Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Seriál Hranice nemožného: Ochutnejte crazy koktejl s nádechem tajemna

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

20. 9. 2011

FOTO: Fringe (2008)Kráva v laborce pomáhá vyšetřovat ty nejpodivuhodnější případy týmu, který se skládá z bláznivého génia, fešáckého odpadlíka z MIT a blonďaté federální agentky. Kupodivu nejde o komedii.

FOTO: Fringe (2008)

Hlavní hrdinové seriálu Fringe, Zdroj: distributor seriálu

Vyšetřování paranormálních jevů, konspirační teorie, tajemná atmosféra a pseudovědecká vysvětlení. Že vám tato kombinace nemálo připomíná kultovní seriál Akta X? Podobností je opravdu mnoho, ale řeč bude o seriálu Hranice nemožného neboli v originále Fringe. Zapáleného agenta Muldera nahradil Peter Bishop (Joshua Jackson) a jeho parťačku Scullyovou zase agentka Olivia Dunham (Anna Torv). Tým specialistů zde reprezentuje geniální a zároveň šílený vědec, Peterův otec, Walter Bishop (John Noble).

Fringe znamená v češtině okraj. Hlavními hrdiny seriálu Hranice nemožného jsou členové oddělení okrajových událostí FBI, kteří vyšetřují paranormální zločiny. Producentské trio J. J. Abrams, Alex Kurtzman a Roberto Orci se sešlo také při natáčení Abramsova filmu Star Trek (2009).

Série podivných událostí, kterou odstartuje autobus plný mrtvých lidí se skelnou pokožkou, zaujme FBI natolik, že jejich vyšetřováním pověří jednu z nejlepších agentek. Olivia Dunham vyhledá kdysi významného vědce, nyní chovance ústavu pro duševně choré, Waltera Bishopa. K týmu se připojí i jeho syn Peter, který je nedobrovolným poručníkem svého otce. Tým, jenž si začne říkat fringe division (oddělení okrajových událostí), brzy odhalí vzorec, spojující všechny podivné události a vedoucí k Walterovým výzkumům na Harvardské univerzitě před čtyřiceti lety.

Vše má svůj důvod

Největším lákadlem Fringe byl z počátku fakt, že šlo o další projekt proslulého J. J. Abramse. Ten se do víru paranormálních jevů přesunul v roce 2008 z ostrova Ztracených a nový seriál rozjel tentokrát na televizní stanici FOX. Pamětnice teenagerovské romantiky Dawsonův svět ovšem zaujalo zejména jméno Joshua Jackson.

FOTO: Fringe (2008)

Walter Bishop vysvětlí i jevy, nad kterými zůstává rozum stát

Obsazení seriálu je kombinací sázky na jistotu a objevování nových tváří. Poté co Jackson opustil škatulku rebela bez příčiny, Paceyho Wittera, nebylo ho vidět buď vůbec, případně v druhořadých filmech (Ve stínu slunce, Clona). Image fešáka, který se vyzná, má Jackson i ve Fringe. Podobně byl obsazen i ostřílený seriálový harcovník a Denethor z Pána prstenů, John Noble.

Oproti tomu pro blondýnku Annu Torv je Fringe první větší rolí, kterou ale zvládá na jedničku. Agentka Dunhamová se střetává s jevy překračujícími hranice lidské představivosti a navíc se musí vyrovnat se zradou a smrtí svého snoubence.

Krávy a další vesmíry

Jak bylo řečeno výše, Fringe se do značné míry inspiroval sci-fi seriálovou klasikou Akta X. Jeho nepřehlédnutelnou výhodou (alespoň v prvních dvou řadách) však je, že se nebere tak vážně. Postava Waltera Bishopa je směsicí geniality a absurdního nepochopení základních společenských norem. K vyřešení jednoho z prvních případů si do laboratoře v nepoužívaném křídle Harvardské univerzity přivede krávu. Pojmenuje ji Gene a sudokopytník se stane důležitým členem týmu, který ostatní zásobuje čerstvým mlékem.

Oddělení okrajových událostí narazí na tradiční prvky science fiction – teleportace, telekineze, nanotechnologie, umělá inteligence, kybernetika, popírání zemské přitažlivosti a další. Hlavní linie vyprávění, která propojuje jednotlivé díly a je na ni kladen stále větší důraz, se zaměřuje na existenci alternativního vesmíru.

Ten je stejný jako náš svět, až na drobné výjimky, jež se vytvořily díky odlišným rozhodnutím a různým volbám. Přemýšleli jste někdy, jak by to tu vypadalo, kdyby vzducholoď Hindenburg v roce 1937 nehavarovala? Kdyby se Titanic nepotopil?

Pozorovatelé a nadnárodní korporace

Začátkem letošního června skončila ve Spojených státech třetí řada seriálu ,a jeho fanoušci již netrpělivě vyhlíží pokračování. Jako většina současných seriálů, jejichž délka není předem dána a jejichž producenti se dají zlákat naléháním diváků a většími výdělky, také Fringe stále více trpí ztrátou svého původního kouzla. Jeho hlavní linie se komplikuje a původní, lehce absurdní a vtipnou náladu nahrazuje vážná atmosféra a boj o záchranu celé planety. Nezbývá než napjatě čekat, jak se s touto situací vyrovná následující sezóna.

Důležitou součástí světa Fringe a zábavou diváků je hledání takzvaných pozorovatelů, plešatých a bledých chlápků v padnoucích oblecích, kteří hovoří neznámým jazykem a zapisují poznámky neznámou abecedou. Pozorovatelé jsou u každé podivné události, ale jejich pravý úkol je stále záhadou. Stejným tajemstvím je opředena i společnost Massive Dynamic, kterou založil Bishopův kolega (Leonard Spock Nimoy). Právě Massive Dynamic je centrem těch nejbláznivějších výzkumů a konspiračních teorií.

FOTO: Fringe (2008)

Pan Spock jako úspěšnější ze dvojice geniálních vědců

V záplavě kriminálek, upírů, doktorů a sympatických zabijáků se Fringe stalo vítaným osvěžením. Obzvláště poté, co si svůj vysoký standart a sledovanost nedokázali udržet Hrdinové a ke svému podivnému konci dospěli Ztraceni. Pokud se další řada dokáže vrátit ke kořenům a vzpomenout si na své začátky, máme se vskutku na co těšit. V opačném případě nezbývá než doufat, že to s ní dál nepůjde od desíti k pěti.

Hranice nemožného (Fringe)

Mysteriózní / Sci-fi / Thriller / Horor
USA, 2008, 65 x 45 minut

Režie: Alex Graves
Hrají: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, Kirk Acevedo

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Hranice nemožného: Ochutnejte crazy koktejl s nádechem tajemna

Hide picture