Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: V knize Magie zabíjí ještě nezvoní pohádkový zvonec

Petra Vlková

Petra Vlková

4. 5. 2013

Magie zabíjí, to je již pátý díl z fantasy série o Kate Danielsové. Když v češtině vyšel první díl, další čtyři čekaly na překlad a vše nasvědčovalo tomu, že právě pátou knihou vše skončí. Nyní tomu mnoho nenapovídá.

Kate Danielsová zachraňuje Atlantu již popáté, Zdroj: orderofbooks.com

Kate Danielsová zachraňuje Atlantu již popáté. Zdroj: orderofbooks.com

Tvůrci knih, manželé Ilona a Andrew Gordonovi (schovaní pod pseudonymem Ilona Andrews), se zjevně ještě nehodlají se svou drsnou žoldačkou a jejím světem nadobro rozloučit. Pomine-li se fakt, že sérii proložili dvěma povídkami s anglickými názvy Magic Mourns a Magic Dreams, dá se podle jejich oficiálních stránek tipovat, že celý příběh bude ještě pokračovat. Pravděpodobný šestý díl nese v originále název Magic Rises, ale nepředbíhejme prozatím událostem.

Prostředí a pointa v kostce

Jako již vyšly čtyři předchozí díly, vyšly i recenze na každý z nich. Nemá proto větší smysl znovu opakovat, že hlavní hrdinka Kate Danielsová žije v Atlantě, jež se jednou prakticky neliší od běžného dnešního velkoměsta, a podruhé čelí magickým vlnám. Snad tedy nováčci v tomto ohledu prominou, když se z roviny obecně popisné přesune článek k porovnávání.

Přečtěte si další články věnované paranormálním romancím

Někdo nejspíše může být zklamán a jiný zase potěšen tím, že mezi pánem šelem Curranem a Kate zde nevznikají žádné větší roztržky a dlouhodobější šarvátky. Nicméně román nadále nestaví ani na rozvleklých postelových scénách. Sice si tuto část nejednou každý domyslí, ale o něco podrobněji se jí text věnuje pouze jednou. Většina příběhu se tedy opět nese v duchu pátrání a bojů v celkem harmonické spolupráci hrdinky se smečkou.

A proti komu že se bojuje tentokrát?

Nejeden čtenář znalý předchozích dílů se mohl domnívat, že nyní konečně dojde na jádro pudla a Kate se utká se svým největším nepřítelem Rolandem. To se však odkládá na neurčito a dává se tak prostor dalším částem série. Kate se akorát dozví ještě nějaké podrobnosti ohledně svého původu, přičemž hlavní aktuální protivník je více než překvapivý.

Doposud se celkem rovnoměrně stupňovala nebezpečnost nestvůr s každým novým dílem, proto mohl čtenář logicky očekávat zase něco trochu obludnějšího a zákeřnějšího. A hle, tou doposud největší katastrofou nejsou ani démoni či příšery, ale prachsprostí lidé. Ti se v této sérii řadí v počtu škod suverénně na první místo. Jistě nelze přehlédnout oduševnělý a moudrý apel mezi řádky, nicméně v kontextu s předchozími díly věc přesto působí poněkud paradoxně.

Ilona Andrews: Magie zabíjí

Ano, lidská podlost a nevyzpytatelnost má kolosální rozměr. Vezme-li se však v potaz, že v této fantasy si hrdinka poradila s tuctem upírů, s nadpřirozenými zrůdami ubližujícími na dálku a skrz každý smysl, či s hordou drápů a zubů spojenou v jednu obří velikost a neskutečnou sílu, pak se zde najednou jeví Kate i zbytek magických bytostí jaksi nešikovnějšími.

Najednou Kate nedokáže zabránit kousnutí její chráněnky jediným lupem, přičemž s ním má sama co dělat, a kožoměncům pomalu nepostačuje jejich super-regenerace na pár kulek ze samopalu. Nakonec se musí proti obyčejným lidem stmelit v jednu útočící skupinu snad všechny magické bytosti dohromady.

Do pětice všeho dobrého

On by se našel minimálně ještě jeden paradox. A co se týká počtu chyb v textu či překlepů, ne, ani tady se to bez nich neobešlo. Nicméně čtenář chycený do sítě poutavého děje a vtipných obratů nakonec akceptuje tuto záležitost jakožto trochu nepříjemnou, ovšem nikoli neodpustitelnou daň za přijatelnou čekací dobu mezi vydáním jednotlivých dílů.

Čtěte další články o knihách Ilony Andrews

Žádné ohromné zvraty ani závěrečná vyvrcholení příběhu se zde rozhodně nekonají, spíše jde o další nové dobrodružství hlavní hrdinky. To však opět nepostrádá dostatečnou napínavost, ale i  pestrost a svěžest, takže se čtenář častěji pozastaví nad některou z frází v pozitivním smyslu a s pobaveným úsměvem, nežli s myšlenou: tahle část tu nemusela být.

Občas ustupují některé z postav po určité době dosti do pozadí a rozuzlení problému má rychlý spád. Avšak ať už se na to člověk podívá z toho či onoho úhlu, dobrá skladba a velká čtivost se příběhu nadále nedají upřít. Je sice dobré, když autor ví, kdy má přestat. Ale Ilony Andrews se to stále ještě netýká.

Název originálu: Magic Slays
Český název: Magie zabíjí
Autor: Ilona Andrews
Překlad: Hana Šimečková
Obálka: Adam Dragon
Počet stran: 272
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2013
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V knize Magie zabíjí ještě nezvoní pohádkový zvonec

Hide picture