Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Trials Evolution Gold Edition. Blbnout na motorce je zábava

Zdeněk Král

Zdeněk Král

25. 3. 2013

Šílené tratě, krásné prostředí, jednoduché ovládaní a parádní multiplayer, to vše slibuje Trials Evolution Gold Edition. Jak si hra vedla se dozvíte v recenzi na GAMEZINE.cz

Když se pořádně rozjedete, tak vás žádný kopec nezastaví. Zdroj: Oficiální stránky hry

Když se pořádně rozjedete, tak vás žádný kopec nezastaví. Zdroj: Oficiální stránky hry

Plošinovka s motorkou v hlavní roli, to ve mnohých hráčích vyvolá příjemné vzpomínky na kultovní Elastomanii (Elmu). Na její úspěch navázal Microsoft, když v roce 2009 vypustil na svět hru Trials HD, která si získala srdce hráčů i kritiků. Podobně dobře si vedl i její nástupce, Trials Evolution, který před rokem ovládl Xbox a nyní zamířil na PC.

Úžasně šílené tratě

Princip hry je neuvěřitelně prostý. Máte plyn a brzdu, můžete se naklánět dopředu a dozadu a jediným cílem je projet krkolomnou trať do cíle. Zní to sice prostě, ve hře to ale funguje na jedničku

Tratě jsou originální a různorodé, podíváte se do temných skladišť, na vysoké skokanské můstky, zablácené okruhy i do futuristických měst.

Pozadí je živé, a i když se budete pekelně soustředit, abyste řidiči neurazili hlavu, vychutnáte si zpestření, která na vás vývojáři nachystali. Někdy se budete proplétat válečnou vřavou, jindy obdivovat malebnou krajinu.

Kromě běžných skákacích tras si vyzkoušíte i speciality, ať už v level designu (trať, kde šplháte na vrchol hradu), nebo v grafice  (třeba černobílá 2D mapa, lehce připomínající Deadlight).

Obtížnost roste, ale má zásadní výhodu

Za překonání tratě získáváte medaile a peníze. Když máte ocenění dost, odemkne se vám možnost získat nový řidičský průkaz a lepší motorku. V každé kategorii řidičáku se sice naučíte nové triky, s jejichž pomocí překonáte čím dál náročnější překážky, přesto obtížnost hry stále roste.

Obrovskou výhodou je, že nemusíte neustále sbírat zlata a stříbra, bronzovou medaili dostanete za pouhé zvládnutí celé tratě. I když tedy padáte na každém kopečku, zuřivě se vracíte na checkpointy a vjedete do cíle s dvaceti respawny, odměny se dočkáte.

Na videu se můžete podívat, jak jsem na jedné z náročných tratí v pozdní fázi hry hrdě vybojoval stříbro; s roustoucí obtížností vám hra odpustí víc a víc chyb.

K tomu, abyste postoupili o třídu výš, vám sice nestačí jen bronzové medaile, ale tratí je na každé úrovni dost na to, abyste někde nasbírali i lepší hodnocení, hra vám nehází klacky pod nohy.

Celkově je hratelnost na vynikající úrovni. Díky primitivnímu ovládání se můžete soustředit na správné načasování pohybů a ovládání plynu, a ani ti největší cholerici nebudou mlátit klávesnicí o stěnu, protože každou překážku nakonec překonáte. I když to někdy trvá dlouho, nikdy to netrvá neúnosně dlouho.

Grafika je parádní, nudit nebude

Hra je na první pohled profesionální, modely jsou pěkné a trať i řidič vypadají výborně. Neočekávejte CryEngine 3 a fotorealistické textury, hra je spíš kreslená, je ale kreslená pěkně, a to je to, oč tu běží.

Dobře vypadají i efekty. Vody, kouře, plamenů, mraků i prachu si užijete do sytosti.

Engine je vcelku jednoduchý, proto měli vývojáři šanci vychytat mouchy. Po několika prvních pokus si budete jistí v kramflecích, složitější tratě s houpačkami se taky naučíte nějak proskákat, a engine mě ani jednou nezklamal. Hra je samozřejmě silně arkádovitá, přesto se motorka pohybuje dobře a přibližně tak, jak „byste asi logicky čekali“ (tedy kdyby ji v reálu řídil maniak se sebevražednými sklony).

Až vás přestane bavit kampaň…

Kromě desítek tratí se můžete těšit na multiplayer a editor, kde si vytvoříte vlastní bláznivé mapy. Většina hráčů je na to moc líná, ale za zkoušku to určitě stojí, umí toho totiž hodně.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/trials-evolution-gold/]

Multiplayer je taky parádní, a protože hra měla od začátku úspěch, není problém najít spoluhráče. Závodit můžete v různých módech, a buď se před konkurenty z celého světa předvést, nebo se aspoň podívat, jak že se to má správně jezdit.

Ke kampani, která sama o sobě není nijak krátká, tak můžete přičíst další hodiny herní doby.

Verdikt

PC hráči můžou být rádi, že se Trials Evolution Gold dostal na PC. Když máte 15 minut volna, nebo si chcete chvilku dáchnout, poklepete na ikonu a za moment už svištíte po více či méně šíleném terénu.

Byl jsem trochu skeptický, jako hráč zvyklý na AAA tituly úplně jiných žánrů jsem k „Elastomanii“ přistupoval s mírnými obavami, že to bude moc jednoduché nebo jednotvárné.

Není. Hra vás chytne, nepustí a bude bavit. Někdy jen dvacet minut, někdy hodinu. Někdy vám to půjde, někdy budete mezi zuby cedit čím dál tím horší nadávky. Vždycky se ale do cíle nějak dohrabete, a vždycky se ke hře rádi vrátíte.

Hodnocení: 95 %

Klady: úžasná hratelnost, příjemná grafika, různorodé tratě, povedený multiplayer, detailní editor, můžete hrát hodinu i 10 minut, možnost uploadu záznamu jízdy na YouTube

Zápory: obtížnost je občas trochu nevyvážená; lepší tuning motorky by nebyl na škodu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Trials Evolution Gold Edition. Blbnout na motorce je zábava

Hide picture