Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Ultimate Spider-Man a Ultimate X-Men jedou dál

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

13. 5. 2013

Mark Bagley:Ultimate Spider-ManPokud si potrpíte na pravidelně vycházející řady, ultimátní hrdinové se zatím drží výborně. Již osmé číslo přináší alternace dobře známých příběhů oblíbeného přátelského souseda i populární týmovky.

První jde v komiksu na řadu Spider-Man. Navrací se do svých středoškolských let, kde je tím dobře známým vyhublým klučinou, který se potácí mezi užíváním si svých schopností a pocity zodpovědnosti. Nesmíme zapomenout ani na ústrky ze strany Daily Bugle.

Brian Michael Bendis
Narozen osmnáctého srpna roku 1957, Brian Michael Bendis patří mezi velice slušně renomované autory. Jeho renomé se pyšní pěti Eisnerovými cenami (ekvivalent hudební Emmy pro komiks) a dlouhodobou spoluprací s Marvelem. Jeho specialitou jsou právě Ultimate řady.

Scénář se točí převážně kolem jeho vlastních reakcí na nové podněty, ať už v podobě vyhýbání se potencionálnímu odhalení, náctileté vztahy s Mary Jane, nebo prvním střetem s Gwen Stacyovou.

Dokolečka dokola

Dobře známý a už tisíckrát omletý příběh se zase trochu změní. Doktor Octopus se zrodí opět trochu jinak, Gwen je hodně alternativní rebelka, která má problémy s otcem, prostě typická Ultimate řada.

Celkově je celý Spider-Man ohraný, všechno už tu bylo dříve a jde jen o stereotypní opakování starých nápadů v rádoby novém kabátu. Navíc by měl komiks nést označení 15-, to je jediná rozumná cílová skupina.

X-Meni dostanou pořádně nařezáno

U X-Menů je scénář o trochu zajímavější. Dobře známí hrdinové jsou (to neplatí pro klíčové charaktery) jak na straně X-Menů, tak i v kanadském týmu speciálních jednotek, kteří si už po tři sta padesáté osmé jdou pro svého původního člena Wolverina, kterému se ale vůbec nechce zpět.

obalka Mark Bagley: Ultimate Spider-Man

Společné se Spider-Manem mají to, že hrdinové jsou vlastně nováčci, stále ještě objevující svoje schopnosti, zdaleka nejsou tak silní a zkušení. Taky se jim od vycvičených profíků z Kanady dostane pořádného výprasku.

Taky se podivíte, kolik veteránů z týmu X-Men najdete v Ultimate řadě bojovat právě proti nim.

Jako celek to ale příliš nefunguje, bitky se dají jasně předvídat, drsné hlášky působí v komiksu jako pěst na oko a pokud je v celém vydání jedna nevykradená scéna, tak se dá ve zbytku lehce přehlédnout.

Ale hlavně ten celkový dojem

Pro obě části platí, že jde tak trochu o komiks pro děti. Hodně bitek, žádná krev, vysloveně banální humor, kresba je doslova moderně pohádková. Velké oči, velké úsměvy, hodně barviček, žádná sláva.

Rozhodně ale nejde o špatně napsaný nebo nakreslený komiks. Jen působí lépe na nižší věkové kategorie. Řada je určitě výborná volba pro mladší, ještě lépe pro začínající čtenáře, ale v celkové konkurenci je to slabší průměr.

I přesto ale nezbývá než držet komiksu palce, vždyť jde již o osmý díl a bylo to už mnoho řad, které se nedostaly ani k třetímu. Něco na ní rozhodně bude.

Doufat v lepší kresbu nebo trochu svéráznější scénář, který není plný komiksových klišé si může čtenář dovolit, a snad se to rozjede ještě o trochu lépe!

Originální název: Ultimate Spider-Man and X-Men
Český název: Ultimate Spider-Man a spol.
Autor: Brian Michael Bendis, Mark Millar
Kresba: Mark Bagley, Adam Kubert
Překlad: Jiří Pavlovský
Obálka: Mark Bagley
Vazba: brožovaná
Rozměry: 155 x 240 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Počet stran: 96
Doporučená cena: 199Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

RECENZE: Ultimate Spider-Man a Ultimate X-Men jedou dál

Hide picture