Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: V optimistické steampunk satiře kráčí Candide přes mrtvoly

Jan Šuška

Jan Šuška

20. 11. 2013

Karel Jerie - CandideTrilogie Candide je dlouho připravovaný komiks českého autora Karla Jerieho, ve kterém najdete prvky sci-fi, fantasy a steampunku. Předloha tomuto dílu byla známá satira osvíceneckého filozofa, která vyšla již v osmnáctém století.

Všechno to začalo na jednom z nejkrásnějších zámků Vesfálska, který patřil baronu Thunder-ten-Tronckhovi. Na svůj zámek si pozval učitele a filozofa Panglose, který měl obyvatele zámku, tudíž i zahradníka Candida, osvítit ve vědách metafyziky. Narouboval tak do Candidovy hlavy zrádnou myšlenku, která jej bude následovat až do úplného osvícení.

Karel Jerie
Je malíř a ilustrátor zabývající se tvorbou komiksů. Publikuje své kresby v novinách, časopisech a na svých stránkách kareljerie.cz. K jeho nejznámějším dílům patří Šifra mistra Hanky a Oidipus Rex.

Voltairovy věčné myšlenky patří k největšímu dědictví francouzské literatury. Hlavní teorii v příběhu zastává filozof Panglos. Ten tvrdí, že na světě je vše uspořádáno tak, jak nejlépe je to možné, a že neexistuje možnost, že by tomu bylo jinak.

Jistě si čtenáři dokážou představit, co se v tu chvíli Candidovi honilo hlavou. Candide má dobré srdce, ale jeho naivní a láskyplné cítění se mu mnohokráte vymstí. Na poli poznání spatří mnoho krve a bude skoro zabit.

Jako naivní mladík vykopnutý z domova byl Candide naverbován do královské armády. V určitém smyslu se dá satira porovnat se Švejkem (který má vlastně taky svůj komiks), jenž se také pohybuje ve vojenském prostředí. Jejich osudy jsou však odlišné. Zatímco Švejk byl propuštěn kvůli neschopnosti, Candide to dotáhl až na královského tajemníka!

Satirická reakce na Leibnizovo učení o nejlepším možném světě, založeném na rozumu

Candide byl již mnohokrát novelizován. Co však dělá tento komiks tak výjimečným? Bezpochyby zpracování, které autor Karel Jerie řešil od úplně prvního nápadu celých deset let. Zakomponoval do Candidovského světa plno dinosaurů, a smísil tak fantasy se science fiction a steampunk s barokem.

Jerie trefně a vtipně zobrazil hlavní hrdiny, které vykreslil jako karikatury zvířat. Tím se na komiks vrhnul pohádkový stín, který váhu příběhu odlehčil.

Karel Jerie - Candide

V konceptu mohou čtenáři sledovat malou evoluci. Jako by se linie času sjednotily a na jednom místě se dá spatřit Pterodaktyl a tank. Všechno dohromady občas působí rozporuplně.

Candide je pro komiks jako dělaný, tvrdí Karel Jerie

Nejvtipnější část komiksu je samotný boj bulharských a arabských vojsk, kdy proti sobě obě strany nasadí zakázané zbraně. Jsou jimi dva obři, kteří do sebe byli v minulosti zamilováni. Po menší rozepři se však dají zase dohromady a prchnou z bojiště.

I přes to, že znáte Voltairovo dílo, budete jako čtenář šokován až do konce. Krásná malba podtržená hlubokými myšlenkami se ve vás usídlí jako červ toužící po znalostech. Škoda jen, že další díly by měly údajně vyjít s odstupem jednoho a půl roku.

Pokud se vám zalíbila kresba Karla Jerieho, nelamte hlavu. Na svých stránkách má mnoho maleb, ilustrací a grafiky, které by vás mohly na čas uspokojit.

Candide 1: Král Bulharů je vydařeným projektem českého autora, který dokáže oslovit sortu tuzemských fanoušků, ale má i potenciál evropského kalibru.

Český název: Candide 1: Král Bulharů
Scénář a kresba: Karel Jerie
Obálka: Karel Jerie
Počet stran: 64
Vazba: v pevných deskách
Rozměry: 235 x 313 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V optimistické steampunk satiře kráčí Candide přes mrtvoly

Hide picture