Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Seriál Garth Marenghi’s Darkplace: Užijte si zlatá 80. s Ajťákem

Redakce

Redakce

16. 8. 2011

FOTO:garth-marenghis-darkplace_625x352Seriál tak děsivý, tak radikální, že si ho britská televize troufla odvysílat až dvacet let po jeho dokončení. Ta česká se k tomu nedokázala odhodlat dodnes. Scenárista, režisér a představitel hlavní role Garth Marenghi, jinak též autor mnoha hororových bestsellerů, přitom chtěl od Darkplace jediné: změnit vývoj lidského pokolení skrze sérii půlhodinových televizních show.

FOTO:garth-marenghis-darkplace_625x352

Léčit a potírat zlo!, Zdroj: distributor seriálu

Darkplace Gartha Marenghiho byl dokončen začátkem osmdesátých let a hned si získal reputaci nejhrozivějšího a nejradikálnějšího televizního pořadu, který kdy spatřil světlo světa. A to přesto, že nikdo neměl šanci tenhle fantastický hororovo-sci-fi seriál vidět až do roku 2004, kdy se ho na vlastní riziko rozhodl odvysílat britský Channel 4 (ačkoliv Darkplace chvíli běžel již předtím v Peru).

Pod scénářem a režií Darkplace je podepsán Garth Merenghi, který je známý jako autor mnoha hororových bestsellerů, mezi jinými Afterbirth (zmutovaná placenta útočí na Bristol) nebo Black Fang (krysy se naučí řídit). Mimoto se Merenghi představil i v hlavní roli doktora Ricka Daglesse, nekonvenčního samorosta, který osaměle bojuje proti zlu a temným silám, které vzlínají zpod Romfordské nemocnice, jež leží nad samými branami pekla.

FOTO: garth_marenghi-dean_learner

Správná dvojka

O produkci seriálu se postaral Marenghiho vydavatel a dobrý přítel Dean Learner, který si zahrál i jednu z hlavních rolí. Nové uvedení Darkplace bylo doplněno o rozhovory s tvůrci, především tedy s Learnerem a Marenghim.

Jedinečný génius

Na Marenghim je vidět, že je nejen génius, ale i velký egoista. Je sice pravdou, že je úspěšným spisovatelem. Napsal scénář Darkplace, režíroval ho a ještě v něm hrál. Dokonce i soundtrack seriálu vychází z melodií, které si autor původně hvízdal. Nicméně to, že sám svůj scénář označuje jako vizionářský a o Darkplace mluví zásadně jako o veledíle, už je možná trochu příliš.

Jak velké je Marenghiho ego, se můžete přesvědčit i podle rad pro začínající spisovatele, jež zveřejnil. Hned prvním pravidlem totiž je: „Tvořte jen po hranice svých možností. Nesnažte se být tak dobří jako já. To se vám nepovede. Já už jsem se tak totiž narodil.“ A ještě něco byste o něm měli vědět – totiž to, že neexistuje.

Garth Marenghi a Dan Learner jsou alterega dvojice komiků Matthewa Holnesse a Richarda Ayoade, který se později proslavil rolí Mosse v seriálu IT Crowd. Nedávno také dorazil do kin jeho celovečerní režijní debut Jmenuji se Oliver Tate.

Budiž parodie

Darkplace je tak ve skutečnosti komediální seriál z produkce Channel 4. Parodie na všechny televizní seriály osmdesátých let. Na všechny hororové paskvily. Parodie na vše špatné, co jste kdy v televizi mohli vidět. Od scénáře přes střih a zvláštní efekty až po hudbu a účesy.

Darkplace vychází z hororově-komediální divadelní hry Garth Marenghi’s Netherhead, za kterou Holness s Ayoadem dostali v roce 2001 Perrier Comedy Award. Ta se uděluje nejlepším hrám na Edinburgském Fringe festivalu a je považována za jednu z nejprestižnějších britských komediálních cen.

Samotný seriál se dočkal jen jedné šestidílné série. Především kvůli jeho špatné sledovanosti se Channel 4 nechtěl pouštět do natáčení dalších dílů. Ačkoli zlí jazykové tvrdí, že za nízkou sledovaností stálo nasazení seriálu do neatraktivních vysílacích časů.

Nicméně i když v televizi neznamenal Darkplace velký ohlas, díky internetu si zanedlouho získal takřka kultovní status. Není divu. Osobně jej považuji za nejvýstřednější pořad, který se kdy dostal na televizní obrazovky. Díky nově nabyté popularitě se tak nakonec dočkal znovu uvedení, a to i v USA.

Nejhorší seriál všech dob

Darkplace paroduje všechno, co alespoň teoreticky může být na televizním seriálu špatné, nepovedené, zkažené, levné nebo nepropracované. Ničeho se nebojí. Nic není tak špatné, aby se to v něm nemohlo objevit. A je to ještě tisíckrát horší, než si kdo kdy představoval. Dotažené do naprosté absurdity.

Všechny chyby ve střihu, které se objevily v televizi za celou dobu její existence, vtěsná Darkplace do jedné scény. Toporné dialogy, odporná doslovnost, nejhorší herecké výkony všech dob. Odporně špatné efekty – létající talíře (ne UFO, opravdu talíře) a příbory visící na lankách, poletující útočící žehlička, obří oční bulva znásilňující pacienta, explodující lidské tělo, honička s opičím mužem na kolech a ještě mnohem více.

V Darkplace je všechno. Nejšílenější parodie všech dob. Nejbláznivější sitcom, který kdy běžel v televizi. Humor, který není pro každého. Seriál, který je proklatě vtipný.

Garth Marenghi’s Darkplace

Komedie/Horor/Sci-fi
VB, 2004, 6 x 30 min

Režie: Richard Ayoade
Hrají:
Matthew Holness, Richard Ayoade, Matt Berry, Alice Lowe, Kim Noble

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Garth Marenghi’s Darkplace: Užijte si zlatá 80. s Ajťákem

Hide picture