Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Satan ve filmu vás vyděsí i rozesměje. Podívejte se

FOTO: Vymítač ďáblaSatan, Ďábel, Lucifer, Antikrist. Tento padlý anděl má mnoho jmen a stejně tak se o něm i točí mnoho filmů. Podívejme se na pár snímků, ve kterých se Satan objevil. 

FOTO: Vymítač ďábla

Pokud vaše dítě vypadá takhle, zřejmě je něco v nepořádku, Zdroj: distributor filmu

Satan a jeho stoupenci jsou ve filmu poměrně oblíbení. Není se také čemu divit – filmy o Bohu nejsou zdaleka tak děsivé a vzrušující. Což je samozřejmě normální; Bůh je totiž ten dobrý. Kdežto Satan, ztělesnění zla, je ten, který děsí lidi, trestá je za jejich hříchy a prahne po jejich duších.

Zfilmované povídky Stephena Kinga. Hororová show, která nás vyděsí k smrti

Když se řekne satanský film, většina lidí si zřejmě vybaví film Vymítač ďábla (1973) režiséra Williama Friedkina – ten nejklasičtější horor o ďáblovi a jeho mučení nevinných lidí. Na svou dobu byl film velmi šokující svou realističností a hrůzně ohavnými scénami. Svou slávu si film získal až postupem času.

Dvanáctiletá Regan posedlá ďáblem vyděsila svým hrozivým zevnějšekem i chováním miliony lidí po celém světě, a stále si drží zasloužené místo mezi ač starými, tak stále populárními horory.

FOTO: V moci ďábla

Posedlá Emily mimo jiné také pojídala hmyz

O trochu jiný pohled na exorcismus nám poskytl film V moci ďábla (2005), který přinášel jak spiritistické pojetí, tak i vědecký náhled na věc. Při soudním procesu se posuzovalo, zda Emily Rose, která během exorcismu zemřela, byla skutečně posedlá ďáblem, nebo pouze trpěla epilepsií.

Film samozřejmě upřednostňuje tu nadpřirozenou možnost, ale právě díky tomu nám nabízí mnoho děsivých ďábelských výjevů.

Mistři hororu: John Carpenter a William Friedkin

Za pravý satanský horor je také často označován film Rosemary má děťátko (1968) s Miou Farrow v hlavní roli. Ta představuje Rosemary, mladou ženu, která se se svým manželem přistěhuje do nového bytu. Ihned se s nimi spřátelí jejich milí sousedé a vše je zpočátku normální.

Brzy ovšem začne Rosemary pojímat podezření, že s jejím těhotenstvím a jejími sousedy je něco v nepořádku. Je možné, že ti milí sousedé jsou ve skutečnosti uctívači Satana a snaží se na zem přivést svého pána pomocí jejího dítěte, nebo je Rosemary pouze paranoidní prvorodička?

Tento film režiséra Romana Polanského si získal přízeň mnoha diváků svou postupně vygradovanou mrazivou atmosférou a stal se klasikou mezi satanskými horory.

FOTO: Rosemary má děťátko

Mia Farrow nosí v břiše budoucího Satana

Co se stane, když se Satan skutečně dostane na svět, můžeme vidět ve filmu Omen: Satan přichází (1976). Malý Damien působí na první pohled jako neviňátko, ve skutečnosti je ale vtělením Satana do lidského těla. Lidé kolem Damiena záhadně umírají, což nakonec dovede jeho otce ke zjištění, že jeho syn je sám Antikrist.

I přes svou jistou kontroverzi na svou dobu byl Omen: Satan přichází velmi kladně přijat a dodnes je brán za jeden z nejlepších satanských hororů všech dob. V roce 2006 se v kinech objevil remake tohoto filmu, ale jeho vlažné přijetí způsobilo, že stejně zůstal ve stínu svého předchůdce.

FOTO: Omen: Satan přichází

Satan přichází, i když na to nevypadá

Ve filmu Ďábel (2010) z produkce M. Night Shyamalana se pětice lidí zasekne společně ve výtahu. Zanedlouho ale začnou jeden po druhém umírat a nikdo nemůže nic dělat, aby je z této hrozné pasti osvobodil.

Zjistí totiž, že jeden ze spolucestujících je sám ďábel, a nepřivedl těchto pět lidí dohromady pouhou náhodou. Má s nimi totiž své ďábelské úmysly…

FOTO: Ďábel

Satanská tematika se objevuje také v komiksech. Lovec démonů Constantine se však dostal i na filmové plátno, kde s tváří Keanu Reevese bojoval proti všelijakým ďábelským potvorám, a dokonce se podíval i do samotného pekla.

Vcelku kultivovaného, ale přesto mrazivě děsivého Satana v bílém obleku zde skvěle ztvárnil herec Peter Stormare (podobně charismaticky ztvárnil pána pekel herec Al Pacino ve filmu Ďáblův advokát) .

FOTO: Peter Stormare

Peter Stormare jako vládce pekla

Ačkoli se přímo nabízí natočit s touto tematikou nějaký pořádně děsivý horor, o Satanovi se točí kupodivu i komedie. Například film Harolda Ramise Smlouva s ďáblem, kde roli Satana ztvárnila krásná Elizabeth Hurley. Zdá se to nevšední, ale fungovalo to.

Elliot (Brendan Fraser) ve slepé zamilovanosti do své kolegyně, nabídne ďáblovi svou duši za to, aby mohl být konečně se svou vyvolenou. Ale ďábel je vychytralý, takže je jasné, že Elliotových sedm přání, které od ďábla dostane, se nikdy nesplní přesně tak, jak by si přál a pokaždé je tam nějaký háček, který mu brání ve štěstí.

FOTO: Smlouva s ďáblem

Elizabeth Hurley jako svůdný ďábel

Dokonce i ve filmu South Park: Peklo na Zemi měl Satan také velkou roli. Se svým milencem Saddámem Husajnem připravoval plán, jak ovládnout Zemi.

Zde byl Satan vyobrazen jako mírumilovný tvor, který vlastně netouží po ničem jiném, než po něžném objetí a být milován svým Saddámem.

Ten ale využívá Satana pouze kvůli jeho moci, což je pro něj samozřejmě velmi bolestné zjištění a diváci jsou ponaučeni, že i Satan má city.

FOTO: South Park: Peklo na Zemi

Satan si rád povídá o svých pocitech

Filmů, ve kterých se vyskytuje Satan, nebo jeho uctívači, je opravdu mnoho napříč všemi žánry. Ale přestože Satan lidstvo odjakživa spíše děsil, trocha satiry nikdy neuškodí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Satan ve filmu vás vyděsí i rozesměje. Podívejte se

Hide picture