Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Třináct relikvií nepřináší smůlu, ani nezapomenutelný zážitek

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

27. 12. 2013

Třináct relikviíDalší dílo ve jménu slavné Šifry mistra Leonarda. Historie, napětí a pořádná dávka tajemna, to všechno opepřené dvěma výbornými autorskými jmény Michaela Scotta a Colette Freedmanové. A přesto mu něco chybí.

Třináct relikvií

Třináct relikvií stojí mezi lidstvem a temnotou.

Hlavní hrdinka Sára je celkem obyčejná bankovní úřednice. Tedy alespoň do chvíle, než se připlete k přepadení jedné staré dámy. A nebyl by to takový průšvih, kdyby vrásčitá stařenka nepatřila mezi Strážkyně.

Starobylé hlídače, jejichž úkolem je chránit třináct relikvií. Prastarých klíčů, kterými za dob krále Artuše uzamkli mágové vchod do světa démonů, aby ochránili náš svět před vpádem temnot.

Scott MichaelMichael Scott je irský spisovatel, který se zaměřuje hlavně na mytologii. Napsal mnoho knih s irskými bájemi, pověstmi a mýty. U nás je známá jeho knižní série s názvem Tajemství nesmrtelného Nicolase Flamela Některé knihy psal pod pseudonymem Anna Dillon a Mike Scott.

Jenže co se stane, když jednotliví strážci začnou být likvidováni jak mouchy na předním skle rozjetého ferrari? Na to už se snaží najít odpověď nejen Sára, ale i autorská dvojice Třinácti relikvií.

Třináct relikvií patří mezi další příběhy, které se opírají o skutečné osobnosti, relikvie a mytologické příběhy. Prvním z nich byla Šifra mistra Leonarda, později se s podobnými vyprávěními roztrhl pytel.

Freedmanová ColetteColette Freedmanová je dramatička, scenáristka a spisovatelka, která byl jmenována jedním z dramaturgů Guild’s „50 to Watch“. Byla požádána o napsání moderní adaptace Strýčka Váni od spisovatelky Jackie Collins.

Dějiny v moderní době

Všechny relikvie, o kterých je na stránkách řeč, patři mezi reálné předměty. Autoři si dali tu práci a o všech se pokusili získat dostatek informací, aby si i zvídaví čtenáři přišli na své, za což jim patří velký dík.

Třináct relikviíPříběh je sestaven z více, než stovky kratičkých kapitol, které jsou vypravovány z různých úhlů pohledu a jejich krátkost dodává knize rychlost s spád. Přesto tento styl přeskakování sem a tam i usekávání děje působí občas nepříjemně a trhaně.

Hlavní postava Sára je stěžejní pro celé vyprávění, nemusí se však zamlouvat každému. Je podezřelé, když se z bankovní úřednice stane hrdinka bez bázně a hany, která v mžiku oka utíná hlavy, div si u toho nepohvizduje.

Dvě a dvě nejsou čtyři

Ženina povaha a spousta zdánlivě náhodných shod okolností patří mezi největší slabiny příběhu. Přílišné náhody, které téměř samy vedou hlavní hrdiny ke zdárnému cíli působí trochu jako boží síla, antické deux ex machina. Někdy i bez logiky, bez důvodu.

Je záhodno upozornit, že Třináct relikvií by se nemělo dostat do rukou dětem či neotrlým a útlocitným povahám. Už v první kapitole dojde k první brutální vraždě a sem tam se připlete i nějaká ta erotika. Nečekejte žádných 50 odstínů, alespoň nějaké to stínování se však objeví.

Třináct relikvií nepatří mezi špatné knižní kousky. Děj má dobře vystavěné kořeny, sympatickou hlavní hrdinku, mythologickou zápletku, ale přesto mu něco chybí. Schází zde poslední ingredience, která z dobrého příběhu dělá vynikající. Třináct relikvií je prostě dobrá kniha.

Český název: Třináct relikvií. Autor: Michael Scott a Colette Freedmanová.  Nakladatelství: Knižní klub, 2012. Počet stran: 336. Doporučená cena: 289 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Třináct relikvií nepřináší smůlu, ani nezapomenutelný zážitek

Hide picture