Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Restart: Portal vám pomůže zkrátit čekání na svého nástupce

Dominik Butschek

Dominik Butschek

4. 3. 2011

PortalsV roce 2007 vyšla akčně-logická hra Portal, původně studentský projekt, který odkoupilo Valve a najalo jeho vývojáře. V dubnu nás čeká Portal 2 a čekání může být pekelně dlouhé a je potřeba jej nějak zkrátit. Původní Portal je tedy určitě skvělou volbou.

Portal Baseroom

Naposledy se ohlédněme za naším pokojem a hurá do Portalu!

Portal? Co to je?

Portal je napůl logickou a napůl akční hrou. Jejím základem jsou dva portály (modrý a oranžový), které vás dokáží přenášet z jednoho do druhého. Tedy žádné hrátky s časem nebo dimenzemi, prostě z jednoho konce místnosti na druhý. Počítač GLaDOS vás probudí z kóje v Aperture Science Enrichment Centru a tady začíná vaše testování.

Prvních několik testovacích místností je použito ke vštěpení základním herních mechanismů. Velké červené tlačítko většinou něco otevře a kostka ho přidrží v poloze dole. Dále jak rychle vejdete (nebo vskočíte) do jednoho portálu, tak rychle z druhého vyletíte ven.
GLaDOS vás pak provází všemi 19 testovacími místnostmi, abyste se s ní na závěr setkali tváří v tvář.

Portals

Tak který si mám vybrat? Oranžový nebo modrý?

Pomoc! Někdo se mě snaží zabít!

Hned vám dojde, že něco není zrovna dvakrát v pořádku. Váš pocit zesílí to, že místo obvyklých testovacích věží jsou v místnostech rozmísťeny věže s ostrými náboji. Pád do vody by pro vás znamenal neuspokojivý zápis do testovacího protokolu následovaný vaší smrtí.
Do toho všeho vám GLaDOS neustále slibuje dort, který máte dostat na konci testování. Buďme upřímní a řekněme si na rovinu – nečeká vás žádný dort, ale boj o holé přežití, kde musíte použít vše, co jste se dosud naučili. Setkáte se s novými výzvami (raketová věžička nebo velká hala s mnoha střílejícími věžičkami) i se samotnou GLaDOS.

Glados

GLaDOS jak bude vypadat v Portalu 2.                                             Foto: Steam Store

Kampaň dohraná… Chci něco obtížnějšího!

Portal obsahuje i speciální challenge místnosti, se kterými jste se jinak mohli setkat i v kampani. Můžete si vybrat omezení: čas, počet portálů nebo počet kroků. Získat zlatou medaili na všech dá pořádně zabrat i lidem co dokaží myslet portály.
Dále jsou zde předělané místnosti – nějak ztížené místnosti z kampaně. Například místo kostky, která vám po dobu jedné úrovně pomáhá se vším možným, dostanete kouli. A věřte mi, odrážet energokouli kostkou s plochými stranami a koulí je úplně o něčem jiném.


A co módy?

Druhou možností jsou modifikace. Některé se velmi vyvedly a zde bych zmínil Portal: Prelude. Jde o modifikaci Portalu od komunity, která si tak vytvořila vlastní prequel k Portalu. Příběh Prelude se odehrává v době, kdy Aperture Science vedli lidé, kteří byli svojí prací natolik znudění, že vytvořili nám známou GLaDOS.
Bohužel byli až moc nadšení z toho, že se o jejich práci bude starat počítač, že ji zprovoznili nedokončenou – bez morálního jádra.
Můžete se těšit na nové testovací místnosti, výzvy a hlavně na to, že vás bude povzbuzovat člověk a ne jen GLaDOS při vaší cestě skrze testovací místnosti.

Portal Turrets

Věžičky je nejlepší shodit zezadu, nechceme přijít k průstřelům.

Portal mě baví! Co bude v druhém díle?

Můžeme se těšit na nový příběh, nové vychytávky (podrobnosti můžete zjistit z dalších trailerů k Portalu 2), robotí oko se skvělými hláškami a hlavně kooperativní mód pro dva hráče.
Kampaň pro dva hráče se bude zcela lišit od toho co zatím známe (a budeme znát ze single playeru druhého dílu). Díky dvěma hráčům budou existovat 4 portály a tím pádem vznikají nové výzvy. Dále se můžeme těšit na to, jak bude vypadat sterilní prostředí Aperture Science po tolika letech, kdy bylo ponecháno napospas přírodě.

Portal 2 je v předprodeji již od Sv. Valentýna (FAKT: 100% párů, které se učastnily kooperativního testování portálů je stále hluboce zamilováno. Zdroj: Portal 2 Valentine’s Day Trailer).
Všem párům, které se zúčastní tohoto testování přeji hodně štěstí. 🙂

Poslední trailer dokazuje to, že Valve dokáže vytvořit roboty s větší osobností, než má většina charakterů v ostatních hrách.

Portal
Hodnocení:***** 90 %
Žánr:
Akčně-logická hra
Vývojář:
Valve
Distributor:
Valve
Česká lokalizace:
Ano (pouze titulky)
Cena: 11,99€ Steam

Portal 2
Hodnocení: Ještě nevyšlo
Žánr:
Akčně-logická hra
Vývojář:
Valve
Distributor:
Valve
Česká lokalizace:
Ano (pouze titulky)
Cena: 37,99€ Steam (V předprodeji o 10 % levnější)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Restart: Portal vám pomůže zkrátit čekání na svého nástupce

Hide picture