Menu
FANZINE.cz
Technologie

RECENZE: Twisted Metal hráče vyděsí. Hodně zastaralou grafikou

Marek Jedinák

Marek Jedinák

28. 3. 2012

Masochistická motořežba Twisted Metal se nečekaně vrací ze záhrobí, aby konkurovala současným peckám. Je sice stále stejně zábavná, ale její vzhled poznamenala pokročilá fáze rozkladu. Vypadá naprosto strašně. Čtěte recenzi na TOPZINE.cz.

Akcí nabitá závodní hra, v níž však není primárním úkolem projet cílovou rovinku, ale zlikvidovat všechny soupeře, vychází ze zaplivaného kultovního filmu Death Race 2000. Možná o něco známější náhražkou analogického žánru je kontroverzními situacemi ověnčený Carmageddon.

Sony se vytáhla s další exkluzivitkou pro PlayStation 3 a pokouší se resuscitovat zaprášenou sérii lehce masochistických her. Ačkoli již vyšlo několik dílů, nejnovější Twisted Metal není pokračováním sám o sobě, ale spíše jakýmsi restartem závodů na život a na smrt. Může to znít banálně, ale vývojáři se pokusili zaměřit na příběhovou stránku hry, díky čemuž hráč během kampaně vyzkouší hned tři jezdce.

Hlavu na špalek

Jde však spíše o pouhou kulisu snažící se vytvořit za jinak velmi povrchní zábavou něco hlubšího. Mass Effect 3 nebo Heavy Rain na kolech se nekoná. To by samo o sobě nevadilo, pokud by hra dokázala nabídnout jinou alternativu.

Herní mechanismy kopírují žánrový mustr a nepřinášejí prakticky žádnou míru inovací, což nemusí vadit v případě chytlavých záležitostí s otevřeným světem, ale na produkt usilující o obří comeback je to příliš málo a nikterak se neliší od zlatých klonů typu Vigilante 8 či jeho rozšíření Second Offense.

Čtěte také: Vybrali jsme nejlepší hry na PlayStation 3 za rok 2011

Hra se snaží výstředními trailery vsugerovat dojem šílené řežby, s níž se ratingová cenzura nebude mazlit. Finální dojem se však této iluzi vzdaluje. Většina soupeřů působí poměrně vágně a mimo šaška SweethTootha či Dollface neevokují dojmem masochistického šílenství. To je velká chyba, nováčkům v žánru hra může připadat nadprůměrná, ale mazáky obměkčí snad jen zabrnkáním na strunu jejich nostalgie.

Ovládání je na hru arkádového charakteru lehce krkolomné, především kvůli nutnosti řídit a bojovat zároveň. Během loadingů se navíc nezobrazuje pro většinu her typický obrázek joysticku, jenž by s ním alespoň trochu seznámil. Mainstreamový hráč by tak měl zabrousit do manuálu, neboť si pár minutek nebude vědět rady a možná propadne v lehké zoufalství. Například couvání je řešeno oproti klasickým závodním hrám typu Forza 4 či Gran Turismo skutečně nešťastně.

Čtěte také: Vybrali jsme nejlepší Star Wars hry. Rozvíjejí a doplňují hvězdné univerzum

Hra nabízí místy poměrně velké mapy a spoustu zničitelných objektů. Cestu je možné krátit skrze americké překližkové vily nebo přes velký sportovní stadion. Některé z nich podobné antickým koloseím určeným pro animalistickou zábavu se také mění, aby tak působila dynamičtěji a atraktivněji.

Grafický výlet do devadesátých let

Co je to však platné vzhledem k opravdu hodně zaostalé grafice. Na prvních pár vteřin může působit trochu jako Infamous či Resistance, ale již po přibližně dvou mrknutích přichází vystřízlivění. Něco je totiž špatně. Hráči pohled na archaickou grafiku bude neustále naskakovat otázka, jestli tenhle titul nebyl šit hodně horkou, možná už tavící se jehlou. Framerate sice vůbec nepoklesává, ale ve srovnání s ostatními libůstkami pro PlayStation 3, jmenovitě třeba Killzone 3 nebo Uncharted 3, působí Twisted Metal jako hodně špatný vtip.

Ze všeho nejvíce se totiž podobá hře Crackdown 2, exkluzivnímu titulu pro Xbox 360, jemuž se majitelé konkurenční konzole, hejtři a trollové, často posmívají kvůli zpátečnické grafice.

Před naprostým krachem hru naštěstí pro vývojáře zachraňuje přece jen parádně zvolený koncept, s nímž se však nedokázali poprat. Do kampaně je také zakomponován určitý level-up formou otevírání nových zbraní a vychytávek, což působí jako drobná motivace k pokračování závodů. Nejinak je tomu v případě ostatních závodních módů.

Verdikt

Twisted Metal je graficky zaostalou hrou, jež si však s sebou nese kvalitní koncept předchozích dílů a určité skupině hráčů může dokonce připadat zábavná. Majitelé PlayStationu by se však raději měli poohlédnout po některé z jiných exkluzivitek.

Hodnocení: 60 %

  • Klady: Styl, kvalitní koncept
  • Zápory: Grafika, ovládání

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Twisted Metal hráče vyděsí. Hodně zastaralou grafikou

Hide picture