Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Scrabble – písmenkové šílenství začalo s druhou světovou válkou

Redakce

Redakce

17. 11. 2009

scrabble_600x338Raketoplán, straka, dinosaurus, židle, lampička, kytara, Neptun. Co mají všechna tato slova společného? Jen jedno: Scrabble!

Scrabble - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Jedná se o jednu z notoricky známých her, které se po českých obchodech v různých verzích potulují už mnoho roků. Předpokládám tedy, že většina z čtenářů hru již zná. Nemám v plánu nosit vodu do bazénu a základní principy proběhnu zběžně. Ve zbytku článku se spíše podíváme na to, jak se Scrabble vyvíjel a jiné, ne zcela povědomé věci doprovázející jeho existenci.

Nejdříve nás čeká opakovací část. Hra Scrabble je o jednoduchém skládání slov. Tedy jednoduché je na první pohled, než dostanete před sebe svoji sadu prvních sedmi písmen z celkové stovky. V tu chvíli vám většinou zamrzne úsměv na rtech, protože vytvořit z pár znaků to nejdelší smysluplné slovo je pěkná dřina.

Slova se přikládají na hrací desku o rozměrech 15×15 políček v horizontálním a vertikálním směru a v obou musí vždy dávat smysl. Za položená slova získáváte body, protože každé písmeno má svoji stanovenou hodnotu. Na ploše naleznete také násobení hodnoty znaku či celého slova, takže není jedno, kam svůj výtvor umístíte. Za položená písmenka si dobíráte nová do zmíněného počtu sedmi.

Scrabble - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Na počátku všeho byl muž jménem Alfred Mosher Butts. Celý život miloval křížovky, a tak se pokusil vytvořit něco, co by tyto principy spojilo do podoby hry. Výsledek pojmenoval v roce 1938 (toto datum je nejpravděpodobnější, ale uvádí se i rok 1931) názvem Criss Cross Words. Zpočátku se jednalo pouze o zábavu pro vlastní rodinný kruh a pár nejbližších přátel, kterým pan Butts daroval ručně vyrobené kusy. Jeho snaha o komerční prosazení skončila na nezájmu obchodníků a jeho pracovní vytíženosti v povolání architekta.

Tak muselo dojít ke zlomu nakonec až v roce 1948, kdy se manželé Brunotovi, jedni z obdarovaných, znovu pokusili o protlačení hry na trh. Nejdříve však změnili pravidlo pro začátek hry z levého horního rohu na střed hrací plochy. A přejmenovali hru na Scrabble. Po čtyřech letech nesnadného prodeje se nakonec podařilo prorazit a distribuce se ujala firma Selchow and Righter Company. Ta také o celých dvacet let později od Brunotových odkoupila práva na hru a po jejím bankrotu přešla v roce 1989 na firmu Hasbro, Inc, tedy pro trh ve Spojených státech. Hra Scrabble je příkladem rozdělení distribučních práv mezi dvě velké společnosti – zatímco Severní Ameriku má pod palcem již zmiňované Hasbro, Inc., ve zbytku světa (včetně České republiky) prodává hru firma Mattel. Vynálezce Alfred Mosher Butts zemřel v roce 1993 ve věku 93 let.

Scrabble - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Dnes se koná po světě mnoho národních či školních turnajů. U nás má tyto akce pod dohledem Česká asociace Scrabble, která vznikla v roce 1997 a pořádá mnohé turnaje po celé republice. Zároveň je organizátorem České ligy Scrabble a každoročního mistrovství republiky. Zajímavostí je, že jejím předsedou je písničkář Jaromír Nohavica, který se také v roce 1997 stal mistrem České republiky v této hře.

Ve  světovém měřítku se každý lichý rok pořádá Mistrovství světa ve Scrabble. Letošní ročník, tedy 2009, se uskuteční 26. – 29. listopadu v Malajsii.

V češtině je přípustnost jednotlivých slov složitější než v původním jazyku. Ve variantě Klasik mohou hráči vymýšlet pouze slova v prvním pádu, zatímco Komplet připouští i ostatní pády a přechodníky. Existence konkrétních slov pak (pochopitelně s výjimkou profesionálních zápasů) je dána domluvou. Obvykle praktikovaný systém u obyčejné rodinné hry je využití nějakého slovníku – při rozepři rozhoduje, jestli je předmět hádky v knize obsažen nebo ne.

Scrabble - bodování, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Scrabble - bodování, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

V českém jazyce nalezneme ale i oficiální slovníky, které obsahují kompletní přípustná slova – jedná se o takzvaný BLEX v tištěné a NOVEX v elektronické podobě. Oba slovníky existují ještě ve vydáních podle varianty Klasik či Komplet.

Velmi zajímavou variantou hry za využití stejného vybavení, která zcela ruší náhodu ve hře, je takzvaný Opisovaný Scrabble. Soupeři v něm mají společných sedm písmen, každý zapíše na lístek papíru slovo a umístění na hrací ploše. Body získává hráč s nejhodnotnějším slovem, a to je také jako jediné umístěno na plán. Další známé hry inspirované Scrabblem jsou například Kris Kros, Scrabble karty či Scrabble Scramble. Všem variantám bychom se rádi věnovali ve zvláštním článku, takže se o nich zde nebudu rozepisovat.

Původní verze Scrabble, Zdroj: scrabble-assoc.com

Raná verze Scrabble vytvořená z architektonického papíru nalepeného na šachovnici, Zdroj: scrabble-assoc.com

Deskové hry s písmeny rozvíjí u lidí slovní zásobu. Kombinaci zábavy s výukou se podařilo sladit tak, že vlastně děti ani nevnímají, že se učí. V tom je největší síla Buttsovy hry. Věřím, že jste se z mého článku dozvěděli alespoň pár zajímavých informací, ačkoliv máte už určitě svoji krabici se Scrabble doma. Že ne? Tak to byste měli určitě rychle napravit!

Název hry: Scrabble
Typ hry: desková hra, logická
Výrobce: Mattel
Distributor pro ČR: Mattel ČR
Cena: 699 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 60 minut
Doporučený věk: od 10 let
Hodnocení: **** (4 / 5)

Klady:
+ vylepšuje slovní zásobu
+ kreativní a zároveň výuková hra
+ pěkné zpracování

Zápory:
–  nejsou jasně dána pravidla regulérnosti slov

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scrabble – písmenkové šílenství začalo s druhou světovou válkou

Hide picture