Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Ve filmu Avengers předvádějí namakaní superhrdinové svá ega

Nela Christovová

Nela Christovová

30. 4. 2012

FOTO: AvengersSen fanoušků hrdinů v barevných trikotech se naplnil! Na plátna přicházejí dlouho očekávaní Avengers, kteří se v elitním složení zase jednou pokusí spasit modrou planetu.

Sci-fi nářez Avengers je na nejlepší cestě stát se filmovou událostí jara. I k divákům, kterým zrovna nezdobí zdi plakáty Neuvěřitelného Hulka, už dorazily zkazky o tom, že kdo neviděl příběhy jednotlivých postav, zdaleka nedocení tenhle film. Kdepak, i na tohle tvůrci mysleli.

Čtěte více: Máte poslední šanci zajít zadarmo do IMAXu na předpremiéru Avengers

Americký režisér a scenárista Joss Whedon je opravdový fanoušek sci-fi a fantasy. Proslavil se díky režii seriálů, jako Buffy, přemožitelka upírů se Sarah Michelle Gellar nebo Dům loutek, ke kterým sám píše i scénáře. I ve čtvrtém díle Vetřelce, s podtitulem Vzkříšení, se pokusil uplatnit svůj scenáristický talent, ale tentokrát se z filmu stala jen efektní podívaná.

Je pravda, že u Marvelů vybrali to nejlepší ze série svých superhrdinů, vždyť mnozí z nich mají za sebou slušnou řádku vlastních celovečerních snímků. Proto se sice od začátku počítá s tím, že budete u hlavních postav tušit, co mají za sebou, přesto se však dočkáme jejich letmého představení. A tak se do obrazu dostanou i ti, kteří dosud netušili, proč Tony Stark (Robert Downey Jr.) ve tmě svítí jako tamagoči.

FOTO: Avengers

Kapitán Amerika se náhodou probudí ve 21. století a nestačí se divit. Zdroj: distributor filmu

Charismatický Iron Man hláškuje jak o život a neváhá navážet se do svých kolegů, takže si všichni spíš jdou vzájemně po krku. Co na tom, že mezitím Thorův křivácký bratr Loki (Tom Hiddleston) stihl ukrást mocný Tesseract, vesmírnou kostku, s jejíž pomocí se chystá ovládnout celou Zemi. A není v tom sám, za zády mu stojí ultraodporný vůdce vesmírné rasy Chitauri, který si dělá na kostku zálusk.

Avengeři v zásadě nejsou žádní Mirkové Dušínové, ale arogantní svalovci, kteří ke svým schopnostem přišli sice náhodou, ale už teď jim ego nedovolí hrát někomu druhé housle. Jediný, kdo může dát všechny dohromady, je ředitel mezinárodní bezpečnostní agentury S.H.I.E.L.D., Nick Fury (Samuel L. Jackson).

Intošské dialogy přebila akce

Jenže přivést si do tak stresového prostředí Hulka (Mark Ruffalo), který se zatím živil jako doktor kdesi v Indii, zavání totální destrukcí zařízení. A to je příležitost pro Lokiho, jen ať se všichni umlátí k smrti. Nikdo pak nebude protestovat, až dorazí jeho posila z vesmíru. Jenže Loki ani divák dopředu neodhadnou, co kterého hrdinu zraní a kdy si jenom oklepou pláštěnku a jdou zas střílet emzáky.

[youtube_660]1x_pe2MWFDw[/youtube_660]

Tvůrci zvolili trochu nevyvážený kompromis mezi množstvím informací a stopáží. Děj je osekaný na kost a postavy neúplné, ale kdybychom se chtěli ponořit jen trochu hlouběji pod povrch, tak se dostaneme dalece přes tři hodiny. A pak teprve začne akce. Té nám velký sci-fi fanda Joss Whedon přichystal dvojitou dávku, takže fanoušci loňského Thora možná budou prskat nad nedostatkem konverzačních pasáží.

Jenže když se u jednoho stolu sejde tahle elita, intelektuální dialog asi nebude to, co byste chtěli sledovat. Přesto je film prošpikovaný skvělými hláškami a všemu dává korunu Hulkův zneškodňovací manévr, při kterém se v sále tleskalo víc než na povinné školní návštěvě kina.

FOTO: Avengers

Iron Manovi to pálí i tentokrát.

Pro Marka Ruffala je role naštvaného zelenáče asi první akční postava, kterou si vystřihl po všech těch slaďouších z romantických slátanin. Obě polohy zvládl téměř ideálně a kromě Downeyho Jr. je asi jediný, který vypadá, že nemá v hlavě úplně vygumováno.

I bez velkého spoilování je jasné, že se všichni hrdinové nakonec sladí a divákům předvedou koncert svých superschopností, který konečně dává smysl oblíbenému (a většinou zbytečnému) 3D. Scény jsou až Bayovsky efektní, ale ve správném okamžiku dokážou zpomalit a dopřát hrdinům oddech.V tomhle případě film využil svůj potenciál beze zbytku.

Avengers jsou zkrátka vytuněná podívaná, která nepřekvapí žádnými novinkami, ale rozhodně stojí za vidění. Mimochodem, po závěrečných titulcích nám tvůrci jako bonus připravili temný monolog hlavního záporáka, který slibuje, že přijde pokračování…

Avengers

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2012, 142 minut

Režie: Joss Whedon
Hrají: Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Clark Gregg, Lou Ferrigno, Tom Hiddleston, Cobie Smulders, Paul Bettany, Gwyneth Paltrow

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ve filmu Avengers předvádějí namakaní superhrdinové svá ega

Hide picture