Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Seriál Star Trek: Vítejte na exkurzi s kapitánem Kirkem

Jan Neuman

Jan Neuman

31. 8. 2011

FOTO: Star TrekPíše se hvězdné datum 1312.4 a vesmírná loď USS Enterprise se vydává za hranice lidmi známého vesmíru. Na cestu, která ji zavede tam, kam se dosud žádný člověk nevydal. Objevte s námi star trekovou tosku!

FOTO: Star Trek

Původní kapitán Kirk i se Spockem, Zdroj: distributor seriálu

Zlom v americké kinematografii přinesl rok 1966, přesně v tomto roce se totiž poprvé na televizních obrazovkách objevil seriál Star Trek. U nás byla takzvaná toska, tedy zkomolenina zkratky pro The Original Series, i přes dávno minulou sametovou revoluci k vidění až v roce 2002. Velmi brzy získal velký ohlas a solidní fanouškovskou základnu, kterou si drží až do dnešních dnů, a to po celém světě.

Kde se vzal, tu se vzal nápad…

To, co dělá původní sérii Star Treku legendou, je právě příběh. Ten se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kdy je vesmír rozdělen na několik částí, zejména Spojenou federaci planet a impéria Romulanů a Klingonů. Podle kritiků se sice jednalo o zajímavý námět, který ale rozhodně neměl šanci uspět. A tehdejší čísla určující sledovanost tuto domněnku pouze potvrzovala. Ale věrní fanoušci si další řady seriálu takřka vydupali, navíc je podpořili Rusové, které od druhé sezóny hrdě zastupoval praporčík Pavel Čechov.

Nelítostný zub času však odvedl svou práci. Nutno připomenout, že v roce 1966 neznali digitální technologie a nákladné speciální efekty jako dnes, Star Treku tedy nezbylo nic jiného než zkrátka stavět na příběhu. Ten ale i dnešního diváka často pohltí a nedovolí mu opustit křeslo dříve, než bude konec. A už vůbec mu nezaručuje, že zůstane pouze u jedné epizody.

USS Enterprise je výkvětem pozemského inženýrství a technologií. Pod velením nejmladšího kapitána flotily všech dob, Jamese Tiberia Kirka, se vydává na průzkumné mise, odhaluje tajemství vesmíru, poznává nové rasy a zažívá dobrodružství, které před nimi ještě nikdo nezažil. A pravděpodobně již nikdy nezažije.

Stará dobrá USS Enterprise, ovšem v novém kabátu

Otcem Star Treku je americký scenárista Gene Roddeberry, který byl již dříve uznávaným scenáristou, ale teprve Star Trekem se nesmazatelně zapsal do historie. Po Star Treku se snažil navázat několika dalšími projekty, které ovšem skončily již po úvodní epizodě, ujala se až Andromeda, v hlavní roli s Kevinem Sorbem. Ovšem pouze Star Trek dokázal přerůst i svého tvůrce a stala se z něj kultovní záležitost.

Možná kdyby po druhé sérii Paramount nesnížil rozpočet, mohli bychom jistě vidět další dobrodružství vesmírné lodi USS Enterprise pod vedením Jamese T. Kirka. Po snížení rozpočtu se totiž Roddenberry raději rozhodl seriál přerušit, než aby musel slevit z požadavků na jeho úroveň.

Kdo si žádá naši přízeň?

Děj většiny epizod se točí kolem tří hlavních postav, výše zmíněného kapitána Jamese T. Kirka (William Shatner), prvního důstojníka vulkánce Spocka (Leonard Nimoy) a lodního lékaře Dr. Leonarda McCoye (DeForest Kelley).

The YouTube ID of BC_A8_u5K20&feature=related is invalid.

Jak jsem již zmiňoval, Kirk je nejmladším kapitánem všech dob a hrdinou jak mužů, tak dívek (pro každou skupinu samozřejmě z jiného důvodu), dokáže totiž řešit jakýkoli problém a je sice svérázným, zato velmi schopným velitelem. William si tuto postavu velice užíval, důkazem budiž i to, že napsal několik knih o jeho zkušenostech s hraním J. T. Kirka.

Oproti tomu Leonard se musel vžít do role vulkánce Spocka, který se řídí výhradně jen logikou, a své city a emoce nechává ukryté hluboko pod povrchem. Toto spojení divokého Kirka a upjatého Spocka je na můstku vítaným oživením, přestože si na sebe oba hrdinové musejí nejdříve zvyknout. Později však tento vztah přerůstá ve velké přátelství.

V jednom balení společně s vynikajícím příběhem je i zajímavá hudba, která neruší divákův zážitek, a naopak ho prohlubuje. Podle hesla v jednoduchosti je síla, jsou kostýmy původního Star Treku prosté, avšak účelné. Logo výpravy zná snad každé dítě s přístupem k ovladači a na ženy v kratičkých uniformách se opravdu hezky dívá.

Kirk si se vším poradí... I když po svém

Původní Star Trek je dnes již opravdová klasika, která jistě stojí za vidění. Během svého vysílání a i po něm zcela změnil pohled na sci-fi a stal se odrazovým můstkem pro mnoho filmů a dalších řad tohoto fenoménu. Příběh, hudba a výborné herecké výkony zaručují skvělou zábavu na nejeden den či večer.

Star Trek (Star Trek: The Original Series)

Sci-Fi/Dobrodružný
USA, 1966, 79×47 min

Režie: Jud Taylor, Michael O’Herlihy, Marvin J. Chomsky, Joseph Sargent, Harvey Hart
Hrají: William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Grace Lee Whitney, James Doohan, George Takei, Nichelle Nichols, Walter Koenig, Majel Barrett, John Winston, Diana Muldaur, Ricardo Montalban, Elisha Cook Jr., Frank Overton, Sid Haig, Clint Howard

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Star Trek: Vítejte na exkurzi s kapitánem Kirkem

Hide picture