Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Upíří polibky 3 – Město upírů už je pro další krvesaje malé

Olga Buriánková

Olga Buriánková

31. 12. 2014

Středoškolačka Raven je sympatická gotička, jíž se splnila většina snů. Má spokojenou přítelkyni s novým klukem a sama chodí s pohledným upírem Alexandrem. Má také nové trable. Alexandrova upíří bývalka s bratrem chce přeměnit Ravenina exctitele. 

Upíří polibky si uživá Raven s Alexandrem. zdroj: výřez knižní obálky.

Upíří polibky si uživá Raven s Alexandrem. zdroj: výřez knižní obálky.

Literární fantasy série pro mládež Upíří polibky se ve svém třetím dílu drží stylu, jenž se již dříve osvědčil. Autorčin komiksový způsob vyprávění plně vyhovuje nejen samotnému ději, ale také cílové skupině čtenářů. Ellen Schreiberová pokračuje zejména v příběhu lásky upíra a smrtelnice, ale nevyhýbá se ani líčení mnohem dramatičtějších událostí.

Tentokrát bude poklidný život obou teenagerů vystaven pořádnému náporu. Kromě Alexandra i Raven, kteří jsou na nebezpečí a upíří triky zvyklí, bude vlastní duši nevědomky riskovat i její dřívější dívčin tajný nápadník Trevor.

Ellen Schreiberová

Ellen Schreiber je americká autorka fantasy knih pro mládež. Než se stala spisovatelkou, bývala herečkou a vynikající komičkou. Studovala shakespearovské divadlo na Royal Academy of Dramatic art v Londýně a komedii v Chicagu, kde pět let žila. Jejím debutem se staly Upíří polibky  – první díl získal cenu asociace ALA, IRA a CBC. Cyklus čítá celkem sedm svazků (u nás Upíří polibky – Počátek, Upíří polibky – Rakve lásky, Upíří polibky – Město upírů) a kromě knih byl ztvárněn i v podobě tří manga komiksů jako Upíří polibky: Pokrevní příbuzní, tři knihy má i další autorčina série Once in a Full Moon (hrdiny jsou lidská dívka a chlapec, který se v noci mění ve vlka).

 Mladá gotička nepřeje trápení ani nepříteli

Sedmnáctiletá studentka Raven si užívá dosud nejšťastnější chvíle života. Dny zatím sice musí trávit ve škole, ale po setmění se konečně může vídat s milovaným Alexandrem. Dívčin vysněný princ ji sice odmítá přeměnit v upírku, ale jiní tak upjatí nejsou. Na rozmilou gotičku si zuby brousí také další krvesaj, Jagger. Bratr Alexandrovy plánované nevěsty Luny přišel na to, že jej podvedli a Raven je stále člověk. Ke všemu je v nebezpečí i její bývalý nepřítel a tajný nevědomý obdivovatel Trevor. Netuší chudák, že cool sourozenci, kteří ho navštěvují jen po slunce západu, nejsou tak docela lidé. Je opět na hlavní hrdince, aby zachránila situaci.

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Minulé křivdy mají dlouhé drápy

Další díl série Upíří polibky navazuje přesně tam, kde byl příběh v minulé knize, Upíří polibky – Rakve lásky, přerušen. Raven stále miluje a obléká černou, stále miluje i svého temného upířího prince Alexandra. A opět se vyprávění odehrává ve velmi krátkém časovém úseku. Jenže po úvodu „našli se a žili spolu šťastně až do rána“ se hlavní dvojici začíná život výrazně komplikovat.

V městečku se zabydleli sourozenci s dlouhými tesáky – Jagger a Luna, kteří si plánují přeměnit v upíra nějakého smrtelníka. Když jim nevyšel plán s Raven, vybrali si jiného středoškoláka. A los nepadl na nikoho jiného, než na mladíka, jenž je pro mladou gotičku pěkně nepříjemnou osinou v jejím pozadí – na „miláčka“ Trevora.

Upíří polibky si užije nejen Raven. Zdroj: výřez knižní obálky.

Upíří polibky si užije nejen Raven. Zdroj: výřez knižní obálky.

Raven ho ještě stále nemůže vystát a nezapomněla na všechna příkoří, jež jí připravil. Přesto ale nechce dopustit, aby ho zlí krvesajové přeměnili, aniž by vůbec tušil, co jej čeká. A k tomu ještě dříve, než se téhle slavnostní události dočká natěšená gotička.

Knihy nebo komiksy, příběh je stále tentýž

Mezi milovníky (a zejména milovnicemi) fantastiky a grafických románů je patrně již obecně známo, že knižní série Upíří polibky se stala předobrazem stejně úspěšného a populárního manga komiksu Upíří polibky – Pokrevní příbuzní. Své příznivce má stejný příběh v podobě psaného textu i v sešitech plných obrázků. Zjevně je vkus fanoušků upířích světů velmi rozmanitý a to je jen dobře.

Ve třetím dílu série si totiž zmiňovaní fanoušci městské fantasy s předlouhými tesáky užijí ještě o trochu více akce, napětí a dobrodružství než v těch předchozích. Život středoškolských studentů sice opět hraje v příběhu velkou roli, ale kromě denních problémů přišly na řadu i trable noční. Trable, které mohou skončit něčím mnohem horším než je nedostatečná.

Nový díl série je tedy opět povídáním hlavně pro mládežnické fanoušky fantastiky. Pro čtenáře, kteří milují knihy a v nich hrdiny, kteří jako by jim z oka vypadli. Postavy, jež se musejí potýkat s obdobnými situacemi jako oni, nejsou si podobně jistí ve vztazích a hledají lásku, úspěch i sebeurčení jako všichni jejich vrstevníci.

Proto má Raven s jejími přáteli i soky u fanoušků takový úspěch. Ellie Schneiderová dokáže vylíčit jejich dobrodružství právě takovým způsobem, aby upoutal dospívající čtenáře. Jde mu to nejen díky faktu, že jsou autorčina vyprávění akční a napínavá, ale přesto v podstatě bezpečná.

Je to zejména díky tomu, že se s postavami dokážou ztotožnit a jejich prostřednictvím prožívají zcela neuvěřitelné příběhy. A o to přece jde především – aby si čtenáři užili zábavu a spoustu příjemných chvil u sledování příběhů v Upířích polibcích.

Český název: Upíří polibky – Město upírů. Název originálu: Vampire kisses 3 – Vampireville. Autor: Ellen Schreiberová. Překlad: Markéta Pravdová.  Nakladatel: Zoner Press, 2013. Počet stran: 160. Doporučená cena: 177, sleva 159 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Upíří polibky 3 – Město upírů už je pro další krvesaje malé

Hide picture