Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

RECENZE: Twilight sága – Rozbřesk. 1. část vám ukáže, jak se rodí upíři

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

15. 11. 2011

Poslední díl ságy Stmívání je už i v kinech. Tedy jeho první část. Tvůrci se totiž rozhodli rozdělit Rozbřesk na dva filmy. A ať už jste fanda Edwarda a Belly, nebo se láskyplným pohledům náctiletých fanynek smějete, musíte uznat, že to snímku jen ublížilo.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_twilight_saga_rozbresk_1_cast/]

Podobně jako Harry Potter nebo třeba Hobit byl Rozbřesk z Twilight ságy rozdělený na dvě části. Tvůrci se můžou sebevíc ohánět tím, že to je kvůli množství děje, tady je ale neskutečně patrné, že se z filmu stal jen pouhopouhý produkt.

Bill Condon se jako režisér proslavil především dvěma snímky. Sexuálním dramatem Kinsey a oscarovými Dreamgirls. Nyní si sednul i na sesli u posledních dvou částí Rozbřesku z Twilight ságy.

Nedělám si žádné iluze o předchozích filmových zpracováních Stmívání. Rozbřesk je ale už jen pouhá mašina na peníze, které vytahá z kapes fanynek knížek. Je úplně jedno, jestli je tento díl povedený nebo ne, každý totiž ví, že všechny na něj do kina zajdou. A ne jednou. Kdyby na plátně celé dvě hodiny jen upír Edward (Robert Pattinson) seděl a předčítal Medvídka Pú, mělo by to úplně stejný efekt. Stejně by to vydělalo peníze.

Jejich láska je nekonečná, dokonalá, nejlepší, prostě cool, Zdroj: distributor filmu

Podle Rozbřesku by se dalo říci, že na stříbrném plátně už nemá smysl jakýkoli pokus o umění. Je úplně jedno, jestli se první hodinu nic neděje a Bella (Kristen Stewart) se jen unyle dívá na Edwarda. Navíc pokud si dovolíte tohle říct, vůbec jste Stmívání nepochopili a umlčí vás dav fanynek se čtyřmi jmény na Facebooku.

Očima Oldřicha Mánerta: Společenský fenomén udělal ze série Stmívání také zjevný terč pro všechny posměváčky. Jako touto ságou nedotčený jedinec ale podobnou nenávist příliš nechápu. Ano, je to hloupé a sladkobolně vysoustružené pro náctiletá vzdychající děvčata, to ale film nemusí zákonitě odeslat do horoucích pekel. Řemeslně bezchybný produkt bez chuti a zápachu, který ale ani na chvíli neuráží nikoho mimo okruh skalních fanoušků.

Hodnocení: 2**

Stručně by se dal děj popsat takto: Bella si vezme Edwarda. Jsou šťastní. Bella je těhotná. Edward je nešťastný. Bella porodí. Edward je šťastný. Snímek má tak děj na deset minut a možná ani to ne. Aby proto vyplnil hluché pasáže, kterých není málo, postavy na sebe tradičně zamilovaně hledí, objímají se a říkají si, jak se mají rádi.

Dokud Bella neotěhotní a nezačne vypadat jako po pěti letech v Osvětimi, protože její mrně ji zevnitř vyžírá, Rozbřesk je nudný a tuctový. Jistě, vlkodlak Jacob (Taylor Lautner) pro předchozí úspěch svlékne opět tričko a hrají se tu šachy (Stmívání je záležitost i pro intelektuály!). Než ale zamilované smrtelnici naroste pořádný břuch, jen se díváte na hodinky, jak pomalu ukrajují z těch celkových 116 minut.

Pak to ovšem začne být docela zajímavé. Hermafroditní bytost Belldward zažije velkou hádku, kdy svou těhotnou polovičku vybledlý fešák dokonce na chvíli opustí! Také se na plátně více objevuje Jacob, který se pokouší o rebélie a překvapivě není tak trapný jako v předchozích dílech.

Není úplně jasné, jestli za tím stojí snaha režiséra Billa Condona, nebo šel herec Taylor Lautner do sebe. Každopádně jestli film obsahuje i nějaké silnější momenty, je v nich právě on. Ať už zavrhne svoji smečku nebo se otiskne (pro nepoznamenané Stmíváním: zamiluje, ale zní přece cool tomu říkat jinak).

Jsem naštvaný a moc zlý!

Rozbřesk celkovým vyzněním mixuje druhý a třetí díl. Z Nového měsíce má zdlouhavost a občasnou trapnost (třeba úsměv Edwarda a lá úchyl v parku, když k němu kráčí Bella ve svatebním). Ze Zatmění ale i chtěné vtípky, které možná fanynky neodhalí, ale pro nezaujatého pozorovatele jsou obzvlášť příjemné.

Jako jasný příklad se dá vzít pouhá hudba. Skládal ji mistr Carter Burwell, který stojí i za Maxem a maxipříšerkami a drtivou většinou filmů bratrů Coenů. Během romantických pasáží hraje melodie jako z nějakého hobitího skotačení na postýlkách, akční pasáže pak vyplňuje dunivá hudba jak z temného fantasy. V obou případech je tedy přehnaná, což vyznívá jako těžká ironie.

Vlastně se stačí soustředit jen na hudbu a asi minutu stopáže, kde se objeví Michael Sheen. Z toho pochopíte jen jediné: buď jste fanynka a tuhle mašinu na peníze si i přesto užíváte. A nebo se musíte adaptovat tím, že nebudete všechno brát vážně a občas se s pár lidmi v sále zasmějete. Vždyť se tu rodí upír císařákem!

Twilight sága: Rozbřesk – 1. část (Twilight Saga: Breaking Dawn: Part One, The)

Fantasy / Romantický / Thriller
USA, 2011, 116 min

Režie: Bill Condon
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Peter Facinelli, Kellan Lutz, Ashley Greene, Jackson Rathbone, Nikki Reed, Taylor Lautner, Elizabeth Reaser, Maggie Grace, Dakota Fanning, Anna Kendrick, MyAnna Buring, BooBoo Stewart, Michael Welch, Rami Malek, Christian Camargo, Mía Maestro, Christian Serratos, Billy Burke, Sarah Clarke, Julia Jones, Alex Meraz, Gil Birmingham, Kiowa Gordon, Justin Chon, Chaske Spencer, Bronson Pelletier, Tinsel Korey, Andrea Gabriel, Noel Fisher, Alex Rice

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Twilight sága – Rozbřesk. 1. část vám ukáže, jak se rodí upíři

Hide picture