Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Roary závodní auto: Stříbrná stopa

Redakce

Redakce

5. 4. 2010

Roary závodní auto: Stříbrná stopaNa závodní dráze je všechno jinak. Roary a jeho kamarádi dnes pořádají závod, kterého se mohou účastnit i jejich největší fanoušci z řad dětí. Nepropásněte tuto jedinečnou příležitost!

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Na závodní dráze vládl po ránu klid. Jen pilní mravenci uklízeli trať, aby na ní po východu slunce mohli závodníci bezpečně trénovat. Nikdo tak nemohl vidět, jak se pan Karburátor pokradmu blížil do závěrečné zatáčky. Mravenci se zastavili ve své pouti a zvědavě ho sledovali, nemohli vidět, že za zády schovává sadu dvou pneumatik. Potají je ukryl do blízkého křoví a zase se vytratil.

Když se rozednilo a všechna auta vstala, po vydatné benzinové snídani zapíjené aditivy vyrazili na trať. První jel Roary a za ním následovali všichni ostatní. Nejdříve si dali zahřívací kolo, seřadili se na startu a vše bylo připraveno k závodu. Nikdo si nevšiml, že pan Karburátor tu není. Kamsi se vytratil. Ale to už začíná závod!

Je to napínavá podívaná, v každé zatáčce vede jiné auto! První kolo vyhrává Maxi, za ním je Tin Top, třetí Roary, pak následuje Vrták a těsně v patách mu je Sisi. V druhém kole se Roary propracoval už na druhé místo a nebezpečně se blíží Maximu, jenže co se to děje? Maxi v závěrečné zatáčce nevytočil zatáčku a zajel do křoví!

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - na startu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - na startu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Po několika vteřinách vyjíždí na závodní dráhu a řeže zatáčky, jako by vůbec neměl opotřebované pneumatiky! Každou chvíli je blíž a blíž vedoucímu Roarymu a… předjíždí ho! Cíl! Vítězí Maxi, druhý je Roary a třetí Tin Top.

Když Maxi bouřlivě slavil vítězství, nikdo si nevšiml pana Karburátora, jak se potají vykradl z křoví a přidal se k oslavujícím, předstírajíc překvapení nad tím, co se právě událo…

Televizní seriál Roary závodní auto si bere za vzor veleúspěšný pixarovský film Auta a dává mu podobu pro malé děti. Stříbrná stopa je originální českou hrou, vycházející jako součást licence, kterou firma Efko na tento dětský seriál vlastní. Už pěkně barevná a kreslená krabice zaujme a dává jasně najevo, že se jedná o závodní hru pro nejmenší.

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Když nadzvednete víko, neobjevíte sice žádné modely autíček, ale přesto se s kamarády ze seriálu setkáte prostřednictví kartiček, které symbolizují jednotlivé postavy. Kromě Roaryho se na kartičkách smějí na děti i Maxi, Tin Top, Vrták a Sisi. Rozkládací závodní dráha je dostatečně velká, pěkně kreslená a odpovídá dráze v seriálu. Po stranách ji lemují obrázky přibližující trať zblízka.

Dalšími zajímavými komponentami jsou kužely různých barev, následuje šestnáct pneumatik, žetony opotřebení obutí a dvě kostky. Na první pohled mezi nimi možná (až na barvu) nepoznáte rozdíl, ale na druhý zjistíte, že jedna je něčím jiná. Při bližším zkoumání je zřejmé, že na celé kostce se opakují pouze bodové hodnoty jedna a dvě, zatímco druhá, červená, je klasicky šestibodová.

Příprava hry je velmi jednoduchá. Každý z hráčů si vezme jednu postavičku auta, šest žetonů obutí a jeden kužel svojí barvy, který bude v závodě reprezentovat jeho vozidlo. Postaví jej na start vedle ostatních soupeřů a klání může začít.

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - herní plán, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - herní plán, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Samotné závodění sestává z hodů kostkou a důležitých strategických rozhodnutí. Je totiž zcela ponecháno na rozhodnutí hráče, jestli bude házet dvěma kostkami a jejich hodnoty se mu sečtou, nebo hodí pouze jednou libovolnou kostkou. Na trati totiž na řidiče čekají mnohé nástrahy.

Nejobvyklejšími jsou zatáčky, pro které platí jednoduchý princip. Oblouk tvoří několik speciálních políček za sebou. Aby závodník zatáčku zdárně projel, musí alespoň na jednom z nich zastavit. Pokud se mu to nepodaří, neuřídil svůj vůz a skončil mimo trať. Musí odevzdat jeden žeton opotřebení pneumatik a jedno kolo počkat.

Dalšími nebezpečími na trati jsou náhodně rozmístěná políčka s ohněm, která reprezentují opět faktor náhody. Ve chvíli, kdy na něm po hodu kostkou zastavíte, musíte stejně jako při výletu ze zatáčky odevzdat žeton opotřebení pneumatik a jedno kolo přenechat závod ostatním.

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - na startu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - na startu, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

To, že máte žetonů opotřebení pouze šest má svůj smysl. Pokud totiž v průběhu kola ztratíte i šestý z nich, máte tak sjeté gumy, že se okamžitě musíte vrátit na start a začít kolo s novým obutím od začátku. Taková situace vás většinou stojí jakékoliv šance na vítězství, takže nezbývá než jet alespoň trochu opatrně.

Speciální epizodou celého závodění, která se nemůže vyhnout ani Roarymu a jeho kamarádům je samozřejmě předjíždění. Pokud jste výrazně rychlejší než soupeř, předeženete ho a ani si toho nevšimne, ale v případě, že dojedete na místo, na kterém už nějaký kužel stojí, čeká vás souboj o vedoucí pozici. Oba hráči hodí klasickou šestičíselnou kostkou a ten, který hodí vyšší číslo, si ponechá vedoucí pozici (tedy to místo, na kterém v tu chvíli oba stojí) a poražený se musí posunout o políčko dozadu.

Předjíždění si užijete hodně především v počátcích závodu, kdy jedou všechna autíčka společně. Problém nastává, když dojedete skupinku za sebou stojících závodníků a zastavíte na políčku někoho jiného. Může se totiž stát (nám se stalo), že souboj mezi několika hráči se může protáhnout díky neustálému postupu vpřed a vzad na mnoho hodů kostkou.

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - druhé kolo, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - druhé kolo, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Po každém kole získá na startu závodník kolem krku (kuželu) jednu pneumatiku. Tak je na první pohled jasné kolik má za sebou již kol, což považujeme za velmi originální a hru zpřehledňující nápad. Zároveň se projetí startu počítá i jako zastávka v boxech, kde vám vymění gumy, a vy si můžete doplnit počet žetonů opotřebení do plného počtu.

Samozřejmě na celou hru má velký vliv náhoda. Můžete házet oběma kostkami a posunout se pouze o dvě políčka, zatímco někdo jiný může ujet klidně šest či osm. Vzhledem k tomu, že se závod jede na několik kol, tyto rozdíly se projeví a rozestupy mezi auty se navýší, přesto až do cíle díky možnosti neopatrné jízdy žije šance na vítězství i pro další závodníky.

Nejsme si jisti, jestli děti od tří let dokážou rozhodnout samy o tom, kterou kostkou chtějí házet. S touto strategií jim budou muset pomoct dospělí. Variantou je také vyřazení pravidla o nutnosti zastavení v zatáčkách, čímž se hra výrazně zjednoduší.

S menšími dětmi doporučujeme jezdit závody pouze na jedno, maximálně dvě kola, protože ve více hráčích objetí jednoho kola trvá poměrně dlouhou dobu. Navíc tím, jak se závodníci od sebe vzdálí, se závody stávají pouze zkouškou individuální výdrže. Poslední závodník mohl být zvýhodněn třeba možností přičíst si k celkovému součtu svých hodů jedničku, tím by se závody určitě vyrovnaly.

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - postavy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Roary závodní auto: Stříbrná stopa - postavy, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Samo se nabízí srovnání s hrou Formule od firmy Granna. Ovšem zatímco Roary si jezdí zazávodit hlavně pro zábavu a čísla jsou zde pouze jako doplněk, formulky dávají důraz na rychlost a procvičení složitějších počtářských úkonů a jsou zaměřeny na děti spíše ve věku od sedmi let.

Řídit Roaryho závoďák bude pro děti určitě zajímavý zážitek. Licence a pěkné zpracování je při tak nízké ceně pěkným bonusem. Když se k tomu navíc přidá ještě několik opravdu originálních nápadů v pravidlech, máme před sebou kvalitní dětskou závodní hru.

Název hry: Roary závodní auto: Stříbrná stopa
Typ hry: desková, závodní
Výrobce: Efko
Distributor pro ČR: Efko
Cena: 319 Kč
Počet hráčů: 2-5
Hrací doba: 30-60 minut
Doporučený věk: od 3 let

Hodnocení: **** (3,6 / 5)

Klady:
+ cena
+ originální zpracování
+ předjížděcí manévry
+ přístupné menším dětem

Zápory:
– může být zdlouhavé
– děti od 3 let hru asi nezvládnou

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Roary závodní auto: Stříbrná stopa

Hide picture