Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Zkuste si, jestli je Superman opravdu Neprůstřelný

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

24. 1. 2014

grant morrison: superman: neprustrelnyDruhé souborné vydání Action Comics je tady. V rámci restartu New 52 nám Grant Morrison přináší sešity 9 – 12 Action Comics a Action Comics Annual č. 1. Jakou proměnou prošel Clark Kent od předchozí knihy?

Vracíme se v čase zpátky do Metropolis, abychom s Clarkem prožili první začátky a rozjezd jeho kariéry: jak té novinářské, tak superhrdinské. A nebude nám stačit jen jeden Superman: setkáme se i s Calvinem Elvisem nebo Johnnym Clarkem.

Co mají tito tři muži společného? Nesou v sobě poslaní a ideu Supermana. Nejde o rasu, čas, ani prostor. Ať je v kostýmu kdokoli a v civilu je hasič nebo prezident Spojených států, pokud zachovává ideály pravého Supermana, je vždy neprůstřelný.

Jako celková jednotící myšlenka se to jeví vcelku pěkně. A Morrisonův scénář tomu odpovídá: je propracovaný do detailu. Vedlejší příběhy pěkně doplňují hlavní linii, snaží se nás ponořit do dění v Metropolis a přiblížit k postavám.

Grant Morrison
Psal pro Marvel Comics (New X-men nebo Fantastic Four) i pro DC Comics zhruba od roku 1980, kdy vtrhnul na trh jako součást britské invaze. Pracoval na Animal Man, All-Star Superman, JLA, Batman nebo Doom Patrol.

Bohužel, abyste si příběh vychutnali, čeká vás rozhodně více než jedno nebo dvě přečtení. A není to tím, že by byla kniha těžká nebo náročná. Morrison se však držel motivů z minulého dílu a příběhy rozestrkal a nelogicky přeházel. Jestli byli Lidé z oceli chaotičtí, Neprůstřelný je už totální guláš.

Je to vážně škoda, protože po obsahové stránce komiks vůbec není špatný. Ale proházení a skákání po různých galaxiích bez jakékoli spojnice či vysvětlení knize akorát přidává minusové body. Člověk si dovede představit, kolik práce a plánování autora Neprůstřelný stál. Absolutní zmatek při listování potom mrzí dvakrát tolik.

Další věc, kterou Morrison trochu zredukoval, je akce – a naopak přidal více dialogů. Nic proti, ale občas se příběh začíná táhnout. Než se prokoušete všemi rozhovory a seřadíte si, co a jak vlastně patří… doufejme, že při třetím dílu konečně zavládne mezi těmito dvěma stránkami vyprávění harmonie.

grant morrison: superman: neprustrelny obalka

Na knize spolupracovalo velké množství výtvarníků, což ale není na škodu. Komiks to oživilo, udělalo ho to zvláštnějším a pestřejším. Stále převládají tlumenější barvy, ve kterých vyniká rudý plášť. Hodnotím to jako plus, jelikož atmosféra knihy je spíše úzkostnější a temnější.

Takže kolem a kolem: největší chybou Supermana je jeho skladba. A když jde o hlavní komiks z DC, navíc oživený pro nové fanoušky, čekali byste že bude trochu více promyšlený. Pravda, scénář i kresba do určité míry tohle vyvažují. Ale vzhledem k tomu, že je to druhý strašně nepřehledný komiks Supermana v pořadí, nezbývá než se zeptat: to jako vážně?

Název v originálu: Superman: Bulletproof
Český název: Superman: Neprůstřelný
Scénář: Grant Morrison, Sholly Fisch, Max Landis
Kresba: Rags Morales, Kubert Andy, Gene Ha, Brad Walker, Cully Hammar, Ben Oliver, CAFU, Rayn Sook, Rick Bryant, Andrew Hannessy, Bob McLeod
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka:  Rags Morales, Bred Anderson
Počet stran: 224
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zkuste si, jestli je Superman opravdu Neprůstřelný

Hide picture