Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Seriál Once Upon a Time: Z pohádky do pohádky od producentů Lost

Jan Neuman

Jan Neuman

21. 1. 2012

Místo v pohádce se jednoho dne ocitli ve světě lidí, nic si nepamatují a byly jim odebrány jejich šťastné konce. Je zde však jedna naděje, která by mohla kletbu zlomit.

Hlavní postavy hezky všechny pohromadě, Zdroj: distributor seriálu

Ano správně. Seriál Once Upon a Time se nechal inspirovat pohádkami, přesněji pohádkami od Bratří Grimmů. Ty často staví do jiného světla a ukazují je z jiných pohledů, než je znají čtenáři. Otrlejší diváci se tedy nemusí bát, že by na ně mohl být příběh příliš měkký. Tento nápad dostala dvojice producentů, jmenovitě Adam Horowitz a Edward Kitsis.

Seriálovým fanouškům by tato dvojice měla být známá hlavně díky Ztraceným, těm filmovým zase díky Thronovi: Dědictví. Spolupráce jim evidentně svědčí a z obrazovky na vás přímo dýchá atmosféra, kterou je celý seriál doslova přesycen.

Místo prince, princezna

V malém městě Storybrook v americkém Maine žijí lidé, kteří vypadají jako všichni ostatní. Mají však jedno společné. Jsou to pohádkové postavy, na které byla seslána kletba zlou čarodějnicí. Musí teď žít životy jako normální lidé a jsou jim zapovězeny všechny šťastné konce.

Existuje však jedna naděje. Žena jménem Emma, která může kletbu zlomit. Neví však jak, ale má k tomu pomocníka, svého desetiletého syna, který objevil obyvatele města v knize pohádek.

Co je ale zajímavější, děj seriálu se rozděluje na dvě linie. Tu lidskou a pohádkovou. Proto se během epizod prolínají scény s Emminým dějem, se scénami z pohádek. V každé epizodě je jakoby vyprávěna jiná pohádka a jiný příběh, často bezprostředně navazující na děj v přítomnosti. Divák se téměř posouvá do role dítěte, kterému je každý večer předčítána jiná pohádka, a on se již těší na to, jaká pohádka to bude příště.

Dobrou vs. Zlo a nepředvídatelný Robert Carlyle

Kladnou stranu zastupuje Jennifer Morrison (Dr. House, How I Met Your Mother), jako Emma (dcera Sněhurky a prince Krasoně). To ona je tou, která může všechny zachránit, samozřejmě společně se svým synem Henrym, kterého hraje Jared Gilmore (Mad Men).

Emma ho jako mladá matka odložila, on se však po deseti letech zjevil s knihou pohádek před jejími dveřmi a řekl jí, že je jediná naděje pro pohádkové bytosti. Emma ho z počátku chce odvést pouze domů, ovšem, jak to tak v pohádkách bývá, tak si Henry najde cestu do jejího srdíčka, a boj se zlem může tedy začít.

Emminou úhlavní protivnicí (a to nejen díky tomu, že je to zlá čarodějnice) je Lana Parrilla (24 hodin), hrající čarodějnici Reginu. Aby byl příběh pěkně zamotaný, tak Regina se stará o Henryho, kterého adoptovala.

Ten však ví, co je zač, a upřímně ji nenávidí. Regina mezitím dále osnuje své plány a snaží se všemožně Emmě škodit, v čemž jí hodně pomáhá titul starostky. Lana Parrilla se této role ujala opravdu s grácií a hned od prvního momentu se stává divákovým nepřítelem číslo jedna. Nenáviděnějším záporákem je snad už jen Joffrey Baratheon z Hry o trůny.

Bez debat nejzářivější hereckou hvězdou je stejně jako ve Stargate Universe, Robert Carlyle (Stargate Universe, Jeden svět nestačí), který ztvárňuje opět dost kontroverzní postavu Rumplcimprcampra (anglicky Rumplestiltskin), ve světě lidí pana Golda.

Ze Stargate si sem přinesl notnou dávku arogance a pohrdání, která této postavě sluší. Téměř se až nabízí myšlenka, jestli Rumplcimprcampr z knih Bratří Grimů není jen trapnou atrapou oproti ztělesnění toho nejsobečtějšího, nejnecitelnějšího a nejškodolibějšího, co si umíte představit. A možná je na tom ještě hůře a asi proto je na něj téměř v každé scéně tak krásný pohled.

Od hvězdy FanCity k roli Gepeta

To samozřejmě není konečný výčet postav. Stejně jako jste jej mohli vidět na Pražském FanCity nebo jej potkat na jeho pravidelných večerních procházkách Prahou, uvidíte znovu Tonyho Amendolu v roli Gepeta. Objevují se i další pohádkové postavy od Popelky až po Červenou Karkulku. A jen tak mezi námi, právě Karkulka vypadá dospěleji, než ta z pohádkové knihy, a když si vezme svou červenou minisukýnku, ve které obsluhuje v bistru, je opravdu na co koukat.

Seriál Once Upon a Time přináší nový vítr do plachet fantasy seriálů. Je něčím jaksi svěžím a něčím na co mnozí diváci a fanoušci čekali delší dobu. Tato pro někoho poněkud drsná pohádka (inu Bratři Grimmové jsou Bratři Grimmové) bortí hranice mezi fantasy seriály a seriály pro normální lidi, neboť jej sledují jak fantasy fandové, tak ti, kteří normálně fantasy nevyznávají. Herecké obsazení je kvalitativně jedno z nejlepších mezi novými seriály. Tuto standardu hrdě nese v čele úžasný Robert Carlyle.

Možná trošku zamrzí, že Emma, jako představitelka hlavní hrdinky není tak výrazná, jako Carlylova vedlejší postava. To však má na vině charakter postavy, nikoli její výkon. Takže pokud se autorům nepovede tento seriál zkazit, jako se jim to povedlo v případě přetáhlých a zmatečních Ztracených, slibuje Once Upon a Time velké očekávání do budoucna.

Once Upon a Time

Drama/ Fantasy
USA, 2011, 45 min

Režie: Mark Mylod, Greg Beeman, David Solomon, Paul A. Edwards, David Barrett
Hrají: Ginnifer Goodwin, Jennifer Morrison, Lana Parrilla, Josh Dallas, Robert Carlyle, Meghan Ory,Lee Arenberg, Anastasia Griffith, Giancarlo Esposito, Tony Amendola, David Anders, Keegan Connor Tracy, Emma Caulfield, Emilie de Ravin, Warren Christie, Keith Dallas, Kristin Bauer, Jessy Schram, Catherine Lough Haggquist, Jamie Dornan

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Once Upon a Time: Z pohádky do pohádky od producentů Lost

Hide picture