Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: V novém Planetary se bortí dějiny a překračují hranice světů

Jan Šuška

Jan Šuška

26. 9. 2013

Wareen Ellis: Planetary: Čtvrtý mužJiž první vydání komiksu Planetary bylo úctyhodným dílem, které se vyrovnalo například Sandmanovi. I druhé pokračování má mnoho skvělých nápadů, díky kterým si tři archeology zamilujete ještě více.

Ve sbírce najdeme šest povídek, které odhalí minulost některých členů Planetary a samotnou podstatu týmu archeologů. Druhý díl se zejména zaměřuje na Eliáše Snowa, který si konečně rozpomene na svou minulost. Krom toho bude k vidění parta duchů, zmutovaných mravenců, mimozemšťanů a superhrdinů.

Warren Ellis
Britský komiksový scénárista, sloupkař a spisovatel, který o sobě tvrdí, že nikdy nespí. Vedle jeho futuristického počinu Transmetropolitan vypustil do světa například tým The Authority.

Pokud se najde čtenář, který touží po akci a šílených historkách se zajímavými hrdiny v komiksu Planetary se nabaží na měsíce dopředu. Tahle sbírka má o stupeň lepší chuť než díl předchozí, možná i díky svým bláznivým a překvapujícím odhalením.

Co se dělo v minulém díle Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky?

Vážně úchvatná je kresba, kterou má na starost John Cassaday. Kdyby nebylo jí, možná by Planetary nevynikala takovou elegantností. Kresba se může zdát zdánlivě prostá, ale tady se uplatní rčení, v jednoduchosti je krása.

Indiana Jones a James Bond by zuřily. Planetary válí!

Scénář má svůj cíl posunout se kousek dál s amnézií pana Snowa, který se na konci komiksu rozpomene na svou minulost. Samo sebou to nebude tak snadné. Příběhy, které Warren Ellis vymyslel, se dají srovnat s dílem Neila Gaimana, Sandmanem. Možná se jím Ellis nechal malinko inspirovat.

Wareen Ellis: Planetary: Čtvrtý muž

To by nebylo tak okaté, ale to, že vložil do příběhu superhrdinu podobnému Green Lanternovi a Supermanovi. Trochu to přepísknul a věřím, že většina fandů by se jistě zarazila. Ta podoba je neskutečná. Koneckonců věděli jste, že má Jakita Wagnerová podobné předky jako Wonder Woman?

Škoda superhrdinů nakreslených přes kopírák

Vskutku zarážející. Vyjma těchto vad na kráse se komiks čte velice rychle, žene svým scénářem a kresbou k odhalení, už tak dost pestrých skládaček a čtenáře nutí číst příběh až do konce. Tam totiž čeká sladká pointa, kterou vás autor odmění.

Kromě barevných příběhů budete dokonce svědky pár zajímavých přestřelek a poznáte bývalého člena týmu Planetary, který má moc vytvářet selektivní fyzikálně-deformativní pole a tím vracet čas zpátky. Přestřelky jsou v duchu devadesátých let s Bondovskou atmosférou.

Komiks Planetary se může líbit všem fanoušků Agenta 007, Indiana Jonese i Sandmana. Najdete v něm kuriózní příběhy, které mají hlavu i patu a jsou čtivé. Škoda jen, že Ellis rád kopíruje superhrdiny a alternativně je překopává.

Původní název: Planetary: The Forth Man
Český název: Planetary 2: Čtvrtý muž
Scénář: Warren Ellis
Kresba: John Cassaday
Překlad: Richard Podaný
Obálka: John Cassaday
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258
Počet stran: 144
Vydalo: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V novém Planetary se bortí dějiny a překračují hranice světů

Hide picture