Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Robert von Stein Redick velí ke kormidlu. Chystá se Spiknutí Ryšavého vlka

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

23. 1. 2011

Fantasy z podpalubí námořních korábů u nás vycházejí přibližně stejně často jako příručky o výchově skřítků, a tak je každý nový kousek ozdravným výletem z hlubokých hvozdů a špinavých ulic. Dobrodružná plavba obrovského obchodního korábu Chathrand nabízí čtenáři ještě mnohem víc.

Ilustrace na obálce knihy Spiknutí ryšavého vlka

Ilustrace na obálce knihy Spiknutí ryšavého vlka Autor: Edward Miller

Pazel Pathkendle vždycky snil o životě na moři, jenže ani v nejdivočejších nočních můrách si nepředstavoval, že jeho sen se splní skrze utrpení. Pazelovu rodnou zemi Ormael si podrobili nájezdníci z mocné sousední říše Arqual, matka a sestra zmizely neznámo kam, a pokud vůbec ještě žijí, chlapec se s nimi stěží znovu uvidí. To by si musel nejdříve koupit občanství a vyvázat se z povinné námořnické služby na palubách všemožných arqualských bárek a lodí, kde coby cizinec trpí pod ústrky arqualských vrstevníků. Výčet Pazelových problémů tím však teprve začíná.

Prodaná nevěsta

Zdálo by se, že dospívající dívku Trashu Isiqovou potkal lepší osud. Dcera významného arqualského námořního admirála se těší patřičné úctě a konečně unikla i ze zdí nenáviděné dívčí internátní školy. Její otec byl jmenován velvyslancem v konfliktní oblasti a ona mu konečně bude moci být opět oporou. Jenže úsměv na rtech jí brzy zamrzá, když se dozvídá, že je součástí dohody o konečném míru mezi Arqualem a znepřátelenou zemí Mzithrin. Její sňatek s mzithrinským princem má věčný mír zpečetit.

Pro účely Trashiny cesty si císařství Arqual pronajme obrovský obchodní koráb Chathrand, poslední plavidlo svého druhu, na jehož konstrukci se před desítkami generací podíleli nejtalentovanější z mágů. Velení korábu, vedle nějž působí i ty největší císařské plachetnice jen jako chabé papírové napodobeniny, je svěřeno kontroverznímu kapitánu Roseovi, cestující tvoří ještě rozmanitější okruh lidí.

Členové admirálovy rodiny, ozbrojený doprovod vyslaný císařem, řadoví obchodníci a v neposlední řadě i skupina chlapců včetně Ormaelce Pazela, kteří na palubě zastávají nejrůznější práce od služby v kuchyni až po vytírání paluby, ti všichni mají zdánlivě jediný cíl. Málokdo na Chathrandu je však tím, kým se opravdu být zdá.

Město, moře, doupě, lanoví

Robert von Stein Redick čtenáře ve svém debutovém románu zavádí do okouzlujícího světa Alifros, který nenásilně obydluje nejrůznějšími národy a etnickými skupinami, rozdmýchává mezi nimi konflikty, šíří pověsti a vytváří komplexně fungující kulisy pro svůj dobrodružný příběh. Kulisy, které v mnohém jsou samotným příběhem. Chování řady postav ovlivňuje jejich přesvědčení výrazněji než samotná dějová linka. Pocit křivdy, nedořešené otázky, které doposud hýbou leckomu žlučí, to vše dotváří uvěřitelný svět, který tu byl dlouho předtím, než se Pazel Pathkendle nalodil na palubu Chathrandu.

V Redickově světě však nežijí pouze lidé, ale také další rasy a tvorové od bytostí podobných trollům, jejichž síla samozřejmě přijde lidem vhod, přes skřítky, kterým námořníci říkají šmejdi a nemilosrdně je hubí, až po probuzená zvířata, což jsou nejrůznější tvorové, jež se následkem silného zážitku probudila k opravdovému životu, dokážou myslet, a dokonce mluvit jako lidé. A každý má své vlastní cíle.

Hlavní dějové lince tak sice několik prvních kapitol trvá, než si najde cestu mezi řádky, od té chvíle však polyká jednu námořní míli za druhou.

Vypravěč k nezaplacení

Redick se velmi záhy ukazuje jako talentovaný vypravěč. Bez sebemenšího zaváhání rozjíždí několik souběžných dějových linií, v nichž postupně představuje jednotlivé hrdiny, aniž by tímto výčtem unudil. Naopak se mu velmi rychle daří získat si čtenářovu pozornost.

Coby vševědoucí vypravěč v jedné chvíli popisuje roztržku v admirálově kajutě, o pár stran dál se ocitá v doupěti šmejdů, aby v další kapitole vylíčil děj prostřednictvím deníkových zápisků nebo osobní korespondence jednoho z námořníků. Přestože velmi záhy vystřílí všechen svůj prach, aniž by si ponechal nějaký pro případ nouze, čtenář už pluje na vlně vlastní zvědavosti, jak se jednotliví hrdinové s rozehranou partií vypořádají.

Když se však jednotlivé dějové linie začínají v závěrečné třetině knihy slévat, jako kdyby vypravěči někdo sebral vítr z plachet. Namísto napínavého popisu děje je řada důležitých událostí vylíčena pouze retrospektivně některým z účastníků, důležitá zjištění jsou zase sdílena jen jakoby mimochodem. Celý román v závěrečné fázi paradoxně ztrácí prvotní dobrodružný nádech a kolébavě doplouvá k cíli.

Já vím, ty víš, my víme

Prozrazení přílišného množství informací má však za následek ještě jednu nevýhodu – předvídatelnost. Celý román se odehrává přesně podle čtenářova očekávání. Redick nevytáhne snad jediný významný charakterový obrat, při němž by čtenář spadl z hlavního koše až do moře a raději si přečetl celý řádek znovu, protože by se mu nechtělo věřit, co se tam píše. Naopak se možná až příliš křečovitě drží šablony, kterou načrtl, všechny postavy se chovají přesně podle pólu, který jim byl přidělen. Několik obrácených čepelí a překvapivých odhalení by přitom čtenáře napumpovalo zvědavostí.

Spiknutí Ryšavého vlka je prvním svazkem plánované tetralogie Dobrodružství Chathrandu. V lákavých kulisách komplexního světa rozehrává jeho autor dobrodružství epických rozměrů, dobrý kurs však negativně ovlivňuje jeho vlastní sdílnost. Kdyby si některé informace ponechal zprvu pro sebe, byla by jeho kniha ještě lepší a nedocházel by jí v závěrečné námořní míli dech.

Robert von Stein Redick nabízí palubní lístek na loď, jejíž plavbu by si neměli milovníci dobrodružných románů ujít. Čtivé zahájení cyklu, který má šanci být ještě lepší, pokud jeho autor trochu povolí kosatkovou otěž.

Název originálu: The Red Wolf Conspiracy
Český název: Spiknutí Ryšavého vlka
Autor: Robert von Stein Redick
Překlad: Zdeněk Uherčík
Obálka: Edward Miller
Počet stran: 304
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 398 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Robert von Stein Redick velí ke kormidlu. Chystá se Spiknutí Ryšavého vlka

Hide picture