Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Recenze: V Nonstop knihkupectví pana Penumbry se hledá návod na věčný život

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

7. 1. 2014

Robin Sloan: Nonstop knihkupectvi pana Penumbry perexDá se smíchat staromódní knižní klub s nejmodernější technologií? Podle spisovatele Robina Sloana je to nejen možné, ale i nezbytné, protože bez Googlu nelze najít ani cestu domů, natož starodávné poselství o nesmrtelnosti.

FOTO: Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Nonstop knihkupectví pana Penumbry se snaží být knížkou, kterou by měl mít v knihovničce každý pseudointelektuál. Spojuje moderní technologie s téměř anachronickým knižním kultem. Slibuje zajímavou zápletku o hledání receptu na věčný život a knihou čtenáře provází sympatický hlavní hrdina. Všechny tyto přísady by měly tvořit zajímavé a napínavé dobrodružství, ale autor Robin Sloan poměrně rychle ztrácí dech.

Robin Sloan: detroitský rodák se narodil roku roku 1979. Vystudoval Michiganskou univerzitu a poté pracoval hlavně v médiích. Román Nonstop knihkupectví pana Penumbry je jeho prvotinou.

Hlavní hrdina románu, Clay Jannon, musí z nouze vzít noční směnu v jednom zapadlém knihkupectví. Z nudné práce se vyklube honba za tajemným knižním klubem, který nějak souvisí s knihkupectvím. Někteří návštěvníci si půjčují zakódované knihy a Clay se s pomocí svých přátel (a Googlu) snaží přijít na to, co se v starých knihách skrývá.

Robin Sloan: Nonstop knihkupectvi pana PenumbryUž při základním nastínění zápletky musí každý geek zbystřit. Tajné společenství, knížky, Google. Bohužel, jak bylo řečeno výše, kniha se pouze tváří důležitě. Začátek působí velmi slibně. Hlavní hrdina se nachází v uvěřitelné situaci, která ho donutí přijmout pro něj podřadnou práci. Pak autor zasvětí čtenáře do světa tajemného knihkupectví a představí jeho zajímavé postavy. Příběh poté trochu stagnuje, ale s přidáním Googlu do děje se zase postaví na nohy, jen aby každý nakonec zjistil, že ho někdo celou tu dobu tahal za nos.

Google kam se podíváš

Ten konec je opravdu natolik rozpačitý, že čtenáře donutí pomyslet si, k čemu to vlastně všechno bylo. Robin Sloan by se mohl stát novým Danem Brownem, ale pořád mu něco chybí. Vůbec není špatný spisovatel, umí dobře nastínit zápletku a napínavé scény se čtou jedním dechem. Jeho postavy však působí velmi černobíle.

Hlavní záporák je jedno velké klišé a Clayovi společníci jsou zde jen k tomu, aby pomohli, když autor neví jak dál. Kamarád z dětství je mladý multimilionář, který může zaplatit vše potřebné a Clayova láska Kat, geniální technička Googlu, může sehnat všechny patřičné mašiny i lidi k potřebnému googlování.

Toho Googlu už je ke konci tolik, že působí jako cílená reklama. Kanceláře Googlu jsou skvělé, stejně jako jejich jídlo a googláci působí jako fajn lidi, kteří přijdou na všechno. Někdo se nám tady zamiloval a není to Clay a Kat, ale Robin Sloan.

Nonstop knihkupectví mohla být skvělá knížka, má k tomu všechny předpoklady, ale Robin Sloan se má pořád co učit. Prozatím je to lepší průměr.

Název originálu: Mr. Penumbra’s 24-Hour Bookstore. Český název: Nonstop knihkupectví pana Penumbry. Nakladatel: Host, 2013. Počet stran: 320. Doporučená cena: 329.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: V Nonstop knihkupectví pana Penumbry se hledá návod na věčný život

Hide picture