Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Reportáž z PragoFFestu 2014. Tam za říší Minecraftu čekal ráj

Jan Nohovec

Jan Nohovec

4. 2. 2014

V neděli 2. února na pražských Hájích skončila čtyřdenní přehlídka her a fantastiky s názvem PragoFFest. Družili se notoričtí pařani na konzolích a u počítačů, fanoušci Doctora Who a Sherlocka i čtenáři Hry o trůny a jiných klasik fantasy.

FOTO: Fanoušci hry Minecraft

Hlavně díky fanouškům hry Minecraft byl letošní PragoFFest poprvé v historii vyprodán. Ilustrační snímek. Foto: Martin Peška, FANZINE.cz

Festival PragoFFest přilákal do zdejší Modré školy mohutné davy, větší než se na setkáních fanoušků fantasy, sci-fi a her obvykle vyskytují. Návštěvníci si ho chválili.

„Jako každý rok, i letošní PragoFFest jsem si jako účastník maximálně užila a stále je pro mne jednou z mála možností pro setkání s tak velkým počtem podobně smýšlejících lidí,“ řekla redakci magazínu FANZINE.cz návštěvnice Šárka.

Pařím, paříš, paříme Minecraft

Největším tahounem byla obrovská herna, v níž přeměnili organizátoři jednu z místních tělocvičen. Větší část tohoto prostoru zabraly konzole Xbox či WiiU a stoly s počítači, na kterých se hrál StarCraft nebo League of Legends. Menší místnosti obsadily taneční a hudební hry jako DDR nebo Rockband. Kromě volného hraní a turnajů ale nechyběly ani speciální pořady.

„Super bylo, že tam měli jako vždy hodně programových linií a že tam třeba sehnali přednášku na herní linii od lidí, co pracují na Kingdom Come,“ vychvaloval si festival návštěvník Tomáš. Program pro fanoušky her byl vůbec bohatý. Celou další tělocvičnu zabralo sezení pro diváky Českého Craftconu, tedy pořadů zasvěcených masivně populární hře Minecraft a tuzemským celebritám z portálu YouTube.

FOTO: Deskové hry - ilustrační foto„Na PragoFFestu se mi také líbily deskovky,“ zmiňuje návštěvnice s přezdívkou Rainbow další způsob, jak mohli návštěvníci trávit na akci čas. K volnému zapůjčení a případné koupi poskytly deskové a karetní hry velcí tuzemští vydavatelé Albi, Mindok či Czech Board Games. „Zahrála jsem si třeba Infarkt,“ vzpomíná Rainbow na hru, v níž se hráči navzdory herním mechanismům snaží uchránit svou postavu před selháním srdce, rakovinou či těžkou depresí.

Jiní návštěvníci si zase oblíbili novinku V hlavní roli, kde hráči diskutují o tom, kdo ze známých osobností by nejlépe dokázal splnit různé úkoly. Dochází tak k bizarním situacím, kdy by hráči například nechali českou atletku Věru Čáslavskou zachraňovat pohádkovou princeznu z věže, protože princ Bajaja, který stál v duelu proti ní, byl příliš kvalifikovaný.

Britské seriály, Píseň ledu a ohně a Kapitán Česko

Zatímco herní program v tělocvičnách přitáhl především děti a jejich rodiče, fanoušci fantasy a sci-fi, kteří navštěvují PragoFFest a podobné akce častěji, se před náporem ostatních skrývali v menších přednáškových místnostech. Tam probíhal program zaměřený na různé fenomény současné popkultury; třeba pořady o britských seriálech, které slaví díky Sherlockovi a Doctorovi Who velký úspěch.

FOTO: Přednášky - ilustrační foto„Zašla jsem na přednášku Šílené britské seriály a hodně se mi líbila festivalová verze Whose Line Is It Anyway,“ zmiňuje Rainbow improvizační show, jejíž verzí se lidé na místě pobavili. Fanoušci televizních hitů si vůbec přišli na své. Oblíbená fantasy Hra o trůny tu měla celou vlastní místnost, v níž se řešila historie jejího fiktivního Západozemí nebo dosud známé informace o šestém dílu knižní předlohy.

Fanoušci starších sci-fi klasik si zase mohli připomenout Hvězdné války nebo Star Trek. Ze světa George Lucase ostatně na PragoFFest prosákla řada kostýmů, které si fanoušci Star Wars doma vyrobili a na akci pak hrdě nosili. A nebyli sami.

„O rozmanitosti a originalitě kostýmů nemůže být nejmenší pochyby. Kde jinde také můžete potkat Kapitána Česko zároveň se zástupem regenerací Doctorů a Jedii, kteří se vodí za ruku se Sithem?“ říká nadšená Ginny. Mezi kostýmy nechyběli ani jednorožci z populárního seriálu My Little Pony, které se poprvé objevily před několika lety právě na PragoFFestu. Kromě nich se mnoho návštěvníků rozhodlo vzít na sebe podobu postav i z japonského anime.

Velká návštěvnost způsobila dlouhé fronty

„Pragáč jsem letos vnímala docela rozporuplně. Horní patra Modré školy představovaly oázu klidu, kde člověk mohl tradičně trávit čas s kamarády, popřípadě chodit na přednášky. Dole mezi bufetem a hernami to pak chtělo ostré lokty a umění kličkovat, neušlapat a nebýt ušlapán davem malých dětí s krumpáči v ruce,“ přiznává se fanynka Adéla.

FOTO: Václav PravdaPo uvolněném čtvrtečním večeru totiž chodby dějiště festivalu v pátek a v sobotu přetékaly návštěvníky. Těch, kteří si vstupenky nezakoupili předem, se nakonec dostavilo tolik, že tvořili desítky metrů dlouhou frontu před vchodem. V sobotu odpoledne dokonce museli organizátoři dočasně vyvěsit ceduli VYPRODÁNO, protože počet návštěvníků překonal kapacitu školy. V téměř devatenáctileté historii festivalů pořádaných hlavním organizátorem Václavem Pravdou se to stalo vůbec poprvé.

S neočekávaně velkým počtem účastníků se také pojily problémy, na které si někteří rozhořčení lidé stěžovali na Facebooku. Stály se dlouhé fronty v bufetu, nastaly problémy se ztrácením věcí v šatnách. Organizační tým se s nimi však snažil vypořádat a za řadu z nich si ostatně účastníci mohli sami, protože si vstupenky nezakoupili s předstihem několika málo týdnů a nedali tak pořadatelům možnost připravit se na jejich počet.

Očima Jana Neumana

FOTO: Jan NeumanNa pořadatele a organizátory se neoprávněně snesla vlna kritiky kvůli vyprodání festivalu. Ono je totiž snadné kritizovat někoho jiného, za to, že je to jeho vina, nicméně by si měl sáhnout každý do vlastního svědomí, neboť přihlašování na festival trvalo dostatečně dlouho a každý se mohl přihlásit předem. Přeci jen budova není nafukovací a je potřeba dodržovat nějaké požární a hygienické standardy a předpisy.

Je to jako když jdete na blind do kina a už se nedostanete do sálu, protože je vyprodáno, také patrně nebudete naštvaní na majitele kina, že vás nepustí dovnitř, ale na sebe, protože jste si neobjednali lístky předem.

A co mě letos nejvíce zaujalo? První Star Treková mše, která se opírala o univerzum kultovního seriálu Futurama, ve kterém se ze Star Treku stalo náboženství.

Celá byla pojata v humorném duchu a vtipným způsobem odkazovala na spoustu legendárních momentů a klišé z tohoto seriálu. Také v bližším světle odhalila povahu, postavu a život Gena Roddenberryho, který tomuto seriálu vdechl život, v některých situacích by si z něj asi měla spousta lidí vzít přiklad. Vize světa, ve kterém neexistuje chudoba, hladomor a kde jsou si všichni rovni bez ohledu na rasu, způsob života, nebo vyznání, dostává při pohledu na dnešní svět naprosto jiný význam.

Panovala přátelská atmosféra

„PragoFFest byl jako každoročně super a to jsem si ho opět užíval jako velmi vytížený přednášející. Spousty nových tváří na přednáškách a hlavně řada lidí, které jsem mohl pobavit a rozesmát, stály letos rozhodně za to,“ pochvaluje si akci Porty. Velká návštěvnost tak zvýšila popularitu i těm pořadům, které by jinak zapadly. Málo účastníků měly paradoxně pouze literární linie, na jejichž základě festivaly kdysi začínaly. I přesto se tu ale několik začínajících spisovatelů mohlo například dozvědět o 10 věcech, na které autoři často kašlou.

„Skvělí byli samozřejmě hlavně lidé. Ať už ti staří známí, které na conu vždycky rádi potkáte nebo úplně noví a neotřískaní fanové,“ dodává Porty a naráží tím na přátelskou otevřenou atmosféru, která je pro podobné akce typická. I navzdory přílivu davů se ji totiž podařilo udržet.

S Portym souhlasí i Ginny: „Na PragoFFestu se mi moc líbilo už jenom proto, že jsem měla skvělou možnost znovu se vidět s lidmi, které mám ráda. Přemíra lidé mě těší, protože to znamená, že nás, bláznů do všeho možného, je čím dál, tím víc.“

Další festival her a fantastiky pořádá organizační tým PragoFFestu 27. června až 6. července v Chotěboři na Vysočině, kde takzvaný Festival fantazie probíhá každé léto. Díky oblibě letošního PragoFFestu se dá očekávat, že i tento con, jak fanoušci takovým akcím přezdívají výrazem z angličtiny, bude stát za to. Řada fanoušků her a fantastiky se tam ostatně už teď těší, jako kdyby to byly druhé Vánoce. A možná to pro ně druhé Vánoce vlastně jsou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reportáž z PragoFFestu 2014. Tam za říší Minecraftu čekal ráj

Hide picture