Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Redakce FANZINE.cz společně s fanoušky probrala Star Wars. Na PragoFFestu 2012

Jan Chalupa

Jan Chalupa

5. 2. 2012

Na festivalu PragoFFest 2012, který se konal v Modré škole v pražských Hájích od čtvrtka 2. do neděle 5. února, vystoupila také část redakce magazínu FANZINE.cz. Na besedě s fanoušky probrala největší chyby a nedostatky ve Star Wars a promluvila i o nejrůznějších derivátech těchto dnes již legendárních filmů.

Debata

Jan Chalupa a Jan Neuman na besedě s fanoušky Foto: Radek Lang

V sobotu 4. února od 14:00 tak začala beseda s fanoušky o těchto kultovních filmech. Provázeli jimi editor rubriky Filmy a seriály Jan Chalupa (Johnny), projektový manažer magazínu FANZINE.cz (Mára) a redaktor Filmů a seriálů Jan Neuman (Wolverine).

Informace k festivalu:
Datum: čtvrtek 2. – neděle 5. února
Místo: Modrá škola (Kupeckého 576, Praha 11 – Háje)
Sledujte také: speciál FANZINE.cz k příležitosti PragoFFestu 2012

První hodinová část besedy byla zaměřená na nejrůznější deriváty klasických filmů George Lucase – ať již se jednalo o hry, knihy nebo seriály.

Diváci

Diváci

Na toto téma se rozpoutala poměrně zuřivá debata o tom, zda-li má smysl kanonizovat nejrůznější deriváty z prostředí Star Wars, nebo zda je s každou další knihou, komiksem a dílem seriálu tato velkolepá sága pouze znásilňována.

V rámci tohoto tématu bylo i letmo zmíněno náboženství odvozené od těchto filmů – tzv. jediismus, který má poměrně silné zastoupení i v České republice – v posledním sčítání lidu se k němu přihlásilo dokonce více lidí než k romské národnosti.

Fanoušci ale tento postoj nemají příliš v oblibě – v debatě byl slyšet i názor, že kvůli němu vypadají v očích veřejnosti jako nějací sektáři.

Jan Chalupa

Jan Chalupa

Poměrně ostrá debata se strhla i kvůli názoru, že všechny knihy, komiksy a další tzv. deriváty vlastně postrádají jakýkoli hlubší smysl a nejsou ani příliš literárně kvalitní.

Argumentovalo se různě – někteří měli za to, že skutečně kvalitní literaturu z tohoto prostředí je nutné pečlivě vybírat, jiní se obdivovali především původním filmům a tyto odnože zcela ignorovaly.

Největší chyby, omyly a nedostatky ve Star Wars

Druhá část besedy začala v 16:00 a její konec byl původně plánovaný na pátou hodinu. Protože byla ale debata extrémně zajímavá, protáhla se ještě o další hodinu. Mnozí debatující se pak ještě sešli později u pivka a debatovalo se až do nočních hodin.

Beseda byla nazvaná Lucas na špalku: Nesrovnalosti v univerzu Hvězdných válek. V jejím rámci se probíraly největší chyby, omyly a nedostatky ve Star Wars. Hned na začátku bylo nutné prodiskutovat, proč vůbec hledat nedostatky v něčem tak kvalitním a ve společnosti obecně uznávaném.

Základním argumentem v tomto směru bylo, že kriticky něco posoudit může danému dílu jen prospět. Vždyť i sám George Lucas do svých filmů neustále zasahuje s cílem je vylepšovat – ať již digitálně nebo přidáváním některých scén.

Ohledně zásahů Lucase do původních filmů však rozhodně nepanoval nějaký pozitivní konsenzus názorů.

Probíraly se i některé otázky ohledně děje samotných filmů. Například přesně z jakého důvodu se nechal Obi-Wan Kenobi ve čtvrté epizodě porazit nebo proč Yoda pro prohraném souboji z epizody III vzdal veškerý boj proti totalitnímu Impériu.

Jan Neuman

Jan Neuman

Debata probíhala v přátelsky fanouškovské atmosféře a bylo radostí se jí účastnit.

Redakce FANZINE.cz nepochybně přichystá na některém příštím conu další obdobnou akci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Redakce FANZINE.cz společně s fanoušky probrala Star Wars. Na PragoFFestu 2012

Hide picture