Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: V komiksu Před strážci se Minutemanům dostanete pod kůži

Jan Šuška

Jan Šuška

19. 11. 2013

DC Comics: Before WatchmenJaké to bylo před strážci? Historie Minutemanů a cesta Hedvábného přízraku do týmu Strážců budou čtenářům v grafickém románu zcela odhaleny.

Postava Sůva píše svou biografii, ve které vzpomíná na zlatá léta svého tajného života v týmu Minutemanů. V komiksu se rozebere každá z postav a děj se bude prolínat s vydáním knihy, kterému chce většina bývalých hrdinů zabránit. V Hedvábném přízraku se hrdinka dostává do San Francisca a vnese čtenáře do éry květinových dětí. Zatne tipec drogovým dealerům a zažije opravdovou lásku.

Darwyn Cooke
Cenami ověnčený komiksový ilustrátor a animátor. Pracoval na animovaných pořadech Batmana, Supermana a Mužů v černém. Ilustroval Batman: Ego a spolupracoval na oživení seriálu Catwoman.

Kdo chránil svět před zločinem ještě před Strážci? Minutemany vymyslel tým DC složený z Darwyna Cooka a Amandy Connerové. Ten bezpochyby nezahanbil přelomový komiks Alana Moora a Davea Gibbonse, Watchmen. Po dvaceti letech od vydání Watchmen se tak dočkali svých předskokanů v podobě Minutamanů a Hedvábného přízraku.

Grafický román Minutemani a Hedvábný přízrak má atmosféru biografie, která má trochu zadušené tempo. Je skvělé sledovat, jak se tým Minutemanů skládá dohromady, většinou je však kolem toho něco navíc. Autor si všímá všemožných detailů, a tak se občas z akční scény stane utahaná ukolébavka na dobrou noc.

To není kniha. To je zpověď, a dlouhá!

Velice příjemná se zdá být přehlednost komiksu. Autor se totiž zaměřuje na každého člena zvlášť a vypráví o něm jeho vlastní příběh, který se prolíná s jiným dějem. Jeden z prvních členů Minutemanů byl i Komediant, který bude čtenáře pozvolna provázet celou knihou.

Darwyn Cooke, Amanda Conners - Před Strážci

Hrdinové nemají zvláštní schopnosti, čtenáře však zasáhne jejich osobitost a šarm, kterým upoutají čtenářovu pozornost. Muž v kápi se na první pohled zdá být opravdový zabiják, zřejmě protože je kápě spojená s žoldáky a nájemnými vrahy. Pan Sůva je však ryzím hrdinou zlaté éry komiksu. Stejně tak upoutá i pin-up girl Sally Jupiterová, která má stejný půvab jako Marilyn Monroe.

Květinové děti a jejich strasti. Drogová zkušenost hedvábného přízraku.

Věčné nezdary a lži se Minutemanů drží jako žvýkačka na podrážce. Autor předkládá čtenářům vizi, jak těžké je být superhrdinou. Tým Minutemanů se totiž každou chvíli hroutí. Čtenář tak může sledovat, jak se jednotlivé postavy navzájem nesnáší a odstraňují.

Kresba Darwyna Cooka na rozdíl od Amandy Connerové má nostalgický nádech zlaté a stříbrné éru komiksu. Amanda Connerová však sází na moderní pojetí, uhlazenost a estetiku, která se Hedvábnému přízraku nedá odepřít. Pod její taktovkou má kniha ženský půvab, který má svou okouzlující něžnost.

Sbírka Před strážci určitě zaujme fanoušky světa Watchmenů, Batmana a jim podobných. Grafický román má však povahu biografie, a tak občasné pasáže zpomalují děj. Komiks však naplní všechna očekávání fanoušků, kteří netrpělivě čekali na tajemnou zpověď a nový pohled na Strážce.

Původní název: Before Watchmen: Minutemen / Silk Spectre
Český název: Před Strážci: Minutemani / Hedvábný přízrak
Scénář: Darwyn Cooke, Amanda Connerová
Kresba: Darwyn Cooke, Amanda Connerová
Překlad: Viktor Janiš
Obálka: Darwyn Cooke, Amanda Connerová
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Počet stran: 288
Vydalo: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V komiksu Před strážci se Minutemanům dostanete pod kůži

Hide picture