Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Rusko obnovuje lunární program. Na povrch Měsíce vyšle robotické sondy

Petr Pešout

Petr Pešout

6. 4. 2013

Server mnn.com před několika dny informoval o novém plánu Ruska na obnovu lunárního programu. Jejich hlavním úkolem bude zkoumání povrchu Měsíce.

OBR.: Měsíc

Měsíc byl již podroben desítkám výzkumů a analýz. Zdroj: nasa.gov

Program odhalil Igor Mitrofanov z Institutu pro výzkum vesmíru v Moskvě. Stalo se tak při příležitosti vědecké konference s názvem Odvrácená strana Měsíce a měsíční póly – nové destinace pro průzkum, která se konala v Texasu ve dnech 16. – 17. března 2013. Mělo by se jednat o roboty se vzorem v historii. Jejich tvorba a vývoj se bude odrážet v již používaných sondách nebo roverech, jichž v současné době využívá například americká kosmická agentura NASA.

Zatím poslední ruská mise na Měsíc se uskutečnila v srpnu 1976 a nesla název Luna 24. Tehdejší Sovětský svaz, který má za sebou několik lunární programů, má také mnoho prvenství. Jedná se například o první průlet a vyfotografování odvrácené strany Měsíce nebo první měkké přistání na měsíčním povrchu. Z většiny sond, které z euroasijského státu na Měsíc letěly, se dostaly do rukou vědcům také vzorky. Ty pak mohli samozřejmě dále podrobit důkladným analýzám a zkoumat tak jedinou přirozenou družici Země.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rusko obnovuje lunární program. Na povrch Měsíce vyšle robotické sondy

Hide picture