Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: V knize Spící město od Martina Vopěnky děti bojují o přežití

Redakce

Redakce

2. 12. 2011

OBR: Děti v knize Spící město Martina VopěnkyVšichni rodičové usnou. Jejich děti zůstávají napospas zlodějům, pedofilům a obchodníkům s dětmi. Začíná boj o přežití toho nejsilnějšího.

OBR: Děti v knize Spící město Martina Vopěnky

Děti bojují o přežití v Spícím městě Zdroj: sxc.hu

Martin Vopěnka, spisovatel, nakladatel a publicista, známý především svými filozofickými knihami pro dospělé, tentokrát zavítal k břehům dětské literatury s prvky sci-fi.

Nastává konec světa nebo přiletěli mimozemšťani?

Čtyři sourozenci, Samuel, dvojčata Eva a Kristýna a nejstarší patnáctiletý Kryštof se jednoho rána probudí a zjišťují, že jejich rodiče spí. Z televize se dozvídají, že usnuli rodiče po celém světě a nikdo neví, kdy se probudí. Náhle se objevují tvrzení o konci světa a očištění od hříchu, o pomstě planety Země, ale také o příletu mimozemšťanů. Trable ale teprve začínají, když je unesen nejmladší Samuel a zbylý sourozenci se ho vydávají hledat.

Podobná kniha se na českých pultech málokdy vidí. Myšlenka spících rodičů je přímo brilantní. Každé dítě si občas pomyslí, jak skvělé by bylo jít spát až o půlnoci, koukat celý den na televizi a nemuset poslouchat rodiče. Avšak když se dítě náhle musí spolehnout jen samo na sebe, zjišťuje, že takový život není vůbec lehký. Autor skvěle vystihl psychiku dítěte – pětiletého stejně jako patnáctiletého.

Psychologicky nejlépe propracovaný pětiletý Samuel se snaží pochopit, že někdo může být zlý. Dvojčata Ema a Kristýna se ráda hádají a bojácnější Kristýna by spíš věřila každému dospělému, v krizových situacích se ale spoléhá jedna na druhou. Nejstaršího Kryštofa pronásledují obavy, že rodiče budou považovat únos Sama za jeho chybu.

Lov na děti a cesta za dospíváním

Myšlenky, obavy a přání dětí se prolínají s napínavým dějem, při kterém se bude každé dítě třást strachy, zároveň ale bude stejně jako hlavní postavy podnikat cestu za vlastním dospíváním.

Čtyři sourozenci se od začátku stávají lovnou zvěří silnějších, kteří neváhají použít násilí, úskoků a lstí. Svět lásky a přátelství se mění v pražské bitevní pole, kde se vykrádají domy a kde si každý chce urvat něco pro sebe. Děti musí čelit nástrahám alkoholiků, pedofila, zlodějů i únosců a ještě pochopit jednání ekologických aktivistů či náboženských fanatiků.

Přečtěte si: Kniha Hvězdy, můj osud. V hlavní roli nasraný sci-fi hrdina

Dobře vymyšlený příběh ale snižují mravokárné poznámky autora, které končí konstatováním, že děti měly svoje dokonalé a vždy hodné rodiče více poslouchat. Ačkoli je kniha určená pro čtenáře od jedenácti let, málokteré dnešní dítě by opravdu vlezlo do bytu starého, podezřelého muže. Autor spíše navozuje extrémní situace, aby čtenáře poučil. Nevýhodou se stává i modré písmo, na které čtenář není zvyklý.

Po Spícím městě bude následovat druhý díl Spící spravedlnost a trilogii uzavře Spící tajemství. Čtenář si tak může jen povzdychnout, že se sci-fi a fantasy knih bez pokračování asi nedočkáme.

Pokud v dnešní době hledá čtenář kvalitnější četbu pro děti, která je nejen napínavá, ale zároveň obsahuje filozofické poselství, okořeněné upozorněním na ekologické a náboženské problémy, jistě ji nalezne ve Spícím městě.

Název originálu: Spící město
Autor: Martin Vopěnka
Obálka: Daniela Olejníková
Počet stran: 272
Vazba: vázaná
Rozměry: 145 x 205
Vydal: Fragment
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V knize Spící město od Martina Vopěnky děti bojují o přežití

Hide picture