Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Sebastian v Kuroshitsuji: Tohohle démona si zamilujete!

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

5. 7. 2011

OBR: Sebastian MichaelisKaždý ví, že andělé jsou božská stvoření, zatímco démoni prokleté bytosti patřící do nejhlubšího podsvětí. Co kdyby tomu ale bylo naopak? Co kdyby blonďatí andělé byli intrikáni vraždící v zájmu vyšší moci, zatímco démoni patřili mezi věrná stvoření hrající podle pravidel. Pokud jste ochotni tento fakt přijmout, je anime Kuroshitsuji právě pro vás.

OBR: Sebastian Michaelis

Hlavní postava anime Kuroshitsuji Sebastian Zdroj: YouTube.com

Kuroshitsuji, u nás známé spíše jako Black Butler, vypráví příběh zasazený do doby viktoriánské Anglie. Hlavní postavou je 12letý chlapec Ciel Phantomhive, dědic bohaté šlechtické rodiny a majitel továrny na hračky. Ciel je sirotek, jeho rodiče zemřeli při požáru před dvěma lety. Kvůli svému postavení nemá čas na zábavu běžnou pro chlapce jeho věku, nevyhledává večírky ani společnost jiných lidí.

Jeho jedinou blízkou osobou a na první pohled i přítelem je věrný sluha Sebastian Michaelis. Ten pečuje o svého pána, jak se sluší a patří pomáhá mu s oblékáním, hlídá jeho denní režim, peče oblíbené koláče a občas se zbavuje neoblíbených investorů. Dělá zkrátka vše, co Ciela napadne, a tím je míněno skutečně vše. Mezi ním a jeho pánem je totiž mnohem více než vztah sluha-pán. Aby Ciel mohl pomstít své rodiče, sepsal s démonem Sebastianem téměř faustovskou smlouvu. Nehynoucí věrnost a poslušnost výměnou za chlapcův život.

Ve chvíli, kdy bude pomsta dokonána, smí Sebastian svého pána zabít a zotročit si jeho duši. Než se tak stane, musí však plnit každý jeho rozmar a chránit ho do posledního dechu, ať už to znamená upéct jednoho neposlušného věřitele či zastavit rozjetý vlak. Sebastian je zkrátka One hell of butler, Pekelný sluha, ten nejlepší a nejvěrnější, jakého si můžete přát. Ale ta cena…

Ve službách Jejího Veličenstva

Ciel Phantomhive je nejen vysoce postavený šlechtic, ale také hlídací pes Jejího Veličenstva královny Viktorie, tedy osoba odpovídající za pořádek země. A to i za cenu vlastního majetku či života. Svým postavením i povahou si pán domu Phantomhivů dělá nepřátele nejen mezi vlivnými šlechtici, ale také na nejvyšších místech. A jelikož mu slouží démonický sluha, jsou zde míněna skutečně místa úplně nejvyšší.

Při své cestě za pomstou se setká nejen s intrikami šlechty, ale i s anglickou královnou a nástrahami samotných andělů. Nečekejte však žádné mírumilovné nebeské bytosti s křídly a růžovými tvářičkami. Jediné, co zbylo ze středověkých cherubínů, je ona pověstná andělská tvář. A za tou se skrývá víc než démonická duše.

OBR: Hlavní postavy anime Kuroshitsuji

Ciel Phantomhive a Sebastian Michaelis Zdroj: YouTube.com

Dvě série Kuroshitsuji přinášejí 36 epizod a skutečně dech beroucí konec. Jedno z mála anime, které uzavírá děj originálně a úplně a které vám nedá prostor na tápání. Ani na dýchání, v posledních dílech na něj totiž nezbude čas. Nuda nehrozí ani během děje, objeví se zde Jack Rozparovač, baskervillská bestie i samotná Smrt v podobě rudovlasého Grella, kterého si díky jeho milostným eskapádám buď bezmezně zamilujete, nebo vám poleze krajně na nervy. Bude to však téměř jediná láska z celého příběhu. Kuroshitsuji rozhodně není romantickým příběhem a kromě Cielovy snoubenky Lizzy tu žádný vztah nefiguruje.

Je to i tím, že příběh spadá do žánru shōnen, tedy zaměřeného na mužskou populaci. Potvrzuje to i hlavní postava, mladý chlapec, a děj přeplněný intrikami, souboji a někdy až hororovými zápletkami. Nikdo však nemůže tvrdit, že Kuroshitsuji je příběhem pouze pro silnější pohlaví. Naopak, toto anime si mezi ženami vydobylo rozsáhlou základnu fanynek, a to především díky svému hlavnímu představiteli Sebastianovi. Ten si získal platonickou lásku nejedné divačky. Jedním z důvodů je možná i fakt, že autorem celého příběhu je žena, dvacetisedmiletá Yana Tobosa.

Až na prkna, co znamenají svět

Jak už bývá zvykem, na počátku všeho stála manga. První komix se Sebastianem v hlavní roli si mohli čtenáři přečíst v shōnen magazínu Monthly GFantasy v roce 2006. V následujících letech byl příběh přeložen do angličtiny, francouzštiny i němčiny, vždy již pod názvem Black Butler.

V květnu 2010 se autorka rozhodla pokračovat v otevřeném konci, čímž vznikla druhá série. Nutno však upozornit, že příběh mangy není totožný s obsahem animovaného seriálu. Anime vzniklo spíše na její motivy. Do první série anime autoři převzali postavy a pár základních zápletek, druhá je už čistě výplodem scenáristy. Pouze nové hlavní postavy Kuroshitsuji II, Alois Trancy and Claude Faustus, pocházejí z hlavy autorky Yany Toboso.

OBR: Uehara Takuya v roli Grella v muzikálu Kuroshitsuji

Uehara Takuya v roli Grella v muzikálu Kuroshitsuji Zdroj: YouTube.com

Vytvořením anime však šílenství neskončilo. Podle mangy vznikly v roce 2009 a 2010 dva muzikály pod názvy That Butler, Friendship a Musical Black Butler, The Most Beautiful Death in The World, se kterými autoři objeli celé Japonsko. Hlavní roli Sebastiana ztvárnil v obou případech japonský R&B zpěvák Yuya Matsushita, největší slávu si však vydobyl Uehara Takuya. Ten je v roli poblázněného Grella Sutcliffa skutečně nezapomenutelný a ano, nejedna žena mu může závidět postavu i taneční kroky.

Ztraceno v překladu

Jedna z věcí, které se musejí tomuto anime vytknout, je občas až přílišná spletitost. Osoby i činy, které jsou neustále drženy pod závojem tajemství, se občas ztrácejí nejenom v překladu, ale také v klubku celého děje. Velmi proto záleží na tom, jak je příběh přeložen. Vysvětlivky k slovním hříčkám a jazyku by měly být nezbytnou součástí. Ale ani s nimi se divák nejspíš nezorientuje hned napoprvé, potíže může činit především závěr druhé série, který je akcí přeplněn až k prasknutí.

Některé dějové náznaky odhalí druhé zhlédnutí, některé třetí a některé možná zůstanou skryty navždy. Vždy se však nalezne alespoň kousíček, který do skládačky celého děje zapadne. A i kdyby bylo odhaleno zcela vše, stále zde zůstane lákavý příběh ďábelské úmluvy mezi démonem a člověkem. Že už tu podobný příběh byl tisíckrát, Faustem počínaje? Vězte, že rozuzlení, jaké si přichystali japonští autoři, vás tohoto přesvědčení zbaví.

Název: Kuroshitsuji (Black Butler)
Žánr: Dobrodružné
Délka: 2 série (počet dílů 24 + 12)
Tvůrci scénáře: Mari Okada
Kanál originálního vysílání: A-1 Pictures
Kanál vysílání u nás:
Zvuk: Japonský/anglický (zatím bez oficiálního českého dubbingu)
Hodnocení *****

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Sebastian v Kuroshitsuji: Tohohle démona si zamilujete!

Hide picture