Menu
FANZINE.cz

Russell Kirkpatrick nás pošle na výpravu Přes tvář světa

Redakce

Redakce

20. 5. 2010

Klasická epická fantasy, kterou bychom od Laseru nečekali. Těmito slovy uvádí redaktor Martin Šust nejnovější přírůstek do rodiny Moderních děl fantasy. Jaké má oči a uši?

Ilustrace na obálce Autor: Greg Bridges

Kolik jste četli děl od autorů fantastiky z Nového Zélandu? Jednu povídku? Žádnou? Pokud máte ohledně tvorby z tohoto  souostroví mezery, nemáte se určitě za co stydět. Na české fantastické scéně je totiž k mání asi tolik děl, kolik lítá v zimě venku včel. Změnit tento trestuhodný nepoměr se chystá trilogie Fire of Heaven (Oheň nebe) novozélandského rodáka Russella Kirkpatricka.

Trilogie Fire of Heaven

 1. Across the Face of the World (2005, č. Přes tvář světa, Laser-books 2010)
 2. In the Air Abides the Flame (2005, č. V zemi setrvávající plamen, připravuje Laser-books)
 3. The Right Hand of God (2006)

  V prvním svazku série, svém literárním debutu, posílá Kirkpatrick hrdiny vlastního příběhu doslova Přes tvář světa. Mahnumovi se podařilo uprchnout z vězení nesmrtelného Ničitele, který, věrný svému jménu, nechystá pro lidstvo žádné světlé zítřky. Jenže Mahnumovi pronásledovatelé jsou neméně úspěšní, a tak je muž společně se svou ženou chycen a odvlečen ze své malé, sněhem zaváté vesničky. V patách pronásledovatelů se vydává nepočetná skupinka zachránců v čele s Mahnumovými syny Leithem a Halem. Jenže může taková skupina změnit osud celého lidstva?

  Přestože anotace nenaznačuje nikterak originální příběh, zahraniční periodika rozhodně nešetří chválou. Australští kolegové dokonce román doporučují fanouškům Tolkiena, protože právě oni by rozhodně neměli být zklamáni. Koneckonců Kirkpatrick se s Tolkienem neshoduje pouze v subžánru. Podobně jako slavný anglický profesor staví příběh na propracovaném světě, v němž i ten nejmenší pahorek má jméno, ne-li rovnou dvě. Navíc skupina poutníků kolem obou vesnických chlapců údajně nezůstává pouze černo-bílá, a tak se jistě autor opře o řadu rozdílných povah a osobností.

  Milovníky epické fantasy potěší i řada map přímo z autorova pera. Russell Kirkpatrick je totiž původním povoláním vystudovaný zeměpisec, a tak k tvorbě map našeho světa přibral i svůj svět fiktivní.

  Přes tvář světa vychází v nakladatelství Laser-books v edici Moderní díla fantasy s výmluvnou obálkou Grega Bridgese.

  Ohodnoťte tento článek:
  0
  Právě čtete

  Russell Kirkpatrick nás pošle na výpravu Přes tvář světa

  Hide picture