Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

RECENZE: V seriálu Terra Nova se vydáme opět do pravěku

Jan Neuman

Jan Neuman

17. 3. 2012

Země umírá, zdrojů je málo a lidstvo trpí v nelidských podmínkách dohasínajícího světa. Je zde však jedno východisko. Projít portálem a vydat se hluboko do minulosti.

Všichni důležití z Terra Novy. Zdroj: distributor seriálu

Filmů i seriálů s tématem apokalypsy a zničeného světa je spousta. V tomto počinu tvůrci použili celkem klasické atributy, jako vyčerpané zdroje, těžce dýchatelný a znečištěný vzduch apod.

Lidstvu však dali šanci v podobě objevení časové trhliny, která končí daleko v minulosti, kde se ještě po matičce zemi prohánějí dinosauři. Šťastně vybraní jedinci se dostávají do nového světa, a tak se rozrůstají kolonie, přinášející naději pro celé lidstvo.

Vždycky jde o prachy

Nebyli by to ale lidé v pravém slova smyslu, kdyby si pár vyvolených a zajištěných nechtělo namastit kapsu a místo toho se nerozhodlo pramatičku zemi vydrancovat. S jednou skupinou osadníků vyšlou své agenty, kteří se od kolonie záhy oddělí a začnou vést s přistěhovalci partyzánskou válku. Ne nepodobný příběh divákovi předkládá Avatar (jako kdyby bylo na Avatarovi co brát kromě 3D), kde se lidstvo však rozhodne plenit planetu jinou, nicméně výsledek v podobě boje dvou táborů je jasně patrný.

Jim Shennon ukazuje, jak se v budoucnu bude špatně dýchat

Poněkud neoriginální zápletku předložili divákovi Craig Silverstein, známý pro práci na seriálu Nikita a The Invisible Man, a poněkud neznámá Kelly Marcel s filmem Bronson. Ovšem právě díky Silversteinovi se ze seriálu nestává pouze nudné, nezáživné a vykradené klišé, ale něco, na co se dá s přimhouřeným okem za nudných zimních večerů dívat. Přináší do seriálu napětí, zápletky a akci, ne nepodobné těm, pro něž je ceněna výše zmíněná Nikita.

Opět žádná překvapení

Hlavní postavou seriálu je Jason O’Mara (Space Truckers, Resident Evil: Extinction) jako Jim Shennon se svou krásnou ženou Elisabeth, kterou hrála Shelley Conn (Karlík a továrna na čokoládu). A protože bez dětí by to nebyla ta správná rodina, manželé Shennonovi si pořídili rovnou tři.

Z nich nejvýznamnější pro děj je jejich pubertální syn Josh, jejž ztvárnil Landon Liboiron (Wild Roses, The Howling: Reborn). Shennonovi mají ještě dvě dcery, Maddy a Zoe, které však do děje zasahují pouze okrajově. Ač by se mohlo zdát, že nejvýraznější postavou rodiny bude Jim, chyba lávky. Se svou mladickou nerozvážností a svými pubertálními výlevy je to právě Josh. Divák často dostává chuť ho řádně profackovat, když už to není schopen udělat nikdo v jeho okolí.

Komandér Taylor si vylévá srdíčko

Velitele Terra Novy, komandéra Taylora, hraje Stephen Lang (Avatar, nový Barbar Conan). Jeho postava je natolik podobná postavě, kterou zahrál v Avatarovi, až to bije do očí. Jediným rozdílem může být, že tentokrát stojí na straně těch dobrých, avšak bohužel polovinu seriálu stráví pronášením propagandistických plků o tvorbě nového světa a záchraně lidské rasy. Prostě americké proslovy o lásce a přátelství hadr, stejně tak jako je to téměř neprůstřelný a neporazitelný hrdina ve stylu Nového světa. Něco jako Rambův bráška, nebo alespoň bratranec.

Nicméně díky tomu, že zde dostává více času, ukazuje, že není vůbec špatným hercem, a když už mu není nakloněn scénář, dovede některé věci zahrát výrazem a řečí těla.

Něco zkaženého ve státě Taylorově

Hlavou skupiny ozbrojenců bojujících proti novým kolonistům se stala Christine Adams (Muži, kteří nenávidí ženy; Batman začíná) v seriálu známá jako Mira. Žena dohnaná do této pozice skrze vydírání prostě nesmí selhat, jinak to pro ni bude mít velice špatné následky. Proto se snaží nejvíce, jak může, Terra Nově škodit.Povětšinou vystupuje jako drsná velitelka, která nedá svoji kůži lacino, která má i žaludek na ledacos. Jejím hlavním úkolem je však podpora Taylorova syna Lucase, jehož hraje Ashley Zukerman, který se díky rodinným rozmíškám připojil k boji proti němu a hodlá svého otce zničit. V seriálu působí jako poněkud vyšinutý génius, čemuž dokonale odpovídá jeho výraz v obličeji a občas i chování.

Postaveno na akci a napětí

Dalo by se říci, že celý děj seriálu je postaven na akci a napětí, ke kterému je uzpůsobena i hudba a scénář. O napínavé momenty není nouze a v některých epizodách se tvůrcům povedlo rozvinout i detektivní zápletky, které narušují jednotvárnost děje a posunují ho drobek výše. Sráží ho však některé kýčovité, předvídatelné a více či méně neoriginální pasáže.

Neslaný, nemastný a z velké části převzatý příběh nikoho nepřekvapí. Vše jsme již v nějaké podobě a stavu viděli a výsledek či zápletky se dají jednoduše předvídat.

Nepřekvapí ani výkony herců, nikdo nijak nevyčnívá, snad jen Stephen Lang se svým drsňáckým výrazem, který dostává více prostoru než v Avatarovi, a může tedy lépe prodat, co umí, a podobně Jason O‘Mara, jemu sekundující. Další zlepšení názoru na seriál jako celek přináší Craig Silverstein svou politikou zvyšování akce a napětí, takže se divák nemusí bát, že by se v seriálu nic nedělo a že tam bude Tayor jen prázdně šprkat.

Celkově je tedy Terra Nova spíše relaxační záležitost s občasnými světlejšími záblesky, u které se nemusí moc přemýšlet a ve které by divák neměl hledat nic světoborného nebo originálního.

Terra Nova

Sci-fi/ Dobrodružný/ Drama/ Akční
USA, 2011, 45 min

Režie: Alex Graves
Hrají: Jason O’Mara, Shelley Conn, Naomi Scott, Landon Liboiron, Alana Mansour, Stephen Lang, Allison Miller, Christine Adams, Mido Hamada, Eka Darville, Simone Kessell, Dean Geyer.

Hodnocení: 3***(70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V seriálu Terra Nova se vydáme opět do pravěku

Hide picture