Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Sally Ride dostane Medaili svobody za podíl na rozvoji kosmonautiky v USA

Petr Pešout

Petr Pešout

23. 5. 2013

Není tomu ani rok, co zemřela Sally Ride. Byla první americkou ženou, která se dostala na oběžnou dráhu Země. Učinila tak v roce 1983, ve věku 37 let. K agentuře se přidala o 5 let dříve.

FOTO: Sally Ride

Sally Ride byla první Američankou, která se podívala na oběžnou dráhu. Zdroj: nasa.gov

Prezident Barack Obama se tudíž rozhodl, že jí udělí Prezidentskou medaili svobody. Jedná se o nejvyšší ocenění, které může člověk v USA dostat. Nejčastěji se tak děje například za aktivní zásahy v oblasti bezpečnosti, hájení národních zájmů, pomoc světovému míru nebo významný příspěvek do kulturní oblasti. Obama usoudil, že si ji určitě zaslouží i Sally Ride. Velmi výrazně se podílela na rozvoji kosmonautiky v USA. Dále pracovala velice aktivně v oblastech vědy, technologie a matematiky. Byla tedy skutečně ženou na svém místě, jíž medaile patří plným právem.

NASA také rozhodla, že po zemřelé Ride pojmenuje přístroj na Mezinárodní kosmické stanici. To oznámil Charles Bolden během vzpomínkové akce, která se konala v John F. Kennedy Center ve Washingtonu. Obama mimo jiné prohlásil: „Sally Ride nebyla pouze národní hrdinka, ale stala se inspirací a vzorem pro mnoho mladých žen. Během svého života nám dokázala, že neexistují hranice toho, čeho můžeme dosáhnout“.

Původní zprávu si můžete přečíst na oficiálních stránkách NASA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sally Ride dostane Medaili svobody za podíl na rozvoji kosmonautiky v USA

Hide picture