Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Seriál American Horror Story zve do domu hrůzy, který není jen pouťovou atrakcí

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

23. 9. 2012

FOTO: American Horror Story (2011)Staré domy, mrtvé děti, rozčtvrcené herečky a ztracené duše. Americký horor je plný klišé, která vás budou bavit.

FOTO: American Horror Story (2011)

Vivien by zajímalo, kdo je muž v latexovém obleku. Zdroj: Fox

Pamatujete na Věřte, nevěřte? Nebo Příběhy Alfreda Hitchcocka? Seriály, které skvěle využily městské legendy i skutečné kriminální případy, aby vyděsily i pobavily své diváky. Každá jejich epizoda ale nabízela uzavřený příběh. Nový americký seriál, jehož první sezóna skončila loni před Vánocemi, se odehrává v podobném duchu, navíc přidává kontinuální dějovou linii, ze které mrazí v zádech.

Městské legendy  jsou založeny na tom, že se údajně staly kdysi dávno kamarádce vaší kamarádky. Většinou jde ale o výmysly. Devátá epizoda American Horror Story je ale založena na skutečné události – jde o příběh Černé Dahlie, dosud nevyřešené vraždy mladičké herečky, která se odehrála v L. A. ve čtyřicátých letech.

Dvanáctidílný seriál American Horror Story (2011) začíná příjezdem rodiny Harmonových do Los Angeles. A že je to rodinka k pohledání – záletný manžel Ben (Dylan McDermott), manželka na zhroucení Vivien (Connie Britton) a lehce cynická, svéhlavá dcera Violet (Taissa Farmiga). Pro všechny má být stěhování na západní pobřeží novým začátkem. Jenže to by nesměli bydlet v domě hrůzy.

FOTO: American Horror Story (2011)

Šťastnou rodinku čeká nemilé překvapení.

Poměrně tradiční hororový syžet znovu ožívá na televizní obrazovce zejména díky skvělému hereckému obsazení. Kromě vypečené rodinky exceluje lehce frivolní sousedka Constance, kterou hraje skvělá Jessica Lange, držitelka Oscara za vedlejší roli v Tootsie (1982). Také služku Moiru, která se přímo mění před očima, seriáloví diváci velmi dobře znají; hraje ji Frances Conroy, matka rodu z Odpočívej v pokoji (2001-2005).

V seriálu se ale sejdou i další staří známí seriáloví hrdinové. Jsou to třeba Zachary Quinto (Hrdinové, Star Trek) jako bývalý homosexuální majitel domu, Denis O’Hare (True Blood) jako jedna z jeho smutných obětí nebo Christine Estabrook (Zoufalé manželky) jako realitní makléřka, která se marně snaží dostat krvavý dům ze své nabídky.

[youtube_660]g741gcgyBWQ[/youtube_660]

Kromě rodiny Harmonových a jejich příběhu rozvíjí American Horror Story i řadu vedlejších linií, které dohromady tvoří mozaiku historie domu, jeho majitelů i návštěvníků. Díky tomu jednotlivé epizody nikdy nenudí, přestože patří se stopáží padesáti minut k těm delším. Místy je děj sice trochu předvídatelný, ale to lze klást za vinu klasickým hororovým syžetům, které tvoří kostry jednotlivých epizod.

Moderní klasika

V čem je tedy Americký hororový příběh nový? Jeho tvůrci, Ryan Murphy a Brad Falchuck, jsou zároveň autory známého středoškolského muzikálu Glee a dramatu Plastická chirurgie s.r.o. První jmenovaný se do nového seriálu promítl rychlým videoklipovým střihem, zatímco inspiraci druhým můžeme hledat v sexuálním podtextu, který v American Horror Story doprovází všechny události (včetně vražd).

Seriál si rozhodně nehraje na nějakého mravokárce. Ben si sice trest za svou nevěru vybere takříkajíc i s úroky, ale místo vyprávění s mravním ponaučením čekejte spíš krev, uřezané končetiny a postavy v plamenech. Přesto ale nejde o slasher, k tomu má seriál svým důrazem na příběh a jeho psychologickou rovinu stále ještě daleko.

FOTO: American Horror Story (2011)

Každý dům má svou historii.

První řada American Horror Story běžela na televizní stanici Fox od října do prosince 2011. Na první epizodu nové série se můžeme těšit již 17. října 2012, ale pozor – s rodinou Harmonových se již nesetkáme. Murphy a Falchuck se nechali slyšet, že každá série bude mít svůj vlastní příběh a vlastní postavy.

Stejně se ale někteří staří známí vrátí, i když v jiných rolích (například Jessica Lange bude hrát sadistickou jeptišku). Druhá řada bude mít podtitul Asylum neboli blázinec. Dalo by se říct, že po strašidelném domě jde o druhé nejužívanější hororové klišé. Jak jsme ale viděli v prvních dvanácti dílech, nemusí to být vždycky na škodu. Rozhodně nás čeká pořádná dávka ne zcela příjemných emocí.

American Horror Story

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní
USA, 2011, 12 x 50 minut

Režie: Alfonso Gomez-Rejon, David Semel, Ryan Murphy
Hrají: Connie Britton, Dylan McDermott, Taissa Farmiga, Evan Peters, Jessica Lange, Frances Conroy, Kate Mara

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál American Horror Story zve do domu hrůzy, který není jen pouťovou atrakcí

Hide picture