Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Russel Kirkpatrick bravurně vypráví, jenže přitom dusí sám sebe. Knižní pouť Přes tvář světa

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

26. 7. 2010

Některým lidem bylo dáno do vínku umění vyprávět a Novozélanďan Russell Kirkpatrick stál ve frontě hodně vpředu. Jenže pro samou radost z příběhu zapomněl, že všeho moc škodí. Obzvláště v případech, kdy se logika a hrdinové potkávají jen zřídka.

Ilustrace na obálce Autor: Greg Bridges

Loulea, vesnička v tom nejzápadnějším cípu světa, by se stěží kdy stala svědkem čehokoliv významnějšího než místní výroční Hry Zimního slunovratu, kdyby z ní násilnou formou nebyli odvlečeni muž a žena. Rodiče mrzáka Hala a jeho mladšího bratra, vesnického outsidera Leithe, odvlekla čtveřice bhrudwanských válečníků, protože otec obou chlapců se dozvěděl o chystaném válečném tažení Bhrudwanců proti Falthe a chystá se svou domovinu varovat.

Osud manželů i celé země spadne do náruče skupince odvážlivců, která vyráží po čerstvých stopách únosců. Žádný z nich není chladnokrevný bojovník. Mrzutý starý farmář, robustní starosta, jenž je každému pro smích, mrzák, jeho bojácný bratr a vesnická kráska však nemají času nazbyt, a tak se záhy prodírají zasněženou krajinou a krčí se před silným větrem, aby každým dnem ukrojili z náskoku pronásledovaných.

Když kuře honí lišku

Russell Kirkpatrick je fantastický vypravěč a jeho svět vás strhne v jediném okamžiku. Jenže nenecháte-li se opít tímhle chutným vínem, zjistíte, že na dně vaší sklenky jsou nějaké usazeniny. Mezery v příběhu, které Kirkpatrick prosívá, jak může, přesto se jich zcela nezbaví.

Chování některých postav se v klíčových momentech vůbec neshoduje s jejich popisovaným naturelem, přičemž často slouží ku prospěchu především spisovateli a příběhu. Taktéž některá jejich rozhodnutí vyvolávají kroucení hlavou, jestliže neignorujeme předchozí řádky románu.

Hrdinové jsou jednoznačně kamenem úrazu jinak skvělé knížky. Motivace mnohých z nich je jednoznačně pochybná, navíc se ukazuje, že autor s charaktery družiny nepracuje příliš přesvědčivě. Namísto postupného vývoje dojde u některých jedinců k obrovským vývojovým skokům, jimž lze jen stěží uvěřit, zatímco někteří další se nevyvíjejí vůbec.

Průvodce po tváři světa

V klasické putovní fantasy, jakou Přes tvář světa bezesporu je, se nikdy nevyhnete popisům světa. U Kirkpatricka se však nabízí otázka, zda vytvořil svět pro svůj příběh, nebo mnohem spíše příběh pro svůj svět. Původní drobné postřehy z cesty se brzy stávají nedílnou součástí příběhu, vyprávění historek zase rozšiřuje vaše obzory, k hlavní dějové lince však nepřisype ani zrnko.

Pokud patříte mezi méně trpělivé čtenáře, můžete je klidně přeskočit, kromě hlubší znalosti dějiště o nic podstatného nepřijdete. Pokud máte však dostatek sil vstoupit do všech falthských řek a poslechnout si historii hlubokého hvozdu, nebojte se využít přiložených map, abyste se zorientovali. Opravdu nejsou jen kosmetickým doplňkem, ale užitečným prvkem, za nějž buďme českému nakladateli vděční.

Přes veškeré výše popsané nedostatky je Přes tvář světa příslibem zrodu výjimečného vypravěče, který se pouze musí naučit zkrotit svůj talent. Umíte-li být shovívaví k běžným začátečnickým chybám, budete mít z četby románu upřímnou radost, protože vám opět připomene, že ani pouť přes tvář světa není motiv ve fantasy zcela vyčerpaný. Příběh vám v takovém případě uteče jako voda po kaskádách řeky Mossbank a ta se valí korytem rychlostí vskutku šílenou.

Název originálu: Across the Face of the World
Český název: Přes tvář světa
Autor: Russell Kirkpatrick
Překlad: Naďa Pažoutová
Obálka: Greg Bridges
Počet stran: 448
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 345 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Russel Kirkpatrick bravurně vypráví, jenže přitom dusí sám sebe. Knižní pouť Přes tvář světa

Hide picture