Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Richard A. Knaak. Hodlá psát, dokud jej budou číst

Redakce

Redakce

28. 10. 2010

Americký autor fantasy románů, jehož vášní i slabostí je dobré jídlo, sledování starých filmů a záliba v cestování. Spisovatel, který tvrdí, že k vlastní spokojenosti potřebuje spokojené čtenáře. To je Richard A. Knaak.

Richard A. Knaak, Zdroj: fantasyplanet.cz

Richard Alen Knaak se narodil 28. května roku 1961 v Chicagu. Již jako malý kluk trávil Knaak svůj volný čas ponořený do četby napínavých příběhů. Rodiče svého synka v lásce ke knihám podporovali. Jednoho dne objevil v knihovničce své starší sestry svazek Storm Over Warlock od A. Nortonové. Tím se zrodilo Knaakovo nadšení pro fantastiku. Začal tedy číst další sci-fi a fantasy romány od spisovatelů jako Rogera Zeleznyho, E. R. Burroughse a E. A. Poea. Jak sám přiznává, právě jejich texty se staly inspirací a základem pro jeho vlastní tvorbu.

Po střední škole nastoupil na univerzitu v Illinos, na níž si za svůj obor vybral chemii. K našemu štěstí přišel na to, že chemie pro něj není to pravé, a tak přestoupil na studium literatury, tvůrčího psaní a rétoriky, které úspěšně absolvoval. Přestože se neustále věnoval psaní, neměl ihned po vystudování na růžích ustláno. Zprvu se protloukal jak jen to šlo a vystřídal několik zaměstnání. Zkusil si tak například práci obsluhy v rychlém občerstvení, skladištního dělníka či nižšího úředníka. Již tehdy měl hotové některé kratší i delší práce, stále však váhal s jejich odesláním do některého vydavatelství.

DragonLance – začátek kariéry

V roce 1986 se Knaak konečně rozhoupal. Dozvěděl se totiž, že blízko jeho bydliště sídlí firma TSR, vydávající fantasy knihy. Výzvy se chopil a za nedlouho mu redaktor, jemuž předal své texty, slíbil, že zavolají. Na telefonát, ať už se špatnou či dobrou zprávou,  Knaak čekal asi čtrnáct dní. V TSR se sice nechystali vydat jeho práce, ale přesto je zaujal Knaakův styl psaní. Nabídli mu tedy možnost, aby přišel s několika nápady, které by se mohly ujmout. Tři ze čtyř Knaakových povídek pak skutečně vyšly v antologiích.

Nedlouho poté mu Margaret Weis a Tracy Hickman – tvůrci DragonLance – umožnili napsat vlastní knihu. Zrodil se tak román Legenda o Humovi, který vyšel roku 1988 (č. Fantom Print 2007). Že Weis a Hickman neudělali svým rozhodnutím chybu, dokazují jak kladné ohlasy čtenářů, tak časopis New York Times, který Legendu o Humovi označil za bestseller měsíce.

Po tragickém hrdinském eposu o Solamnijském rytíři se Knaak rozhodl vdechnout život okrajovým postavám světa DragonLance – minotaurům. Vytvořil z nich skutečný národ s vlastní historií, tradicemi a výbušnou náturou. První kniha o těchto svérázných bytostech nese název Minotaur Kaz a světlo světa spatřila v roce 1990 (č. Fantom Print 2008). Minoutarům se Knaak věnoval i nadále a vyšly tak romány Land of the Minotaurs (1996), Reavers of the Blood Sea (1999) nebo trilogie The Minotaur Wars (česky dosud nevyšlo).

Vlastní svět – DragonRealm

Richard A. Knaak nezůstal pouze u DragonLance. Jako naprostá většina spisovatelů a vypravěčů příběhů si v hlavě stvořil svou vlastní říši. DragonRealm je svět, v němž soupeří pološílení dračí vládci a čarodějové. Kromě mágů a okřídlených ještěrů můžete narazit i na vládce Gryfa, jenž vzdoruje útokům Aramitů zvaných také Vlčí nájezníci, nebo tajemného stvoření z cizí sféry – Temného koně.

První kniha celé série s názvem Ohnivý drak se na pultech obchodů objevila roku 1989 a dnes již celá sága čítá jedenáct knih včetně trilogie o vzniku Dračí říše. V ní se čtenář dozvídá o mocných čarodějích, kteří si kvůli své pýše a neustálým plýtváním magie zničili vlastní zemi a ve snaze najít novou narazí na kontinent obývaný jim neznámou rasou, která však o svou vlast nehodlá přijít. Česká republika se také jako jediná na světě může pochlubit souborem povídek a novelet ze světa DragonRealm, Dračí stíny, který pro nakladatelství Fantom Print získal díky své iniciativě Martin Fajkus.

Série DragonRealm:

  • Ohnivý drak (1989, č. Fantom Print 2004)
  • Ledový drak (1989, č. Fantom Print 2005)
  • Vlčí přilba (1990, č. Fantom Print 2006)
  • Stínový hřebec (1990, č. Fantom Print 2006)
  • Křišťálový drak (1993, č. Fantom Print 2008)
  • Dračí koruna (1994, č. Fantom Print 2009)
  • Král koní (1997, č. Fantom Print 2009)
  • Dračí stíny (Fantom Print 2009)

DragonRealm – Zrození

  • Zahalená říše (1991, č. Fantom Print 2007)
  • Děti draka (1991, č. Fantom Print 2007)
  • Dračí kodex (1992, č. Fantom Print 2008)

I pro milovníky PC her…

Knaak se zapsal i do podvědomí hráčů počítačových her. Firma Blizzard jej totiž oslovila, aby napsal knihu ze světa hry WarCraft. Vznikl tedy román Den draka (2001, č. Fantom Print 2003), který uspěl u fanoušků fantasy titulů i hráčů této proslulé strategie. Na svůj úspěch Knaak navázal trilogií WarCraft: Válka prastarých, jejíž jednotlivé díly Studna věčnosti, Duše démona a Rozdělení postupně vycházela v letech 2005 až 2007 (č. Fantom Print 2005 – 2006)  Díky ní se čtenáři mohli stát svědky milostného trojúhelníku mezi bratry Illidanem a Malfurionem a měsíční kněžkou Tyrande, který měl vliv na pozdější události známé fanouškům WarCraftu.

Kromě WarCraftu zabrouzdal Knaak i do světa snad nejznámější RPG hry Diablo. V letech 2001 až 2006 napsal čtyři „diablovské“ romány Dědictví krve, Království stínu, Černá cesta, Pavoučí měsíc (č. Fantom Print 2002 – 2007), které se dočkaly i českého překladu a také trilogii The Sin War (u nás zatím nevyšla).

Richard A. Knaak zatím nehodlá spisovatelskou kariéru pověsit na hřebík. Dokud zájem o jeho knihy přetrvává, psát bude dál. My se tak můžeme těšit na další příběhy. Ať už z jakéhokoliv Knaakova světa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Richard A. Knaak. Hodlá psát, dokud jej budou číst

Hide picture