Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze videohry Green Lantern: Rise of The Manhunters. Proč je zelená dobrá?

Marek Jedinák

Marek Jedinák

20. 6. 2011

!Exkluzivně!Film na motivy úspěšného komiksu Green Lantern je doprovázen také videohrou s podtitulem Rise of The Manhunters. Hry doprovázející stejnojmenné filmy většinou patří  do herního odpadu. Green Lantern je výjimka, o čemž čtenáře Topzine.cz přesvědčí první česká recenze!

MAgický prsten poskytuje svému majiteli fantastické schopnosti Zdroj: Vydavatel hry

Ještě před hraním videohry Green Lantern: Rise of The Manhunters se nabízí otázka, zdali hráč potřebuje pro pochopení příběhu nějaké hlubší znalosti komiksového nebo filmového univerza. Film Green Lantern bude mít premiéru až v srpnu a americký komiks se ve střední Evropě dostal do rukou jen těch nejkovanějších geeků.

Děj hry se vzhledem k filmovým trailerům odehrává převážně na smaragdové planetě Oa, svatyni zelených superhrdinů, než na Zemi. S filmem je podle ukázek pojen pouze hlavními postavami a některými společnými motivy. Hráč, který s filmem nebyl doposud nikterak obeznámen, by mohl mít během hraní s pochopením příběhu problémy, což považuji za jeden z drobných mínusů.

Příběh je jedním velkým klišé a nepřináší žádné scénáristické novátorství. Planeta Oa je napadená rasou Manhunterů parazitujících na protikladném médiu, žluté energii strachu.

Ti mají na ochranou koncepci vesmíru odlišný filosofický názor než hnutí Green Lantern corps a snaží se uchvátit veškerou moc. Dějové zvraty a překvapení jsou sice lehce předvídatelné, ale snaží se výrazně odkazovat na herní postavy a jejich činy, což rozšiřuje komiksový svět nejen DC Universe. Pro fanoušky brandu Zelené lucerny jde tedy o jednoznačný must-have titul.

Laciná rubačka?

Samotná hra se dá jednoznačně zařadit mezi takzvané hack and slash tituly, kam patří třeba God of War III nebo Dantes Inferno. S postavou procházíte zadané lokace, kde je zpravidla pokaždé jen jedna možná cesta. Společně s hráčovým postupem se generuje stále více nepřátel, které je potřeba zničit.

Industriální prostředí není zrovna ukázkou grafické dokonalosti

Tento koncept může leckteré hráče rychle omrzet, takže je stereotyp kompenzován širokou paletou způsobů, jak nepřátele likvidovat. Zelený prsten, základní a prakticky jediný majetek každého zelenolucerňáka, totiž umožňuje zhmotnit veškeré myšlenky svého majitele.

Hal Jordan, hlavní hrdina, si tak může vyčarovat jakoukoli zbraň. Místo rukou má třeba husitské palcáty, obří kladiva nebo písty z motoru automobilu. Jako základní útok pak všude kolem sebe švihá obřími imaginárními meči.

Velice podobný je herní koncept hry titulu z prostředí Star Wars, a sice hře The Force Unleashed II. Během své pouti za záchranou vesmíru se hráč setká s několika bossy. Krátce před jejich smrtí je možné prostřednictvím kombinace několika kláves vyvolat speciální efektní útok, kterým Hal bosse dorazí. Vývojáři se očividně u konkurence dosti inspirovali a pokusili se vybrat pouze to nejlepší.

Hra díky postupnému získávání zkušeností za zabité nepřátelé, jež je možné přeměnit za nové zbraně společně s kombinací extrémně krátké herní doby, zaručují, že je každý hráč alespoň trochu motivován otázkou, jaké nové nástroje na zabíjení Halova fantazie přinese. Prozradím, že se hráči dočkají třeba obřího robota nebo americké stíhačky Raptor.

Grafika ani výtvarný styl neohromí

První levely hry odehrávající se na výše zmíněné planetě Oa nebyly zvoleny příliš šťastně. Většina herního prostředí nevypadá nijak zvláštně a grafické orgie se na rozdíl od hry Crysis 2 nekonají. Výtvarný styl je sice dosti subjektivní záležitost, ale nepohodlné latexové obleky na mužích mě osobně ze židle nezvednou.

Herní záporáci z řad manhunterů vypadají z mého úhlu pohledu velice dětinsky, jako by do samotného univerza vůbec nezapadali a někdo je tam násilně zasadil. Jde o kombinaci Iron manova obleku extrémně zvýrazněného pastelovými barvami vymodelovaného dítětem předškolního věku. Pořád je předlohou sice komiks, osobně ale preferuji spíše vážnější papíráky jako například Watchmen.

Podobnost se supermanem je zjevná

Každý druh vojáka je citlivý na jiný typ útoků, případně jejich kombinaci. Vzhledem jen k několika typům nepřátel není těžké osvojit si znalost každého z nich, což po chvilce hraní činí hru možná až příliš jednoduchou. Vzhledem k tomu, že je herní doba extrémně krátká, zkušenějšímu hráči zabere maximálně pět hodin, často dochází k situacím, kdy i hlavní bossové podlehnou síle Halova zeleného prstenu už na první pokus.

Grafika hry je pak spíše na úrovni současného průměru. Do výtvarně zajímavějších lokací než industriálně laděné výrobny zbraní manhunterů nebo jeskynního komplexu na planetě Oa se průměrný hráč dostane až přibližně v prostřední fázi hry, což je veliká škoda. Lépe zvolený design úrovní mohl na hráče budit mnohem megalomanštější dojem. Na druhou stranu je však v nastavení možnost přepnout hru do 3D režimu, takže pokud má hráč k dispozici potřebné vybavení, minimálně na PS 3 si užije i hraní ve třetím rozměru.

Zelený superman

Autoři se jednotvárný ráz herních titulů snažili obohatit o některé nepříliš tradiční prvky. V několika  z komplexního načasování skvěle zasazených levelech Hal Jordan léta jako superman, přičemž svým prstenem likviduje nalétávající nepřátelské stíhačky a roboty. Během letu se při nabití speciální tabulky může při určité kombinaci tlačítek změnit na stíhačku a zastřílet si skoro jako ve hře Hawx 2.

Nesmí chybět ani drobné hádanky, které jsou zpravidla spíše jednodušší. Pokud by si hráč však sám nevěděl delší dobu rady, automaticky se začne zobrazovat nápověda poskytující užitečné tipy. Mladší hráči tedy nemusí mít obavy z dlouhodobého zaseknutí na jednom místě.

Osobně mi tyto mise připadaly snad mnohem zábavnější než klasické procházení a rubání nabíhajících nepřátel. V počátečních misích je totiž stereotyp dotažen do extrému, jelikož většina úkolů probíhá v duchu znič teleportační zařízení, jinak budou snad do nekonečna vybíhat další Manhunteři.

Verdikt

Green Lantern: Rise of The Manhunters je klasická rubačka, která si na nic nehraje. Poměrně nápadité prostředí komiksového univerza a kouzelný prsten umožňili existenci světa s téměř nekonečnými možnostmi zabíjení nepřátel. Vzhledem k tomu, že očekávání od her na motivy filmů patří k nule, klidně může jít o překvapení roku.

Motivy úspěšného komiksu a skutečný pocit superhrdiny jsou hlavní devizou této hry. Oproti ostatním hrám těžících z úspěchů svých filmových předchůdců jde o jeden z nejlepších a nejzábavnějších titulů vůbec. Slabinou je pak horší grafika a optimalizace. Kritickým selháním je asi jen pět hodin krátká herní doba. Jde vesměs o ochutnávku filmu, který přijde do 18. srpna do českých kin.

Žánr: Akční – hack and slash
Vývojář: DC unlimited
Distributor: Cenega
Multiplayer: Ne, Co-Op ano
Platforma: PS3, Xbox 360
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: 899 Kč

Hodnocení: **** 70 %

  • Klady: Komiksové univerzum, 3D, množství zbraní, létání, Co-Op režim
  • Zápory: Optimalizace, herní doba, příběh

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze videohry Green Lantern: Rise of The Manhunters. Proč je zelená dobrá?

Hide picture