Menu
FANZINE.cz
Literatura

Stvořitel Lockeho Lamory Scott Lynch

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

10. 9. 2009

scott-lynch-perexDoma mu stěny a vitríny nezdobí početná literární ocenění a poličky nemá plné svých vlastních knih. Všehovšudy zatím totiž vydal pouze dva romány, třetího by se angličtí čtenáři měli dočkat na jaře příštího roku. U nás Scott Lynch zahajuje ediční řadu Moderní díla fantasy.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Scott Lynch je mladý americký autor fantasy. Narodil se 2. dubna 1978 v minnesotském hlavním městě Saint Paul, kde také později vyrůstal. V současnosti však žije se svou manželkou Jenny v sousedním státě Wisconsinu. Dočasnou nepřítomnost dětí si manželé Lynchovi vynahrazují nejrůznějším zvířectvem. Jenny totiž pracuje jako veterinářka, a tak má doma kromě psa i čtyři kočky, akvarijní rybky, ještěrky a další obojživelníky.

Lynch si za svůj relativně krátký život vyzkoušel už řadu nejrůznějších povolání, které jak s nadsázkou prohlašuje, uvádí v biografiích snad každý spisovatel. Pracoval třeba jako nosič špinavého nádobí, jeho umývač, ale také jako číšník. Z tvůrčích pozic si vyzkoušel práci webdesignéra nebo tvůrce her na hrdiny. V současnosti je spisovatelem na volné noze a dobrovolným hasičem a svými zálibami se zase příliš neliší od klasických fanoušků žánru. Má rád historii, literaturu, filmy i počítačové hry. Sbírá také starší dobrodružné romány a počítačové hry.

Locke Lamora poprvé

Na literárním poli Lynch debutoval prvním dílem ze zamýšlené sedmidílné fantasy série Páni parchanti (The Gentleman Bastard Sequence). Román The Lies of Locke Lamora (2006, č. Lži Lockeho Lamory, Laser-books 2009) nás zavádí do Camorru, města ne nepodobného Benátkám pozdního středověku. Jeho obyvateli jsou právě i vychytralí podvodníčci Páni parchanti, v jejichž čele stojí drobný muž jménem Locke Lamora. Ten rozhodně není prototypem klasického hrdiny a v souboji s meči by příliš dlouho nevydržel. Má však svůj důvtip, jenž z něj činí nebezpečnou sílu v camorrském podsvětí. Locke si vytvořil dokonalé alter ego, mistrovského šermíře, zloděje a zastánce lidu Trna, který podle pověstí bohatým bere a chudým dává. Místní podsvětí se však během Lynchova románu promění v bojiště a Locke se svými parťáky si pěkně mákne, aby při něm nevypustil duši.

Ohlasy ze zahraničí se nesou na velmi pozitivní vlně, a tak se má český žánrový fanoušek patrně na co těšit. Věhlasný spisovatel George R. R. Martin ve svém komentáři ke knize prohlásil, že Camorr je fascinujícím městem, do jehož ulic se velmi rád opět vrátí, a pozadu nezůstali při hodnocení knihy ani další spisovatelé a kritici. Lži Lockeho Lamory se tak díky kladnému přijetí podívaly už i do zahraničí, když vyšly nejen v Evropě (Španělsko, Francie, Itálie, Polsko…), ale i v Japonsku nebo Číně. Teď vycházejí i u nás.

Locke Lamora podruhé, potřetí až po…

Na Lži Lockeho Lamory mladý Američan o rok později navázal románem Red Seas Under Red Skies (č. Rudá moře pod rudou oblohou, přip. Laser-books), v němž Lamora opouští domovský Camorr i bájného Trna a na novém místě se pouští do své vůbec nejokázalejší loupeže, vybílení místního hráčského domu.

V dalších Lockeho osudech by měl Scott Lynch pokračovat v nejbližší době. Vydání třetího dílu The Republic of Thieves (Republika zlodějů) však bylo kvůli prodloužení samotné tvorby odsunuto až na příští rok. Podobně se zatím nedočkali čtenáři ani chystaného titulu The Bastards and the Knives (Parchanti a nože), v němž by měly vyjít dvě rozšiřující novely točící se kolem vedlejších postav Lynchových knih.

Tím vším však autor svou produkci Lamorových dobrodružství rozhodně nekončí a plánuje další čtyři pokračování The Thorn of Emberlain, The Ministry of Necessity, The Mage and the Master Spy a závěrečný díl Inherit the Night. Do stejného světa by pak mladý spisovatel rád zasadil i další sedmidílnou sérii se zatím neznámými postavami. Jejich osudy by se podle prvotních plánů odehrávaly asi dvacet let po událostech ze série o Pánech parchantech.

Práva na zfilmování spisovatelova debutu Lži Lockeho Lamory odkoupilo krátce po vydání knihy studio Warner Bros., k samotné realizaci však ještě nedošlo. Možná se tak dříve dočkáme českého překladu druhého Lamorova dobrodružství. Ze všech možných úhlů to tedy vypadá tak, že o Scottu Lynchovi neslyšíme naposledy. Doufejme, že mu nedojde dech, protože toho nasliboval dost a dost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stvořitel Lockeho Lamory Scott Lynch

Hide picture