Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Pád přináší konec lidstva. Můžou za to upíři a del Toro

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

13. 9. 2011

Až překvapivě rychle se po uvedení na anglicky mluvící trh objevil druhý díl mistrovské série Zhoubný kmen i u nás. Guillermo del Toro a Chuck Hogan knihou Pád potvrdili mistrovské umění své společné práce.

Guillermo del Toro, jeden z autorů knihy Zdroj: timeinc.net

Na Manhattanu se setmělo a pro lidi to znamená jistý konec.Vampýři se v New Yorku ale i jinde ve světě dál nekontrolovatelně množí – lidé mizí z práce a z ulic, ale přesto se tomu nikdo nediví. Jen malá skupinka lidí v samém středu velkoměsta se snaží proti strigoi bojovat seč jim síly stačí.

Mistr – jeden z původních upírů, který zatáhl virus na ostrov – má stále větší moc a připravuje akci „Noc až navěky“. A jediná možná záchrana pro lidstvo čeká na dražbu v Sotheby’s s vyvolávací cenou deseti milionů.

Překvapení, ale i zbytečné kapitoly

Jakýkoli průběh událostí, který čtenář očekává, je úplně jiný, než ten, který je obsažen v knize. Překvapivé zvraty, rozuzlení a závěry jsou jednou z velkých předností knihy Pád.  Guillermo del Toro i  Chuck Hogan si dali tu práci, aby jejich dílo nebylo jedno z těch, u kterých člověk dokáže předvídat pět stran dopředu (a to v lepším případě). A proto se čtenáři mohou těšit na více než tři sta stran plných napětí.

Máte rádi upíry? Mrkněte také na další články o těchto bytostech

Ačkoli se čtenář tentokrát opravdu nudit nebude, nachází se zde stejně jako v prvním díle několik kapitol, které se dají považovat za zbytečné – i když je to možná příliš silné slovo. Osudy postav, které se v příběhu již nikdy neobjeví, se najdou i zde a opět příběh nikam neposouvají. Přesto jsou i tyto kapitoly příjemným zpestřením knihy.

Typický Toro

Jak již bylo řečeno, dá se jen těžko říct, jak celá série skončí – zda podrobením lidského druhu nebo happy-endem. Toro s Hogan balancují na tenké hraně, kde nepřevládá ani jedna z výše zmíněných možností. Třetí díl se bude jmenovat Noc až navěky, dá se ale z toho něco usuzovat? Kdo zná filmy Guillerma del Tora už asi ví.

Toro, Hogan - Pád

O druhých dílech se říká, že jde o propadáky. U Pádu tomu tak rozhodně není. Na druhou stranu se toho v celé knize stane ve skutečnosti až překvapivě málo. Ve světě se rozmáhá virus, v New Yorku zuří boje mezi lidmi a vampýry, sem tam někdo věří, že jde opravdu o vampyrismus a ne pouliční nepokoje a tak dál. Na pořádný zvrat si ale musí člověk počkat až na úplný závěr knihy.

Nedá se říct, že by Pád mrhal časem svých čtenářů, když se na to ale člověk podívá ze širšího hlediska, chybí knize zvraty prvního dílu. I tak je ovšem Pád čtivější než Nákaza. Příběh se rychleji rozjíždí, nezadrhává a především nenudí. Jako by autoři už nechtěli šokovat zvrácenými výmysly a roztahaným rozjezdem příběhu a vrhli se do práce, která vyprodukovala mnohem dravější příběh.

Název originálu: The Fall
Český název: Zhoubný kmen: Pád
Autor: Guillermo del Toro a Chuck Hogan
Překlad: Linda Bartošková
Obálka: Michal Kuba
Počet stran: 322
Vazba: vázaná
Rozměry: 153 x 240 mm
Vydala: Pavel Dobrovský – BETA, Praha 2011
Doporučená cena: 329 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Pád přináší konec lidstva. Můžou za to upíři a del Toro

Hide picture