Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

RECENZE: Temný rytíř povstal už potřetí. Ale mezitím mu došla pára

Nela Christovová

Nela Christovová

22. 7. 2012

FOTO: Temný rytíř povstalNa závěr trilogie o Batmanovi si fanoušci museli počkat celé čtyři roky. Jak se Christopher Nolan vypořádal s vysoko nastavenou laťkou z předchozích dílů?

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/dkr0/|width=660]

Snad všichni fanoušci fantasy přáli příběhu o netopýřím muži bombastické zakončení. Koneckonců veleúspěšná sága v rukou režiséra Christophera Nolana si to opravdu zasloužila, ačkoliv bylo jasné, že překonat očekávání nebude vůbec jednoduché. Navíc série už dávno vytáhla z rukávu své největší eso – tedy vlastně Jokera.

Pro Francouzku Marion Cotillard, která ve filmu ztvárnila ženu dvou tváří, nejde o první hollywoodský snímek. Debutovala v sérii bláznivých komedií Taxi a velmi brzy se dostala do většího rybníčku. Zahrála si v komedii Tima Burtona Velká ryba a roli prvotřídní zázračky si vystřihla v Příliš dlouhých zásnubách. Za hereččin nejlepší výkon je však považována role samotné Edith Piaf.

Závěrečný díl batmanské trilogie Temný rytíř povstal navazuje s celkově osmiletou mezerou na předchozí díl. Moc se toho ale nezměnilo, takže se v ději můžete zorientovat během pár minut. Tedy pokud jste viděli předchozí díly. Temný rytíř totiž nepatří mezi série, které můžete beztrestně začít sledovat téměř od kteréhokoli dílu, jak jsme byli zvyklí u Batmana s Michaelem Keatonem.

FOTO: Temný rytíř povstal

Bruci Waynovi se ze superhrdinského důchodu moc nechtělo. A je to znát až do samého konce. Zdroj: distributor filmu

Krátké flashbacky stručně shrnou, proč Batman (Christian Bale) po peripetiích z posledního dílu odešel do důchodu a z jeho nepřítele Harveyho Denta se v Gothamu naopak stala ikona. Navíc se na scéně objevuje nový padouch Bane (Tom Hardy), který se v ničem nepodobá legendárnímu Jokerovi.

Když Nolan není ve své kůži

Bane, i přes svůj ďábelský plán, postrádá charisma, což je pravděpodobně kamenem úrazu tohoto filmu. Ještě na přelomu osmdesátých a devadesátých let hrála ve filmu prim postava netopýřího muže, zatímco Nolanova pozornost se přesměrovává spíš na padouchy. Jenže Bane od začátku působí jako hora svalů bez mozku, na které je zajímavá jen ta maska.

Navíc ani Batman není výraznou osobností. Christian Bale roli znaveného superhrdiny zvládá podle očekávání, ale postavě už chybí šťáva. Zastiňují ho tak vedlejší postavy, zejména jeho nový Robin Joseph Gordon-Levitt a skvělá Marion Cotillard. Oba se setkali už v Nolanově slavném Počátku a ani tam nezklamali.

video
play-sharp-fill

Kvalita filmu v lecčems připomíná horskou dráhu. Nezáživně pomalý začátek vystřídá zašmodrchaný spletenec drobných motivů, které jsou zbytečně překombinované a všemu nasadí korunu vizuálně skvělé finále. Temný rytíř povstal je vizuálně hodně působivá podívaná, ale po obsahové stránce trochu nevyrovnaná.

Očima Oldřicha Mánerta: Přibližování se filmové dokonalosti a snaha o zvládnutí nezvládnutelného musí dřív nebo později narazit. A krutě narazilo i dosud nechybující duo Nolanů. Povstávající Temný rytíř se topí v dějové roztříštěnosti a i přes téměř tříhodinovou stopáž z něj příběhové zákruty vytékají, kudy to jen jde. Emocionální odtažitost dosáhla vrcholu, hádky a překvapivá odhalení toho, kdo je čí otec, matka, bratr nebo domácí zvířátko jsou pak jako vystřižené z průměrné telenovely.

Zbyla jen řemeslná dokonalost, přesně padnoucí hudba a Tom Hardy s jeho hromadou svalů a charismatem až za roh. Na završení epické a geniální trilogie poněkud málo, v porovnání s ostatními komiksovými taškařicemi ale přece jen více než dost.

Hodnocení: 3***

Scenáristé na jednu stranu vsázejí na psychologii zlomeného Bruce, kterou ale zabíjí některé klišovité scény. Prvky jako roztrhaná americká vlajka a skautík pištící hymnu cílí na divácké emoce tak očividně, že by si za to Nolan zasloužil dostat scénářem přes prsty. Ani patos mu není cizí – tentokrát není třeba jen čekat na spasitele, hrdinou se může stát kterýkoli anonymní Američan.

FOTO: Temný rytíř povstal

Catwoman ztvárněná Anne Hathaway sice nosí masku, ale do pověstné dravosti jí ještě hodně chybí.

Společně s propracovanými vizuálními efekty tvoří nejlepší část hudba. O tu se i tentokrát postaral Hans Zimmer, který vystřídal širokou škálu hudebních motivů od akustického klavíru po dunivou symfonickou melodii.

I přes všechny nedostatky je zhlédnutí závěrečného dílu téměř povinností pro všechny fanoušky této trilogie. Temný rytíř povstal si na sebe vydělá během několika promítacích dnů a vlastně bude považován za velmi úspěšný film. Přesto do toho mohl Nolan vložit víc ze svého know-how, tak jako u předchozích dílů.

Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises)

Akční / Krimi / Drama / Thriller
USA / Velká Británie, 2012, 164 min

Režie: Christopher Nolan
Hrají: Christian Bale, Morgan Freeman, Gary Oldman, Michael Caine, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Juno Temple, Nestor Carbonell, Matthew Modine, Joey King, Brett Cullen, Tom Conti

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Temný rytíř povstal už potřetí. Ale mezitím mu došla pára

Hide picture