Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: V novém Transmetropolitanu se zpívají žalozpěvy o tón níž

Jan Šuška

Jan Šuška

12. 7. 2013

Warren Ellis: Transmetropolitan V novém Transmetropolitanu Žalozpěv se zastaví na mši pan prezident a paní superbouře. Zuřivý reportér a jeho ohavné asistentky při žalozpěvech zpívají falešně a občas zapomínají držet rytmus.

Jerusalem a jeho tým mají skvělou šanci napsat novinářský článek o neviditelném odstřelovači, který terorizuje město. Získají exkluzivní informace a vyhlásí prezidentovi tajnou válku. Pro Spidera Jerusalema to bude důležitý díl.  Otvírá se před ním třináctá komnata a v bráně do pekla stojí sama smrt, aby ho vyzpovídala v jeho temné a zuřivé mysli.

Warren Ellis
Britský komiksový scénárista, sloupkař a spisovatel, který o sobě tvrdí, že nikdy nespí. Vedle jeho futuristického počinu Transmetropolitan vypustil do světa například tým The Authority a spolupracoval na Hellblazerovi a Wolverinovi. Mimo jiné se může pyšnit sedmi cenami Eagle Award.

Při otevření knihy se na čtenáře usmívá tetovaný hrdina příběhu Spider Jerusalem. Tento reportér by však bez svého tetování byl snad jen obyčejný reportér v kvádru. Má sice své kouzlo a pár sympatických vlastností, ale nedokáže své kouzlo prodat a jako hlavní postava se zalíbí jen pár jedincům.

Pozor! Transmetropolitan má v sobě pár novinářských kachen

Scénář a nápad příběhu je sice čtivý, ale nedává občas smysl. Samá politika vyzvídání a do toho osobní problémy hlavní postavy dělá z jednoho příběhu chaos a ze všech příběhů v knize totální nepořádek. Možná proto vložil autor do příběhu superbouři, aby snad smetla veškerou špínu.

Sledovat žurnalistiku v přímém přenosu je celkem nuda, i když se vykreslí až do nebe. Čtenář sice dostane porci toho, co od komiksu očekává, ale o mnohé bude ochuzen. Pokud však chce průměrný komiks, dostane, co potřebuje. Porci násilí, akce, krve a tím, že jedna z Jerusalemových asistentek disponuje bujným poprsím, také erotiku.

Warren Ellis: Transmetropolitan

Pokud jste nekuřáci, dejte si pozor, aby vás Jerusalemova parta nestáhla k tomuto zlozvyku. Cigáro je podle nich základem života. Jakoby Darick Robertson přemluvil Warrena Ellise, aby všechny postavy v komiksu kouřily, a nejlépe pořád. Zřejmě rád kreslí kouř, no nevypadá to nejhůře, ale musí to být všude?

Po grafické stránce si čtenář užije svého, pokud bude dávat větší pozor, najde i skryté malůvky, kterými se pobaví. Robertsonův styl se pozadím příliš nezaobírá a tak se řítí rychlým tempem kupředu. Díky tomu, že se v mnoha případech na stránkách objevuje pouze kresba bez bublin, není problém komiks přečíst do deseti minut.

Poslední vydání: Jerusalem rozkopal pár štěňátek na rosol!

Z toho důvodu to není komiks, který by vám utkvěl v hlavě. Jelikož nemá žádné hlubší myšlenky, ztrácí trochu na kvalitě. Občas to taky vypadá, jako by Robertson kreslil komiks před zapnutou televizí, občas se v jeho kresbách objeví Jack Nicholson nebo Steve-O z Jackass.

Komiks Transmetropolitan není tím nejlepším na našem trhu, ale své příznivce si jistě najde. Čtení je to akční a má rychlé tempo, které se občas zklidní nějakým pod-příběhem.

Najdete v něm trochu z detektivky a dávku akce. Transmetropolitan je také cesta do duše Spidera Jerusalema. Občas to nudné je, občas ne. Hlavní postava není žádný velký filozof, ale vysloužilý žurnalista, na kterého zřejmě v příštích dílech čeká celoživotní článek.

Originální název: Transmetropolitan: Dirge
Český název: Transmetropolitan: Žalozpěv
Autor: Warren Ellis
Kresba: Darick Robertson
Překlad: Darek Šmíd
Obálka: John Cassaday, J. G. Jones
Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydavatel: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V novém Transmetropolitanu se zpívají žalozpěvy o tón níž

Hide picture