Menu
FANZINE.cz

Rob Grant, Doug Naylor a Červený trpaslík: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče s pořádnou porcí kari humoru

Redakce

Redakce

26. 9. 2010

Ve vesmíru existují tři typy lidí. Jedni o britském seriálu Červený trpaslík v životě neslyšeli, druzí ho znají, ale bez žádné zvláštní újmy na psychice, a konečně třetí typ – skalní fanoušci Červeného trpaslíka, šílenci, kteří snídají s Rimmerem a usínají s Kochanskou. Tato kniha je určena pro všechny.

Posádka z TV seriálu Červený trpaslík (Red Dwarf) Zdroj: osobnosti.cz

Úzkou knížku s docela fádní obálkou Nekonečno vítá ohleduplné řidiče je snadné v regálu se sci-fi literaturou přehlédnout. Když už po ní ale sáhnete, překvapí vás poutavá anotace. Kromě zmínky o tom, že autory knihy jsou přímo tvůrci kultovního seriálu, vlastně docela stačilo udělat výčet hlavních hrdinů. No, považte: poslední žijící člověk Lister, hologram Rimmer, senilní lodní počítač Holly, mechanoid Kryton a mutant Kocour. Už jen to vypadá jako skvělá půda, ze které může vyklíčit spousta humorných i dramatických situací. Přičteme-li k tomu ještě to, že jsou naši milí hrdinové zavření v těžařské lodi Červený trpaslík, tři miliony let beznadějně ztracené v kosmu, nelze neočekávat pořádnou porci zábavy.

Kniha by měla být určena především fanouškům seriálu. Proto je celkem s podivem, proč nebyl svěřen překlad knížky někomu, kdo se v původních seriálových reáliích alespoň zhruba vyzná. Překlad Ladislava Šenkyříka není sám o sobě špatný, ale nad některými výrazy zůstává znalci seriálu rozum stát. Karla Gotta  by ještě člověk překousl, i to, že Kocour místo roztomilého „teď tě rybko ňamko zbaštím“ deklamuje nemastné neslané „teď tě sežeru,ty malá rybko“. Dá se ale předpokládat, že některé užité vulgarismy zvednou mandle nejednomu čtenáři. Kdo ví, snad je to umírněným českým dabingem, ale v knize chybí ony invenční nadávky, jako je Listerovo „Do kosmu!“, zato se to tu jenom hemží slůvky, které bývají v televizi vypípávány.

Srovnávání se seriálem se sice neustále nabízí, ale je nutné si uvědomit, že kniha není jen čistým přepisem scénáře do románové podoby. Rob Grant a Doug Naylor sice do příběhu zakomponovali seriálové epizody Konec, Ozvěny budoucnosti, Kryton, Lepší než život a Já na druhou, ale jinak si kniha více méně žije vlastním životem a působí neuvěřitelně komplexně. Najdeme tu elegantní obraty, věrohodný popis myšlenkových pochodů hlavních postav, zejména Listera a Rimmera, a spoustu neotřelých vtipů a sarkastických hlášek. Dílo hýří originalitou, překvapuje dějovými zvraty a celkově se jedná o velice povedenou záležitost.

První díl tetralogie Červený trpaslík má na to pobavit nejen fanoušky, ale i člověka seriálem nedotčeného. Samozřejmě, ne každému musí vyhovovat sice inteligentně vymyšlený, ale docela obhroublý humor a ne každý má rád smaženku s chilli a chatni, ale zbytek určitě rád sáhne i po druhém dílu s názvem Lepší než život.

Název originálu: Red Dwarf. Infinity Welcomes Careful Drivers
Český název: Červený trpaslík Nekonečno vítá ohleduplné řidiče
Autor: Rob Grant, Doug Naylor
Překlad: Ladislav Šenkyřík
Obálka: Matouš Přikryl
Počet stran: 212
Vazba: brožovaná
Rozměry: 180x120mm
Vydal: Argo, Praha 2002
Doporučená cena: 169 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rob Grant, Doug Naylor a Červený trpaslík: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče s pořádnou porcí kari humoru

Hide picture