Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Seriál Pokoj č. 10: Symbolika předmětů ničí lidské duše

Redakce

Redakce

3. 6. 2011

FOTO: Pokoj č. 10Čeští fanoušci seriálů se dočkali Pokoje č. 10, který AXN odvysílala po šesti dílech. Neunikl ani pozornosti redakce Topzine.cz. Pojďte se společně podívat na to, jak detektiv Joe Miller vyšetřuje případ, při němž ztratí dceru. Neumřela, ale zmizela v jiné realitě. Dokáže přežít a najít ji?

FOTO: Pokoj č. 10

Zdroj: Axn

Svéprávní lidé jsou schopni uvažovat a dělají rozhodnutí, za něž přebírají zodpovědnost. Jen tak se sebou nenechávají manipulovat. Ale budou mít vlastní vůli, pokud se jim do ruky dostane předmět, s kterým se stanou mocnější než ostatní lidé? Jsou natolik slabí, aby se nechali ovládat neživým předmětem a neuvědomili si to?

Celý charakter osobnosti utváří rodina a zázemí, v němž člověk vyrůstá. Zmanipulované postavy z mini série Pokoj č. 10 (The Lost Room) pravděpodobně neprožívaly spokojené dětství, protože si kompenzují své postavení outsiderů používáním nezničitelných předmětů s neobvyklou mocí. Uplatňují je v reálném životě ve svůj prospěch, například prostřednictvím obyčejného hřebenu zastaví na chvíli čas a vyžívají se ve voyeurství. Neobvyklé vlastnosti předmětů jsou spojeny s tajemným motelovým pokojem, ve kterém se před dávnou dobou odehrála nehoda, díky níž se z obyčejných věcí staly předměty s nevídanou mocí.

Joe Miller (Peter Krause) vyšetřuje dvě nevysvětlitelné vraždy týkající se záhadných předmětů. Z hodiny na hodinu se ze zastánce zákona stane odpadlíkem společnosti, protože mu do rukou přijde klíč otevírající jakékoli dveře. I taková výhoda sebou nese určitá rizika, resetováním pokoje zmizí jeho osmiletá dcera. Joe nestojí o problémy, přeje si najít pouze své dítě.

Zákonodárce zločincem?

Neváhá a spojí se i s podvratnými živly, které využije ve svůj prospěch. Joeovou zvláštní vlastností je jeho neustálá zasněnost. Ačkoli hledá dceru, netrpí změnami nálady a dokonce i ušitou boudu bere jako štědrovečerní večeři. Neustále se usmívá a budí dojem nezúčastněného, byť představuje hlavního hrdinu sci-fi seriálu Pokoj č. 10. Ostatní herci mají jiný problém. Kromě Elle Faningové propůjčující tvář detektivově osmileté dceři, nikdo z protagonistů nevyčnívá.

Tvůrci Laura Harkcomová a Christopher Leone se záměrně odklonili od hlubších charakteristik hlavních postav, proto neměli herci příležitost se aspoň v patřičných mezích odlišit jeden od druhého. Harkcomová a Leone upřednostnili zápletku a symboliku předmětů. Poukazují s negativním podtónem na lidskou schopnost se družit. Lidé nespoléhají na sebe, ale vkládají své problémy či osudy do rukou ostatních lidí, v případě seriálu Pokoj č. 10 se svěřují neživým věcem. Z podtextu seriálu vyplývá, že by si lidé měli uvědomit svou výjimečnost a jedinečnost a nechovat se jako stádo ovcí.

Vlastníci předmětů, narozdíl od hlavních postav, jsou na krátkém prostoru velmi dobře charakterizováni. Upnou se celou svou bytostí na mocnou hračku, a jakmile jim ji někdo další ukradne (pokud mají to štěstí a přežijí), stáhnou se do sebe a uvědomí si, že kromě předmětu jim už nic jiného nezbývá.

Vyjma mefistofelského tématu zatracených duší se zde objevují i různí sběratelé předmětů či fanatické sekty věřících v Boží vnuknutí předmětů. Do jejich struktury není vidět a nejsou podrobněji rozebírány, Joe se o nich dozvídá prostřednictvím různých postav, s nimiž musí spolupracovat, aby našel cestu ke své dceři. Na velmi malém prostoru se objevuje velké množství zápletek, a proto pokoj č. 10 občas vyvolává dojem nepropracovanosti.

Nedostatečná délka zabíjí originalitu

Miniserie obsahuje tři celovečerní filmy, AXN odvysílala Pokoj č. 10 po šesti dílech, což je pro tak nosné téma málo. Postavy, téma i dílčí zápletky by se daly mnohem lépe propracovat a minisérie by tím získala na přitažlivosti.

Téma je originální a hned první díl vtáhne do děje, ale samotné řešení a dobírání se pravdy na udržení pozornosti nestačí, protože čas seriálu plyne pomalu a neobjevuje se v něm téměř žádná akce. Tvůrci si po uzavření hlavní seriálové linie nechali otevřené minimálně dvoje vrátka, po kterých by v budoucnu mohli sáhnout. Zdá se, že konec odkazuje na poetiku Stephena Kinga, tvůrci naznačují, že si pokoj žije vlastním životem a jakákoli realita se ho ani netkne. Slouží jako pouhý prostředník mezi obyčejnou realitou a jiným světem, z něhož se málokdo vrátí. Pokud se mu to povede, bude se na všednodenní život určitě koukat z jiného úhlu pohledu.

FOTO: Pokoj č. 10

Například hlavní antagonista si od doby, co spatří neexistující pokoj, nemůže pomoci a dává v sázku nejen svůj život, ale ohrožuje i milující manželku. Všechny jeho morální zábrany padají a odhaluje svou pravou tvář. Pro získání klíče vysolí neskutečný obnos peněz, spojí se s vrahy halícími se výmluvou Boží milosti a nebojí se rozehrávat falešné hry do více stran. Ke konci je jeho motivace a posedlost pokojem vysvětlena ve dvou větách a vyústění jeho konání přichází vniveč. Jenže jeho nový osud tvůrci zmačkali a zahodili do kouta. Možná by mohl hrát ve spin-offu, ale naneštěstí se nic podobného nekonalo.

Pár nelogičností vyvažuje symbolika různých předmětů a jejich použití. Každý je specifický a vládne nadpřirozenou schopností, ale co se stane, když je majitelé spojí v různých kombinacích? Dojde k roztrhnutí reality, nebo zůstane u báchorek poznamenaných bláznů, kteří přišli do styku s motelovým pokojem? Velký potenciál seriálu se skrývá hlavně v originálnosti a nápaditosti. Občasné nedomyšlené prvky dokáží přivést krev diváka do varu, ale s oběma přimhouřenýma očima jdou ve výsledku přehlédnout; detailisty bažící po odpovědích ovšem nepotěší.

Název seriálu: Pokoj č. 10 (The Lost Room)
Délka: 1 řada ( 3 díly po 85 minutách)
Tvůrci seriálu: Laura Harkcomová, Christopher Leone, Peter Chomsky
Kanál originálního vysílání: Sci Fi Channel
Kanál vysílání u nás: AXN
Hrají: Peter Krause, Julianna Marqulies, Peter Jacobson, Dennis Christopher, April Grace, Elle Fanning, Kevin Pollak

Hodnocení: * * * * (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Pokoj č. 10: Symbolika předmětů ničí lidské duše

Hide picture