Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Usagi Yojimbo – Kráčet po stezce válečníka nebo být otcem?

Jan Šuška

Jan Šuška

12. 4. 2013

Usagi Yojimbo:Stan SakaiStan Sakai vybudoval příběh na pilířích otcovského citu. Jelikož syna má, zřejmě si vzal příklad ze svých dlouholetých zkušeností. Tento příběh by nemuseli ocenit jen současní či nastávající otcové, ale zejména fandové.

Komiksová knížka čtenáři nabídne pět příběhů, ve kterých se více či méně objevují Usagi s Jotarem. Čirou náhodou potkávají na svých cestách odvážné otce se syny. Konkrétně ve dvou případech, a to s Kozlem samotářem a hrdým samurajem Ichirozukem.

Usagi též potká starou známou osobní strážkyni Tomoe a bývalého učitele šermu Katsuichiho. Také se můžete těšit na nájemné vrahy Sedmi mečů a Shinobiho sebranku.

Stan Sakai
Stan se narodil 25. května 1953 v japonském městě Kjóto, ale většinu svého života prožil ve Spojených státech amerických. Proslavil se především svou sérií o králičím samurajovi Usagi Yojimbo.

Čtenáři měli šanci se podrobněji seznámit s Jotarem v knize Na cestách s Jotarem, která vyšla v minulém roce. Strýček Usagi totiž není ten, za koho se vydává.

Má zkrátka dilema, které řeší celý tento komiks. Fakt, že potulný ronin nedokáže svému synovi říct pravdu, se zdá být utažený za uši. Že by Usagi přece jen ztratil všechen svůj cit? Celá historka o Jotarovi se jeví jako neatraktivní a v zásadě na Usagiho vrhá špatné světlo.

Na své cestě obětoval rodinné štěstí

Autor však zapojil Jotara do scénáře zajímavým způsobem, a tak přinejmenším nemusí nikomu vadit. Záměr Stana Sakaie byl zřejmě naverbovat novou sortu čtenářů a těm předložil rodinné drama ze života.

Ze všech příběhů patří mezi nejzajímavější Rolničky a Zabijte pána z Geishu. V Rolničkách se čtenáři můžou těšit na vzpomínku bývalého samurajského učitele Katsuichiho, který zažije tragickou lásku.

obalka Usagi Yojimbo: Stan Sakai

V dosti hororovém scénáři Zabijte pána z Geishu se jistě nechal autor inspirovat americkými horory. Opuštěné město v horách, nepohostinní obyvatelé a kupa mrtvol v lese.

Ti čtenáři, kteří si Usagiho publikace nenechávají ujít, znají jeho jednoduchý a zároveň krásný styl kreslení. Černobílé kresby jsou naprosto zásadní v atmosféře celého konceptu. Detailnější kresby naleznou čtenáři na konci komiksu, kam nakladatelství přidalo galerii obálek sešitů.

I Darth Vader dokázal říct svému synovi pravdu!

Na začátku knížky nalezne čtenář zajímavou předmluvu Matta Wagnera. Na samý závěr knihy jsou připojeny poznámky a bibliografie Stana Sakaie.

Jediné, co by fanda mohl vytknout, je nepříliš upravený začátek a konec příběhu. Malé nápisy konce a začátek nového příběhu oko takřka přehlédne.

Závěrem nutno dodat, že to je jedna z nejzajímavějších knížek v sérii Usagi Yojimbo, se kterou se fanoušci mohli u nás setkat. Tato devatenáctá publikace se opírá o vztah mezi otcem a synem, ale nechybí samurajské boje ani zápach smrti. Konec, jak už to bývá, autor nechal otevřený.

Originální název: Usagi Yojimbo: Fathers and Sons
Český název: Usagi Youjimbo: Otcové a synové
Scénář a kresba: Stan Sakai
Překlad: Ľudovít Plata
Obálka: Stan Sakai
Počet stran: 188
Vazba: brožovaná
Rozměry: 146 x 205 mm
Vydal: Nakladatelství Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Usagi Yojimbo – Kráčet po stezce válečníka nebo být otcem?

Hide picture