Menu
FANZINE.cz
Literatura

Rozhovor s P. Neomillnerovou: Incest mezi Tinou a Dyrem jsem plánovala

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

1. 5. 2013

„Je to vhled do upírského rodinného života. Protiklad k současné módě, kdy se upíři třpytí, krví opovrhují a sex mají až po svatbě,“ charakterizovala Petra Neomillnerová svoji sérii o Tině Salo, která se v březnu dočkala šestého pokračování. Nad tonikem a dietní colou jsme téměř dvě hodiny debatovaly, jak moc je Tina nevydařené dítě a Dyre mizerný otec.

Petra Neomillnerová

Petra Neomillnerová, jedna z mála fantasy spisovatelek na plný úvazek. Autor: Michal Čížek

Před měsícem vyšel Tanec s carevnou a čtenáře FANZINE.cz zajímá: bude pokračování?

Určitě bude. U Tiny počítám tak s deseti díly. Další díl mám v plánu napsat příští rok, ale přednost mají Moira, druhý díl Amélie a jeden sociální thriller.

Sociální thriller? To se trochu vymyká vašemu psaní.

Mělo by se to jmenovat Hořká příchuť sněhu a v podstatě to bude Tina bez upírů. Takový výlet do mainstreamu.

Tanec s carevnou měl vyjít už před dvěma lety, to se knize tak moc nechtělo na svět?

Kdepak, knihu píšu tak čtyři měsíce. Zpoždění je vždycky proto, že se do mezidobí nacpou další knihy. Tina byla hotová už v prosinci, ale nějakou dobu trvá zpracování a tisk. Tina se až zas tak ve velkých bolestech nerodila.

Takže si postavy „nedělaly, co chtěly“, jak si stěžují někteří autoři?

To samozřejmě dělaly, ale s tím se počítá. Třeba Tinin strýc, Týr, toho jsem vůbec neplánovala, ale začal mi tam docela dost vyvádět.

Přečtěte si více článků o Petře Neomillnerové

Kniha má dvě části – v Rusku a poté návrat do Paříže a Prahy. Byl to záměr?

Napadlo mě nechat tu druhou část až do dalšího dílu, ale pak by nebylo vysvětleno, proč Tina s Kayem museli z Prahy utéct. Už teď mi ale čtenáři píší, že se jim ta první část moc nelíbila, že mají raději Tinu hopsající po Praze ve vysokých podpatcích než hlubokou psychologii.

Vycházela jste při popisech Sibiře z reality?

Norilsk je opravdu prokleté  místo s obrovským znečištěním a nejvíce zločinci na metr čtvereční. Zároveň to je bývalý gulag, což je myslím místo, na kterém by si upíři smlsli.

Z Tiny jste udělala poloboha, proč jste jí její spojení se zemí opět vzala?

Nechtěla jsem typické fantasy klišé; zachránce z předurčení. Ona i Dyre mají moc na severu, kde je moc Álfů nejsilnější, ale nechtěla jsem ji zatahovat i do Prahy. Přece jenom, kdyby Tina nechala vůlí propadnout Staroměstské náměstí, protože se s tatínkem pohádali, dělalo by to moc velkou neplechu.

petra-neomillnerova_1Petra Neomillnerová se narodila v roce 1970 v Praze. Patří mezi přední české fantasy spisovatelky. Její příběhy často charakterizuje silná hlavní hrdinka a drsné reálie, tzv. dirty fantasy. Mezi její nejznámější série patří zaklínačka Lota, čarodějka Moire a upírka Tina Salo. Vydala i řadu povídkových sbírek včetně Vlastní krve nebo Dítěte skály. V nedávné době vydala i první dětskou knížku Amélie a tma. Žije s partnerem a dcerou v Praze na Letné.

Předchozí díl, Vlky sudet, jste psala z Kayova pohledu, proč ta změna?

Měla jsem pocit, že je Kay popisován jako líný kocour, který si užívá jen zbraně a erotické hrátky, takže jsem ho chtěla ukázat jako živoucí postavu. Místo toho mi vyšel jako násilnický šovinista. No, co jiného taky může šlechtic ze třináctého století být?

Plánujete se ke změně vypravěče vrátit?

Docela by mě lákal Dyre. Chtěla bych ukázat jeho každodenní život, přiblížit ho představě českého taťky. Ne sice s lahváčem na gauči, ale přece jenom se musí smířit se současným světem. I dcerou.

Když se podíváte na vztah Tiny a Dyreho, jak moc se za ten poslední díl proměnil?

Tam došlo k určitému smíření. Dyre se svých ambic nevzdal, ale oba si museli připustit, že na sebe zbyli. A Álfská část rodiny je Tině ještě vzdálenější než Dyre.

Přečtěte si také rozhovor se spisovatelem Josefem Pecinovským

Dyre má k Tině zvláštní vztah. Na jednu stranu jí říká dítě a na druhou se jí neustále snaží dostat do postele, stejně jako jeho bratr Týr. Je to u Álfů normální?

Álfové jsou dlouhověcí polobohové, takže se u nich smazávají rodinné vazby, proto to tak neberou. Dyre má k Tině incestní vztah a Tina ho taky jako otce moc nebere, protože  se s ním seznámila až v dospělosti. Jednu dobu jsem i uvažovala, že bych je nechala zalézt do postele, ale pak se všechno vyvrbilo jinak. Tak se Dyre alespoň  plete do Tinina milostného života a buzeruje Kaye.

Jak byste teď definovala vztah mezi Tinou a Kayem?

Myslím, že už mají běžný partnerský vztah, už nejsou jen milenci. V podstatě si i Tina přiznala, že by o něj nechtěla přijít. A Kay, ten je prostě závislý na dominantních ženách.

Plánujete pro ně v budoucnu něco oficiálnějšího?

Já neplánuji nic, ale myslím, že tatínek bude tlačit. Už uznal, že Kay je pro jeho jedinou dceru dobrá partie a i Kay pochází z té vyšší společnosti, kde byl sňatek podstatný. Ale nejsem si zcela jistá, jestli se to u Tiny setká s úspěchem.

Autor: Michal Čížek

„Na řadě je těhotná Moira. Tatínků je hodně, trochu jim zavařím,“ říká autorka.  Autor: M. Čížek

Užíváte si psaní rozhovorů mezi Tinou a Gothel tolik, jak to vypadá při čtení?

Gothel si užívám, je Tinina jediná ženská protihráčka. Ale stejně tak si užívám rozhovory Kaye s maminkou. Líbí se mi, že je sice vraždící mašina, ale pak přijde maminka a on jen schlípne uši. Byť je schopen vystřílet půl města, tak ve chvíli, kdy se maminka s Tinou hádají, tak by nejraději někam zalezl, hlavně se mezi ně neplést. Prostě normální chlap.

Před rokem jste oznámila, že jste prodala autorská práva na film. Jak to s ním vypadá?

Připravuje se scénář, ale kvůli ekonomické krizi došlo ke změně produkce a tím i celkovému posunu. Stále se shání koprodukční tým, nejspíše s Německem, ale zatím je to stále v jednání.

Budete spolupracovat na scénáři?

Už spolupracujeme, ale pokud to půjde do německé produkce, musíme to upravit pro německý trh. Potom tu je otázka peněz, nemůžeme mít v každém záběru padající helikoptéry a velké efekty, na druhé straně  Kay prostě nemůže vyskakovat ze škodovky.

Máte už představu o režisérovi nebo hercích?

Režisér bude nejspíš ze zahraničí, přece jenom v Čechách akční režiséry moc nemáme. A herci? Jedině na vedlejší postavy, třeba Bartoška nebo Vaculík. Možná Roden jako tatínek, ale jinak nevím. Na Tinu by se někdo našel, ale Kaye u nás budeme hledat těžko.

A plánujete příběh do kin umírnit?

Sex a drogy hodlám ponechat, stejně tak nahotu. Spíš se pokusím trochu umírnit ty realistické násilné scény, aby se film dal uvádět v televizi. Takže méně krve.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozhovor s P. Neomillnerovou: Incest mezi Tinou a Dyrem jsem plánovala

Hide picture