Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Scott Westerfeld přináší svět Ošklivých. Dobývají knihkupectví i filmové plátno

Redakce

Redakce

23. 9. 2010

Koho někdy nenapadlo, že by chtěl změnit svůj vzhled? Být hezčí, štíhlejší, vyšší, nebo naopak drobnější? Ale co kdybyste žili ve světě, kde změna vzhledu není otázkou volby? Kde by zůstat sám sebou znamenalo postavit se mimo zákon?

Ilustrace na obálce knihy Oškliví Autor: Dagmar Krásná

Tally žije ve světě, v němž šestnácté narozeniny automaticky znamenají podstoupení operace, která z normálního puberťáka vytvoří odraz dokonalé krásy. Sama Tally se šestnáctin nemůže dočkat, ovšem jen do chvíle, kdy potká Shay, dívku, která si není úplně jistá, že chce žít v tak perfektním světě. Naopak má dojem, že by se lépe cítila mezi rebely, na místě zvaném Kouř. Mezi ošklivými lidmi, kteří nepodstoupili operaci a vzepřeli se tak povinnosti být krásný.

Díly tetralogie Oškliví:

  • Uglies (2005, č. Oškliví, Triton 2010)
  • Pretties (2005)
  • Specials (2007)
  • Extras (2009)

Shay se rozhodne utéct a nechává Tally zašifrovanou zprávu s popisem cesty. Teprve tehdy Tally konečně pozná, jak krutý může krásný svět být. Úřady ji postaví před nelehkou a nemorální volbu – buď se i s Shay vrátí a zároveň vyzradí, kde přesně se rebelové ukrývají, nebo zůstane navždy ošklivá mezi krásnými.


Román Oškliví amerického autora Scotta Westerfelda jsou první částí tetralogie, která se v zahraničí setkala s obrovským úspěchem. Všechny čtyři díly se dostaly do prestižního žebříčku prodejnosti New York Times a na příští rok se už připravuje filmové zpracování prvního svazku. Odložme tedy kouzelná zrcadla, která nám tvrdí, že jsme nejkrásnější na světě a vydejme se do světa skutečné, chirurgické krásy. Román Oškliví u nás právě vydává nakladatelství Triton.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scott Westerfeld přináší svět Ošklivých. Dobývají knihkupectví i filmové plátno

Hide picture