Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Seriál Simpsonovi v roli vědmy. Předvídal vynálezy a budoucí události

Redakce

Redakce

22. 5. 2015

Popularita tohoto amerického animovaného seriálu neklesá ani po pětadvaceti sezonách. Nejnovější díly sleduje na amerických obrazovkách v průměru kolem 4,5 milionů lidí. Co se však příliš neví, je fakt, že Simpsonovi už několikrát předpověděli budoucnost.

Seriál se žlutou rodinkou není jen nevinnou zábavou, občas předvídá budoucnost. Zdroj: Bonton

Seriál se žlutou rodinkou není jen nevinnou zábavou, občas předvídá budoucnost. Zdroj: Bonton

Sledování NSA (Národní bezpečnostní agentura)

V Simpsonovi ve filmu z roku 2007 se Bart, Lisa a Marge snaží zachránit Springfield před zničením. Jsou na útěku a Lisa je varuje, aby si dávali pozor na to, co říkají nahlas. Marge ji sice uklidňuje, že nikdo z vlády je nesleduje, aniž by však věděla, že NSA je poslouchá a již plánuje jejich zatčení. V roce 2013 vyšlo najevo, že NSA sbírá soukromá data z celého světa.

Chytré hodinky

V epizodě z roku 1995, která nese název Lisina svatba, se objevil motiv hodinek, jež fungují také jako telefon. O devatenáct let později se na trhu objevily od Samsungu první chytré hodinky.

3D vytištěný dort

Epizoda z budoucnosti Future-Drama měla premiéru v roce 2005. Marge v ní fotí Barta a Lisu před jejich maturitním plesem. Polaroidová fotografie se záhy proměňuje v dort s podobiznou Lisy a Barta. O devět let později se objevuje první jídlo vytištěné 3D tiskárnou.

GoPro

„Homer a Apu“, to byl název epizody z roku 1995, kde se objevila jakási skrytá přenosná kamera, kterou nesl Homer v klobouku, aby usvědčil z prodávání zkažených potravin. V roce 2014 jsou kamery GoPro hitem využívaným k natáčení zejména akčních záběrů v neobvyklých pozicích.

Kamery inspirované očima hmyzu

V epizodě z roku 1994 je Homer médii obviněn z činu, který neudělal. Nakonec bulvár obvinění stáhne a v televizi promítne seznam opravených sdělení. „Brouk na vaši televizi vidí do vašeho domu.“ Od té doby se vývoj posunul a čočky kamer a fotoaparátů se nemálo inspirovaly přírodou a očima hmyzu.

Selfie

Hit posledních let, kdy lidé vytváří své fotografické autoportréty a následně je nahrávají na sociální sítě, je v seriálu Simpsonovi již starou věcí. V roce 1992 se motiv sebefocení objevil v jedné z epizod. Bart vyfotil Homera jako důkaz, že snědl Margin čokoládový koláč, přičemž jedna z fotografií je jeho vlastní selfie před zrcadlem.

Bart předběhl dobu, selfie vytvořil už v roce 1992. Zdroj: Bonton

Bart předběhl dobu, selfie vytvořil už v roce 1992. Zdroj: Bonton

NSA odposlouchávání

Jen opravdu pozorný divák si mohl v jedné epizodě z roku 1997 všimnout motivu odposlechů tajnými organizacemi. Došlo k tomu v díle s názvem Homerova mystická cesta, kdy se kamera posouvá z ložnice dolů do obývacího pokoje žluté rodinky, tehdy je možné spatřit v podlaze kabely označené cedulkami FBI, NSA, CIA, KGB a další.

Google přebírá nadvládu nad světem

Futuristický díl „Duch Vánoc příštích“ z roku 2011 ukazuje svět, kde Google zotročil půlku světa. Zatímco v realitě má Google k nadvládě nad lidstvem daleko, rozhodně nezaostává a snaží se proniknout do všech stránek života svých uživatelů.

Automatické opravy

Epizoda z roku 1994 ukazuje scénu, ve které se školní agresor Dolph snaží do svého Apple Newton nahrát poznámku „zmlátit Martina“. Přístroj však rozpozná „sníst Marthu“. A opravdu, společnost Apple měla u některých svých produktů zpočátku problémy s automatickými opravami.

Videohovory

Druhým vynálezem z epizody Lisina svatba je videohovor. Lisa hovoří s matkou přes přístroj, který přenáší i obraz druhé strany. V dnešní době skypu a podobných prostředků je taková komunikace na denním pořádku.

Překladač pláče

„Brácho, můžeš postrádat dva tácy?“ je název epizody z roku 1992, kde se objevil motiv přístroje, jenž překládá matkám pláč jejich dětí. Ač to může znít neskutečně, v roce 2009 se na trh dostal první takový překladač.

S plánovanou dvacátou šestou sérií se můžeme pouze ptát, co dalšího tento seriálový fenomén ještě předpoví. Jistě to neskončí pouze tímto seznamem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Simpsonovi v roli vědmy. Předvídal vynálezy a budoucí události

Hide picture