Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: V pátém dílu se Kůstek vyhýbá Přízračným kruhům

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

25. 9. 2013

Jeff Smith - Přízračné Kruhy-perexSérie o statečném Ferdovi Kůstkovi se pomalu řítí do napínavého finále. Dokáže se v předposledním díle s názvem Přízračné kruhy přiblížit k zničení démonického Pána kobylek?

jeff-smith-kustek-5-uvodni

V minulém díle se dobrodružná pohádka definitivně změnila v temnou fantasy a nový Kůstek pokračuje v nastolené atmosféře. V Přízračných kruzích se všechny postavy snaží vyrovnat s odhalenými tajemstvími čtvrtého dílu. Celý děj by se dal shrnout do jednoho slova, křižovatky. Hrdinové se musí rozhodnout, co budou dělat dál a zároveň čelit vlastnímu strachu a bolesti.

Jeff Smith
Nezávislý americký spisovatel, který se proslavil ságou o statečném Kůstkovi. Získal desetkrát Eisnerovu a jedenáctkrát Harveyovu cenu. Naposledy vydal komiks s názvem RASL.

Děj Kůstka začíná explozí sopky, která je předzvěstí blížící se apokalypsy. Trnka, babička a kůstci se musí vyhnout přízračným kruhů, protože vstup do nich znamená okamžitou smrt, a zároveň se musí vyhnout i dotírající armádě krysáků.

Těžké časy zjemňuje autorův humor

Jeff Smith přistupuje k čtenářům velmi vstřícně, na prvních čtyřech stránkách rekapituluje děj předešlého dílu a dává tak možnost připomenout si důležité mezníky příběhu. Zároveň je úvod jednou z nejsmutnějších pasáží v komiksu.

Tolik emocí vykreslených na pouhých čtyřech stranách se jen tak nevidí a potvrzují autorův smysl pro dokonalou zápletku a uvěřitelné postavy, o které se čtenář zajímá a má o ně strach.

jeff-smith-kustek-5

Smutné momenty se v Přízračných kruzích vyskytují snad na každé stránce, ale přesto kniha nespadá do nesnesitelné deprese. Jeff Smith ví, kdy je potřeba odlehčit atmosféru vtipem v podobě prosté konverzace trojice kůstků.

Optimistický Švanda dokáže vždy zvednout náladu a podrazák Podfa svým pragmatismem a nedůvěrou ke všemu nadpřirozenému tvoří jádro humoru. Hlavním hrdinou zůstává Ferda Kůstek, z něhož odvaha, naivita a bezmezná láska k Trnce vytvořila jednoho z nejlepších fantasy hrdinů.

Předehra epického konce

Jako vždy Smithova kresba vyniká. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Autor se moc nesoustředí na pozadí (to tvoří většinou černá barva) a detaily, ale jeho silná stránka leží ve vykreslení emocí hrdinů a dynamice. Pokud hrdinové utíkají, z obrázků jde přímo cítit pohyb.

Kůstek patří mezi komiksy, kterým vyloženě sluší černobílá kresba a Smith dokáže tyto dvě barvy naplno využít.

Přízračným kruhům nelze nic vytknout, přesto působí dojmem, že tvoří pouhou předehru epického závěru Smithovy ságy. Kůstka lze doporučit hlavně těm, kteří komiksům moc neholdují, a také všem milovníkům dobrých příběhů.

Originální název: Ghost Circles
Český název: Kůstek – Přízračné kruhy
Scénář a kresba: Jeff Smith
Překlad: Michael Bronec
Počet stran: 160
Obálka: Jeff Smith
Vazba: brožovaná
Rozměry:  170 x 260 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena:  269 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V pátém dílu se Kůstek vyhýbá Přízračným kruhům

Hide picture