Menu
FANZINE.cz

Rob Thurman, Přání smrti: Láska navzdory vraždícím monstrům

Redakce

Redakce

15. 7. 2011

Další kniha ze série o Kalu Leandrosovi se konečně objevila na pultech knihkupectví. Název Přání smrti dává tušit, že půjde o pořádně akční dílko. Tentokrát se totiž proti hlavním hrdinům postaví jejich největší nepřítel ­- strach.

Ilustrace na obálce knihy Přání smrti, autor: Chris McGrath

Poslední díl, Běsnění, skončil ve velmi vyšponovaném okamžiku. S napětím proto každý čtenář očekával, jak bude nová kniha navazovat. Rozhodně se po přečtení nemusí cítit zklamán, neboť akce, která se v Přání smrti rozjela, je hodna uznání.

Boj o život

Hlavního hrdinu Kala pronásleduje jeho nejhorší démon, Ólfi. Ti se nvzdávají ani poté, co v prvním dílu vyhladil větší polovinu jejich druhu. Naopak, vrací se zuřiví a rozhodnutí pro pomstu. A nejen to. Život Kala a jeho přátel se tak mění v neustálý útěk a boj o život. Adrenalin stoupá, ponorková nemoc působí na všechny. Na povrch vyplývají staré průšvihy, objevují se nové postavy z minulosti. Překvapivé zjištění stíhá překvapivé zjištění a sem tam je celý guláš proložen nějakou tou pořádnou bitkou. Bratři Leandrosovi jsou zpět.

Rob Thurman se rozhodla vydat do hlubších vod psychologického dramatu a u všech postav je tak možno nahlédnout do jejich rozjitřené psychiky. Pro lepší vyjádření pocitů svých charakterů se také rozhodla psát knihu nejen z pohledu Kala, ale nově také z pohledu jeho bratra Nika. Tady se ale objevuje první nesnáz. Nepozorný čtenář totiž nečte (nebo příliš nevnímá) upozornění z počátku kapitol, kdo je vlastně mluvčím. Často ho tak překvapí náhlá změna a než se stihne zorientovat, prokleje bohužel ne svou nepozornost, nýbrž nebohou autorku.

Přesto je ale příjemné nahlédnout do hlavy obou hrdinů, zvlášť proto, že každý prezentuje úplně jiný pohled na líčené události. Z chladného a bratrem tak obdivovaného Nika se stává člověk, který stejně jako ostatní občas udělá chyby nebo myslí na hlouposti. S tímto kladem jde ale ruku v ruce další zápor.

O sourozenecké lásce obou bratrů se mluvilo hodně už v předchozích knihách. Tentokrát ji má ale čtenář naservírovanou ve dvojité porci a to je přeci jen trošku moc. Není nutné ujišťovat se na každé druhé stránce o tom, že jim oběma na tom druhém velice záleží. Jako kdyby každý čin, každé slovo a každá myšlenka směřovaly k tomu druhému. Takovou dojemnou oddanost ocení čtenářky červené knihovny, ale k scénám plným krve se to zkrátka nehodí.

Staří známí

I tentokrát se na scéně objeví nové postavy, vyplouvající nečekaně na povrch z téměř zapomenutých vzpomínek. A nejedná se pouze o Ólfi. Nově příchozí hrají v příběhu důležitou roli, ale protože překvapivé konce jsou specialitou Thurmanové, nakonec už tolik nepřekvapí. Přesto se stále dají považovat za nápadité a jako takové ocenit.

Rob Thurman na Fanzine.cz:

Kniha se navíc nečte jen kvůli konci, nýbrž hlavně kvůli průběhu. Každá další kapitola skrývá nové překvapení, nový problém a ruku v ruce s ním i nové řešení. To se často neobejde bez skvěle popsaných bojových scén. A nový Nikův pohled jim dává ještě větší ráz. Právě díky nim se čtenář ani chvíli u knihy nenudí. Přesto je stále udržován vyvážený poměr mezi akcí, vtipem a dějem, ani jedno nezůstává ochuzeno. Snad to autorce vydrží i nadále.

Název originálu: Deathwish
Český název: Přání smrti
Autorka: Rob Thurman
Překlad: Anna Janovská
Obálka: Chris McGrath
Počet stran: 256
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rob Thurman, Přání smrti: Láska navzdory vraždícím monstrům

Hide picture