Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Zámek a klíč 2: Hlavohrátky odhaluje povahu i mysl člověka

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

24. 12. 2013

Gabriel Rodriguez: Zamek a klicUž jen název komiksu napovídá, že si s námi naše hlavy mohou často zahrávat. Iluze, strach, zapírání, pokřivené vzpomínky, tam uvnitř si vytváříme svůj vlastní neobjektivní svět, který koliduje s realitou. Hlavohrátky se prokoušou těmito tématy až na dno.

první knize se rodina Zámkových musela vypořádat s událostmi, nad kterými zůstával rozum stát. Potom, co byl jejich otec zavražděn, se přestěhovali do Lovecraftu, kde se pokusili začít nový život. Ten starý je ale pronásledoval až sem a nadto se jim do cesty připletl zázračný klíč.

Hlavohrátky zdánlivě začínají opravdu novou kapitolu a minulost už je skutečně jen ošklivou vzpomínkou. To by ale malý Bode nesměl dostat svoje nenechavé ruce na další klíč. Když odhalí jeho schopnosti, sourozenci mu konečně uvěří, že zázračné klíče existují. Takový fakt se potom nejednomu obyvateli Lovecraftu doslova přehrabe celou hlavu.

Vzpomínky a jejich moc

Od začátku až do konce jsou vzpomínky silným tématem knihy. To, jak se nám ukládají v hlavě, a často se jich ani přes velké úsilí nedokážeme zbavit nebo se naopak rozpomenout, ani když víme, že tam jsou. Každodenní téma, dotýkající se problémů tak malých jako zapomenuté klíče až po celoživotní lásku, nás provází doslova na každém kroku.

Joe Hill
Joseph Hillstorm King je syn americké aktivistky Tabithy Kingové a věhlasného autora Stephena Kinga. Nebylo pro něj lehké vystoupit ze stínu svých slavných rodičů, ale podařilo se mu nejen to. Pod pseudonymem Joe Hill, který ho nespojuje se slavnými předky, se proslavil v literatuře i komiksu. Mezi díla patří například Duchové 20. století nebo právě Zámek a klíč.

Autor postaví před čtenáře geniální řešení. Co kdybychom si mohli hlavu otevřít a podívat se, jak to tam vypadá? A nejen to, proč taky něco nepřidat nebo naopak nevyhodit ven? Jak by na takovou situaci reagovalo dítě, teenager s hlubokými psychickými problémy nebo dospělý? Joe Hill si s tématikou vyhraje, nepřehání to a skvěle se mu podařila zasadit do kontextu celého příběhu.

Taková normální rodinka

Už od prvních stránek celé série Zámek a klíč bylo jasné, že na rodinu a její schopnost zvládnout krizové situace, bude kladen v komiksu velký důraz. Už už to vypadalo, že se všechno začne vracet do normálu, ale jedna krize jen střídá druhou. Prodělané trauma matky, která víc a víc padá do náruče alkoholismu, Tyler a Kinsey donucení být dospělými a postarat se o sebe sami a malý Bode.

Každý z nich vidí svět jinak a o něco přišel, vytváří čím dál větší propast mezi fantazií dítěte a chmurnou realitou dospělého a rodina je postupně trhána na kusy.

obalka: Gabriel Rodriguez: Zamek a klic
Silné sociální téma, které se často nevybíravě prohrabuje problémy neúplných a jinak narušených rodin, staví vlastní malý děj uprostřed celého světa magických klíčů. Autor se nevyhýbá ani proprání homosexuality nebo promlčených zločinů a vyváří tak v komiksu zrcadlo pro nejednoho z nás.

Atmosféra a další

Není jednoduché vzít několik žánrů dohromady, hodit je do pytle, pořádně zamíchat a vytáhnout na světlo čitelnou literaturu. To se Zámku a klíči podařilo. Zmíněné drama, detektivka, horor, ale i fantasy, všechno se na stránkách mísí v perfektním souladu.

Gabriel Rodriguez toho za svou kariéru mnoho nenakreslil, dalo by se dokonce říct, že tenhle komiks je skoro jediný. Ať kreslí dál! Jeho styl je stejný jako Hillův scénář, dokresluje všechno, co je napsané, nešetří ani pohádkovými scenériemi ani krví, jeho umění na stránkách nemá chybu.

Limitovaná edice komiksu

Jediné, co si zaslouží malou výtku, je překlad. Občas prostě není moc dobrý, ale na druhou stranu přeložit z angličtiny takhle psaný komiks není lehké. Gratulace za název Hlavohrátky, ten se povedl výborně. Jako bonus, hlavně pro ty, kterým tento fakt dosud unikal, je k dispozici limitovaná edice s celou řadou bonusů a speciálními klíči, které otevírají hlavy (návod od Warrena Ellise najdete v úvodu komiksu).

Název originálu: Locke & key: Headgames
Český název: Zámek a klíč: Hlavohrátky
Scénář: Joe Hill
Kresba: Gabriel Rodriguez
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 160
Obálka: Gabriel Rodriguez
Vazba: Vázaná
Rozměry: 240 x 160 mm
Vydal: Comics centrum, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zámek a klíč 2: Hlavohrátky odhaluje povahu i mysl člověka

Hide picture