Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Warhammer: Space Marine posílá lidi a orky do vesmíru. Na jatka

Roman Šeiner

Roman Šeiner

15. 9. 2011

Pokud jste už na prášky ze začátku školního roku, není nic jednoduššího, než se na chvilku vrátit do válkou zmítaného Warhammeru. Vypnout mozek a zapnout Space Marine.

Když se u nás chlapi poperou… zdroj: spacemarine.com

Vítejte ve starém a hlavně nelítostném světě Warhammer 40 000. Daleká budoucnost, lidé, vesmírní orkové, démoni, nekromanti, mimozemští eldaři… a imperátor ví, co ještě. Zapomeňte na hříčku WH40k: Fire Warrior nebo na nedávné Retribution, Space Marine je brutální rubačka ze třetí osoby. V roli kapitána vesmírných mariňáků Tita se hráč, během necelých 15 hodin herního času, podívá na zoubek několika stovkám orků a ostatní vesmírné chamradi.

Já, armáda

Za zády vždy sekundují dva další mariňáci, ale tihle kluci díru do světa svou produktivitou rozhodně neudělají. V podstatě je to jen pohybující se kulisa, často jen koukají na orka, jak do nich z metru střílí kulometem. Každá bitva se odehrává v uzavřené lokaci, kde musíte vymlátit všechny protivníky, aby se otevřely dveře. Vše se odehraje rychle a svižně.

Pobít skupinku orků, následuje cut-scénka, projít prázdnou chodbu a další cut-scénka. Trošku to rozhodí příjemně svižné tempo, ale rozhodně žádné ježdění ve výtahu a plkání o babiččině buchtě to není. Sem tam měníte styl boje, někdy je lepší sniperovat na dálku, jindy hezky zblízka objevit základy anatomie.

Přečtěte si, jak vědci vytvářejí neprůstřelnou kůži!

Zdraví našeho vesmírného eunucha (mariňáci jsou vykastrovaní) se dělí na obnovující se štít a ryzí zdraví. Lékárničky a podobné ve hře ale nejsou. Zdraví se doplňuje efektním popravení protivníka zbraní nablízko. Polechtání motorovým mečem na bříšku nebo nepovedené pasování na rytíře obouruční sekerou.

S každým zabitím se také plní tzv. zuřivost. Jakmile je na maximu, stačí aktivovat. Děti pod 15 let by v tu chvíli měly být nejlíp někde na chatě nebo u babičky. Krev stříká na všechny světové strany, obludy řvou boletí a prchají pryč. Mariňák má silný bonus k útoku a neustále se mu doplňuje zdraví. Ještě že je na naší straně.

Takové nepovedené pasování na rytíře

Je trošku škoda, že nejsou žádné inovace. Pardon, zalítáme si s jetpackem na zádech. Zbraně se obměňují docela často a zejména plamenometná brokovnice je na zelekožce jako kladivo na čarodějnice (mimochodem, házel někdy někdo kladivo na čarodějnici?). Hra nenabízí ani miniodbočky typu puzzle hádanek. Sází se hlavně na epické scény, souboj tvrdých chlapů se silami chaosu a bezprostřední násilí. Tv Nova bude mít další reportáž.

Grafika a hudba

Po grafické i hudební stránce je hra dobrá. Ne výborná, ale ani hrozná. Někdo si může myslet, že jde o překopčené Gears of War, ale ouha. Mariňák se nekryje, neumí vykukovat zpoza rohu nebo se tiše plížit. Buďto běží, nebo rovnou sprintuje. A když už teda stojí, tak jen proto, aby někomu usekl končetinu.

Orkové se valí jako správná horda bezhlavě dopředu, drsná garda má jako předvoj slabé skřety, podporováni střelci a rakeťáky. Věřte nebo ne, každý zabitý ork (nebo cokoli jiného) přináší určitý požitek, jistou formu satisfakce. Hra je dobře ozvučena a množstevní převaha dá ten správný feeling každému, kdo si potřebuje zvětšit ego.

Přečtěte si také recenzi na exkluzivní PS3 hru Resistance 3!

Multiplayer je takovým hurá stylem. Vše na jednoduchých mapách, s více přístupy k cílům. Ve vzniklé mele rozhoduje jak vybavení vašeho plechového panáčka, tak i vlastní skill, trefit se do pohybujícího se terče. Jednoduše se leveluje, podobně jako v Call of Duty.

Zbraně a všelijaké další vychytávky se odemykají až po dosažení vyššího levelu. Jde ale o překvapivě návykovou akci, jakmile skončí epické dobrodružství v singleplayeru. Co je ale na mulťáku nesmírně otravné, že ve hře nejde ztlumit zvuk od mikráků vašich spoluhráčů. Zejména němčina je výživný jazyk.

Jednodušší poselství hry zabaví tak na týden, maximálně dva. Warhammer 40K: Space Marine je hlavně odpočinková rubačka, a tak se k ní má přistupovat. Přečíst si desítky knih, složit a vybarvit si drahé miniatury a jezdit pak na turnaje deskových her samozřejmě můžete, ale pro pochopení příběhu to není nutné. Pro single jedince ideální hra pro páteční večery. Doporučujeme i popcorn.

Hodnocení: 80 %

  • Klady: Atmosféra, svět, brutalita, báječné pro relax
  • Zápory: Příběh, nic nového pod sluncem, občas přehnaně brutální

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Warhammer: Space Marine posílá lidi a orky do vesmíru. Na jatka

Hide picture