Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Rekonstrukce podkroví se neobejde bez dobrého plánování. Na co nezapomenout?

Život v podkroví je pro mnoho lidí splněným snem. Tento jedinečný prostor ale můžete vytvořit také z půdy svého domu a přidat tak další obytný prostor pro další členy rodiny. Rekonstrukce podkroví není vždy jednoduchá, takže musíte myslet na určité aspekty, které by později bylo velmi problematické změnit. Poradíme vám, na co si dávat pozor.

V první řadě si ujasněte, proč podkroví rekonstruujete

Rozšířením domu o podkroví získáte skvělou investici do budoucnosti. Hodnota celé nemovitosti se zvedne a náklady na energie budou nižší, protože budete mít možnost provést důkladné zateplení. Navíc budete mít nový prostor, ve kterém budete moci bydlet nebo ho pronajímat. Právě to si musíte ujasnit, než s rekonstrukcí začnete. Položte si pár základních otázek:

  • K jakému účelu bude prostor sloužit?
  • Kolik místností chcete vytvořit?
  • Jak velká rodina by se sem měla pohodlně vejít?

Obytné prostory musí být dostatečně velké, aby se tam vešel obývací pokoj, koupelna, toaleta a ložnice. Myslete také na dostatek přirozeného světla, které bude pro bydlení i pronájem velmi důležité. Zvážit ale musíte také vhodný typ střechy. Čím vyšší sklon, tím to bude lepší. S těmito prvky vám zaručeně pomůže odborník. Měli byste proto zvážit alespoň konzultaci.

Odborníci vám dobře poradí. Nepodceňujte konzultaci

Před začátkem rekonstrukce budete potřebovat hlavně zkušeného statika. Ten vám řekne, jestli můžete rekonstrukci vůbec udělat, aniž byste narušili statiku budovy. Zkontroluje také střešní krytinu. Potom bude na řadě architekt, který vám poradí s rozmístěním jednotlivých místností a jejich velikostí.

Navíc budete potřebovat stavební povolení od stavebního úřadu, takže nepodceňujte ani práci projektanta, který vám všechno nakreslí. Od úřadu potom získáte povolení, abyste mohli začít s prací. Při konzultaci s projektantem, architektem i statikem jistě zjistíte, co přesně budete očekávat od tohoto prostoru. A díky tomu budete také vědět, jak bude v budoucnosti vypadat.

Izolace je jednou z nejdůležitějších částí rekonstrukce

Zateplování podkroví je jednou z nejdůležitějších věcí, které musíte udělat. Při špatném zateplení vám bude unikat hodně tepla, ale také se do interiéru i stěn dostane vlhkost a budou se tvořit nepříjemné a nebezpečné plísně. Rozhodně tento krok nepodceňujte. Vybrat si musíte mezi třemi druhy izolace, kterou můžete v podkroví aplikovat:

  • mezi krokve,
  • nad krokvemi,
  • pod krokvemi.

Důležitá je ale také jiná izolace. Na hluk musíte myslet hlavně v případě, že rozšiřujete bydlení kvůli pronájmu. Akustické izolace nejsou drahé a můžete si díky nim užít dokonalého klidu. Stejnou izolaci byste měli použít při rekonstrukci jakéhokoli bydlení, abyste si nemuseli dělat starosti s křikem dětí nebo hádkami od sousedů. Konečně budete mít doma dokonalé ticho.

Zvolte správná okna a rozvržení prostoru

Velmi důležitý bude také výběr oken. Podle normy by měla okna odpovídat asi 10 procentům podlahové plochy. Střešní okna jsou v tomto případě nejlepší možností. Nemusíte je prakticky udržovat a poskytnou vám velké množství přirozeného světla. Vybírejte taková, která mají nejlepší izolační a tepelné vlastnosti. Ušetří vám to hodně peněz během zimy.

Při nákupu oken nezapomínejte také na stínící techniku. V opačném případě vám bude během léta neskutečné horko. Rolety jsou nejlepší možností pro střešní okna, protože se nebudou prověšovat jako žaluzie. Poskytnou vám díky tomu příjemný stín. Další možností jsou také moderní markýzy na střešní okna, které vypadají velmi působivě. S výběrem vám zajisté poradí odborník, který vám bude zastínění instalovat. Vybírat můžete nejen z typů, ale také materiálů a barev.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rekonstrukce podkroví se neobejde bez dobrého plánování. Na co nezapomenout?

Hide picture