Menu
FANZINE.cz

Scott Westerfeld úspěšně vypouští organickou vzducholoď Leviatan

Redakce

Redakce

6. 3. 2011

Fantasy pro mladé má zase jedno nové jméno. Scott Westerfeld, jemuž u nás vyšly vloni první dva díly série Oškliví, se právě představuje svou nejaktuálnější trilogií Leviatan.

Ilustrace na obálce knihy Leviatan, autor: Keith Thompson

Při letmém pohledu do biografie amerického autora Scotta Westerfelda člověk zjistí, že se tento spisovatel soustředí na takzvanou young adult fantasy, tedy fantasy pro publikum, které ještě neopustilo brány základních a středních škol. A Westerfeld se navíc stále zlepšuje. Zatímco k jeho sérii o Ošklivých, která v originále začala vycházet v roce 2005, by člověk mohl mít ještě nějaké výhrady, k Leviatanovi, jenž nese americké datum vydání 2009, se dají najít jen těžko. Tedy alespoň z hlediska publika, pro které byl stvořen.

Leviatan vládne nebesům první světové války

Pryč s Hitlerem, stejně o něm píše každý druhý. Scott Westerfeld místo něj zabrousil o dvě a půl desítky let dříve, do světové války s číslem jedna, které se zase tolik autorů nevěnovalo. Ostatně, krize industriální společnosti a koloniálních říší nabízí široké možnosti k využití stejně jako holocaust. Americký spisovatel se na tuto dobu navíc podíval očima ryze dětskýma a ještě k tomu skrz brýle steampunkové fantasy. Výsledek je originální a rozhodně ne nezajímavý. Dohodu a Trojspolek Westerfeld rozdělil sice dost černobíle, ale za to pro děti velmi názorně – Angličané díky geniálnímu Charlesi Darwinovi ovládají pravidla genetiky a dokážou díky tomu vytvářet praktické fantaskní bytosti, které ke svému životu nepotřebují ani uhlí, ani ropu, jen trochu potravy. Technicko-vědecká revoluce dokonce zašla tak daleko, že i vzducholodě typické pro steampunk představují živé bytosti. Němci a Rakušané naproti tomu tato bezbožná stvoření zavrhují a spoléhají na masivní válečné stroje, které dokážou nejen střílet, ale i chodit po horách.

První světová válka v knize započne jen s drobnými změnami oproti realitě. Ferdinand d’Este skoná se svou ženou v Srbsku a Habsburská říše tak vyhlásí Balkánu válku, na kterou se nabalí díky mezinárodnímu napětí mnoho dalších konfliktů. Hlavním hrdinou Leviatana je Alek, syn Františka Ferdinanda, který by sice dle smluv uzavřených jeho rodinou neměl z habsburského odkazu zdědit nic, přesto po něm ale jdou jeho rodinní nepřátelé. Alek tak musí s pomocí svých loajálních učitelů prchnout do neutrálního Švýcarska.

Naproti tomu druhá hrdinka knihy, která pochází z darwinistické Británie, se do války zapojí svými vlastními silami. Od té doby, co jí zemřel otec, se chtěla vymanit z vlivu svých hýčkajících tet a nastoupit na některou z fascinujících živých vzducholodí Jejího Veličenstva. Zapře tak své pohlaví, nechá se rekrutovat a díky malé souhře náhod skončí na obrovském vzdušném plavidlu s názvem Leviatan, které má tajné poslání doletět do Osmanské říše a možná tak zvrátit roli Turků v nadcházející válce.

Děti versus dospělí

Ve své nové knize Westerfeld dokazuje, že psaní, obzvláště pro dětské publikum, které tentokrát vyměnil za teenagery, mu jde od ruky, až se kouří. Více než čtyři stovky stránek s velkými písmenky, aby je mohly děti přečíst, uteče jako voda a navíc příjemně. Fakt, že autor psal primárně pro menší publikum, navíc spolehlivě překryje i těch několik málo námitek, které by se k románu mohly objevit. Jak už dokázal například před rokem Jay Lake v knize Srdce světa, steampunk, vzducholodě a až dětská hravost dokážou s románem udělat divy. Pro mladší čtenáře je Leviatan, obohacený o mistrovské ilustrace Keitha Thompsona, jež lze zahlédnout i v traileru, ideálním čtením. Navíc se děti mohou přiučit i něco o světových dějinách, přestože k žádné skutečné bitvě v Leviatanovi nedojde. Veškerý děj se odehrává jen v několika prvních týdnech války, kdy se veškeré konflikty omezují spíše na sdělení typu: Velká Británie ještě Německu válku nevyhlásila, než na nějaké krvavé potyčky.

Westerfeldovu knihu si mohou bez výčitek přečíst i dospělejší čtenáři, u nich ale bude hodnocení složitější. Autorova fantazie bezpochyby osloví i je, steampunkové motivy působí i z pohledu dospěláka jako originální a poetické, tím spíš, že poskytují například k  verdunskému mlýnku na maso přijatelnou alternativu. Dokonce i postavy, přestože posuzované dětskou optikou, se vyvíjejí a dají označit jako uvěřitelné. Horší už to ale je se spádem děje. Westerfeld ho rozvíjí pomalu, aby stihl prokreslit všechny podstatné detaily svého světa, a tak na vetchou hlavní zápletku, hnanou silou hlavního hrdiny, zbude jen druhá polovina knihy. Navíc, pečlivě popsaný svět také skrývá několik much, které ovšem děti nestresují. Jak funguje vzducholodní hierarchie, jestliže dívčí hrdinka může jako kadet prakticky všechno? Když Alek zavraždí hned několik lidí naráz, nemělo by se to v jeho duševním vývoji nějak promítnout? A takových otázek se dá vznést víc.

Westerfeldova nová kniha představuje perfektní četbu pro nastávající puberťáky (oficiálně je kniha určena od deseti let věku), pro dospělé to bude spíše oddychová jednohubka, která překvapí svou základní myšlenkou, tedy Trojspolkem jako industriálními pány kráčejících válečných strojů a Dohodou jako lordy genetiky. Tak jako tak, Leviatan definitivně uvedl Westerfelda na náš trh s young adult fantasy ve výrazném světle.

Název originálu: Leviathan
Český název: Leviatan
Autor: Scott Westerfeld
Ilustrace a obálka: Keith Thompson
Překlad: Lumír Mikulka
Počet stran: 448
Vazba: vázaná
Vydal: Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scott Westerfeld úspěšně vypouští organickou vzducholoď Leviatan

Hide picture